Barum rally - odposlech vysílaček

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Barum rally - odposlech vysílaček

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Předem se omlouvám ale nevím kde ten dotaz položit tak jsem to dal sem
Potřeboval bych zjistit ve kterém pásmu a kanálu se domlouvají pořadatelé chytnu to na CBčku nebo kde? díky

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Každý pořadatel to řeší po svém a každý jinak. Někteří používají PMR, někteří sdílenky jak 172...MHz nebo 449...Mhz. Někteří mají dokonce vlastní přidělěný kmitočet. Není univerzální odpověď. Někteří používají i CB. Scanuj!!! Poslouchat můžeš ale prosím nevtupuj jim do toho, hrozně to vadí. Já vždy na závodech do rozhlasu prozradím divákům kde můžou poslouchat a poprosím aby nechali kanál pro pořadatele. Navíc mají i na sdílenkách T-SQ takže by jsi jim tam těžko vstoupil a jen by jsi je "gumoval". PS chodí někdo na závody do vrchů KW na moravě nebo MČR v trucktrialu?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

Já jsem na Barumce dělal pořadatele loni ( start/cíl + parkoviště u kina), ale tam jsme žádné vysílačky nepoužívali - sice se nějaké chystaly, ale šly asi RZ - typy fakt nevím (staré hranaté), ty měly antény tak 10-15cm (jestli to někomu pomůže) - tipuju, že to budou ty PMR, ale opravdu nevím :upset:

(popravdě by to mohly mýt i ty CB - nezjišťoval jsem to) :roll:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

mi-ro píše:nebo MČR v trucktrialu?
Jistě! 8-)
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Nyní na Orlické rallye dělali hlavní pořadatele hasiči a měli svoje vysílačky . Na kolika to přesně běhá nevím , nezajímá mne to , ale asi to bude přesně určené .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Řekl bych že barum rally je dost velká akce na to aby se tam dělalo spojení profesionálně což CB nezaručí ani náhodou, obzvlášť přes letní měsíce. takže bych si tipnul že pořadatelé používají nějaké Motoroly nebo Tait ve vyhrazeném pásmu a dost možná včetně scrambleru. Je dost dobrých důvodů aby každý nevěděl všechno.

Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od markoni »

Já mám PMR a CB jen přijímač a nic ,když jsem u toho já si vzpomínám už to bude pravda asi dva roky jeden típek tam měl to vypadalo jako skener nechtěl jsem se ho vyptávat,tak se zeptám tady jaký skener je nejlepší co obsáhne největší kmitočtové spektrum a druhy modulace AM,FM a tak dále samozřejmě za lidovou cenu díky

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#8 Příspěvek od ohryzek36 »

BOBOBO píše:Nyní na Orlické rallye dělali hlavní pořadatele hasiči a měli svoje vysílačky . Na kolika to přesně běhá nevím , nezajímá mne to , ale asi to bude přesně určené .
My jsme tam právě že měli také vysílačky, co používají hasiči - SDH, jen nevím, jestli patří přímo našemu sboru, nebo je má velitel k něčemu jinému - má je pořád doma u sebe (na zbrojnici by nebyly v bezpečí) a když je potřeba, tak se berou - jen nevím, pro jaké pásmo a jaké typy to jsou (a poslední zásah, kdy se využily byl docela dávno), ale na Barumce jsme je loni měli - chvíli se nabíjely a pak se poslaly na RZ. Bohužel tam bylo tolik práce, že jsem si je nestačil prohlédnout. :(

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Pořádali jsme už stovky závodů a scramblování nebylo nikde. Skoro všude musí asistovat hasiči a ti mají "svoje" kmitočty přidělěné celostátně někde okolo 165MHz. Pořadatelé nejčastěji využívají zapůjčené Motoroly od komunikačních firem které pracují na sdíleném pásmu buď ve 2metrech nebo 70cm. A jak už jsem uváděl, příjímače mají T-SQ (přijímač se otevře pouze při příjmu signálu s modulací která má podložený přesně definovaný subtón s přesností +-1,5Hz!!). Jen pořadatelé méně důležitých akcí používají PMR nebo CB. Na barumce -což je právě nyní bych zkusil pásmo 170 Mhz
1. 172,650 max.5W
2. 172,725 max.1W
3. 172,950 max.5W
4. 172,975 max.5W
5. 173,050 max.1W


pásmo 450 Mhz
1. 448,490 max.5W
2. 448,570 max.5W
3. 448,610 max.5W
4. 449,770 max.1W
5. 449,810 max.1W
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Hasiči používají celostátní trunkový systém, navržený a dodaný Motorolou - je to obdoba mobilních celulárních systémů, pracující na speciálně vyčleněném pásmu/kanále. Je společný pro integrovaný záchranný systém ČR. Pokud se na ně někdo chce napíchnout, bez odpovídajících dekodérů asi neuspěje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

To máš pravdu, naši soudruzi za tento systém utratili a rozkradli miliardy ale hasiči si urputně brání svoje staré analogové motoroly protože tam kde předraženej digi systém selže, tam stále fungujou analogy.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od popopepe »

EKKAR píše:Hasiči používají celostátní trunkový systém, navržený a dodaný Motorolou - je to obdoba mobilních celulárních systémů, pracující na speciálně vyčleněném pásmu/kanále. Je společný pro integrovaný záchranný systém ČR. Pokud se na ně někdo chce napíchnout, bez odpovídajících dekodérů asi neuspěje.
Jenom drobná oprava, celý systém IZS je postaven na technologii francouzské společnosti MATRA, nikoliv MOTOROLA. Jde o systém na technologii TETRAPOL. Jde i proprietární implementaci systému TETRA tak, že nikdo jiný není schopen dodat jakoukoliv součást toho jinak otevřeného standardu (TETRA), tudíž má i jenom jediného dodavatele technologie. Tetrapol má implementovány některé funkce, které se s výhodou používají právě u policie (proto TETRAPOL) a podobných složek. Tato implementace však není kompatibilní s TETRA systémem. Jinak komunikace je plně digitální, s možností utajení, je-li potřeba.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

popopepe píše:Jenom drobná oprava, celý systém IZS je postaven na technologii francouzské společnosti MATRA, nikoliv MOTOROLA. Jde o systém na technologii TETRAPOL. ...Jinak komunikace je plně digitální, s možností utajení, je-li potřeba.
Sorry - o té trunkové síti IHS jsem četl a vysílačky MOTOROLA v rukou hasičů jsem viděl při simulovaném "demonstračním" zásahu - a dal jsem si to dohromady.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Jo může to být ta MATRA , však z toho byla taky politická aféra . Jak je vidět , tak to funguje .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“