Elektronka PCL 805

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mihau2
Příspěvky: 172
Registrován: 30 čer 2008, 02:00

Elektronka PCL 805

#1 Příspěvek od Mihau2 »

Zdravím lidičky můj soused mě podaroval asi pěti elektronkama PCL 805,dá se z toho postavit zesík???pokud ano našlo by se schéma??dekuji

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Ne, bohužel z těchto elektronek, ani jiných podobných /PCL85, PCL84, PCL200, PL504, PL508 apod/ nic rozumně fungujícího postavit nelze.

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od mckvak »

Mihau2 píše:Zdravím lidičky můj soused mě podaroval asi pěti elektronkama PCL 805,dá se z toho postavit zesík???pokud ano našlo by se schéma??dekuji
http://www.elektronik-bastelbude.de/les ... dstufe.PNG svorky ls je reprák

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od mckvak »

Jinak je mi divná věta Soused mě podaroval ASI pěti elkama. Je to divné neměly by to být přesně, elektronky se dají spočítat kusy[/b]

Uživatelský avatar
ESTRA
Příspěvky: 51
Registrován: 25 úno 2005, 01:00

#5 Příspěvek od ESTRA »

Dřív sis PCL805 mohl strčit do snímkového rozkladu.
:wink:
Dnes tak leda do šuplíku.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Dneska si můžeš PCL 805 strčit do .....
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

....prdele a klidně zatočit, nebo kolíkama napřed, aby to bylo rajcovnější.
Takovou píčovinu, jako je to schémátko, může vymyslet je přiblblej skopčák, nikdo jinej. I když - třeba je nadšený z toho, že bere ze sítě 50W a dostává slabých 5 a ještě zkreslených...
Žádný rozumný běloch s elektrotechnickým vzděláním a IQ nad 100 si takovou elektronku nedá ani do sluchátkovýho zesilovače.

Udělej si prak s takovou větší kapsou, jako střelivo to bude dobrý...

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Dratak »

I v tom snímkovém rozkladu s ní byl problém, hlavně s polskými PCL805. Trioda dělala opravdu pěkné věci! Emisní vrstva se z katody postupně odpařovala, část se pak usadila na mřížce. Takže začala postupně emitovat i mřížka, naběhl mřížkový proud a oscilátor vypadl ze synchronizace. A bylo vymalováno. Obraz začal vertikálně rolovat. Stačilo TV chvíli vypnout, aby PCL805 vychladla a po zapnutí šla TV opět chvíli normálně. Vzhledem k tomu, že v rámci tehdejšího RVHP byla výroba různých typů elektronek rozdělena mezi jednotlivé státy se prakticky nedaly sehnat jiné PCL805 než polské. Prostě PL504 dělala Tesla, PY88 RFT, DY87 také RFT a všechny PCL POLAM.
Takže nakonec v AR vyšel plánek, jak problémovou triodu nahradit tranzistorem KF504. Do úpravy jsem se chtěl dokonce pustit, jenomže pak přišel rok 1989. Domů se koupila nová televize a hned i video. A naše domácí barevná Tesla Color 110 šla na chalupu. Stará elektronková Orava 237 tím na chalupě definitivně dosloužila.

Jediné trochu rozumné využití, co mě napadá, je podélný člen stabilizátoru nějakého regulovatelného zdroje (třeba pro pokusy s elektronkami). Elka má poměrně malý Ri a Ia 75mA, špičkově 200mA, navíc v případě potřeby by šly dát dvě paralelně, vždyť jsou jich všude plné kýble. Mám takový regulovatelný zdroj, 0-300V/150mA. V podélném členu mám 6L50, v zesilovači regulační odchylky 6F36, stabilizátory 11TA31, usměrňovač EZ81. Slouží mi spolehlivě již 10 let. V takové aplikaci by možná stálo za pokus ty PCL805 zužitkovat. Znamenalo by to však objednat trafo s potřebným žhavicím vinutím. Pentoda by se zapojila do podélného členu a problémová trioda zůstala nezapojena.

Ale na audio ani omylem!!!!
[/quote]

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od zdenoeddie »

Dratak píše:I v tom ..........omylem!!!!
[/quote]

prosim Vas nebola by schema?

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Dratak »

Chvíli jsem se díval a hledal, stavěl jsem to před 10 lety podle plánku ze starého AR, které se mi náhodou dostalo do ruky při vyklízení půdy. Mám koupené DVD AR 1952-1995, tak jsem hledal, a to zapojení je v čísle 6/1967 a jmenuje se Stabilizovaný zdroj stejnosměrného napětí. Ale obrázek mi sem nejde dát.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Dratak »

Zdenoeddie, to číslo 6/1967 jsem ti poslal mailem a to zapojení tam je. Na tom DVD jsou naskenované ročníky ve formátu PDF.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od zdenoeddie »

Dratak píše:Zdenoeddie, to číslo 6/1967 jsem ti poslal mailem a to zapojení tam je. Na tom DVD jsou naskenované ročníky ve formátu PDF.
Dakujem velmi pekne za ochotu, nieco podobne si chcem postavit s elektronkami nevhodnymi do nf uz skor, len nejak nedaj boze sa k tomu dostat.
Prave pozeram ze mail prisiel, dakujem.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

zdenoeddie píše:...Dakujem velmi pekne za ochotu, nieco podobne si chcem postavit s elektronkami nevhodnymi do nf uz skor, len nejak nedaj boze sa k tomu dostat.
Prave pozeram ze mail prisiel, dakujem.
Nějak nemůžu přijít na to, jaký má dnes smysl cpát elektronky do zařízení jiných, než nf zesilovačů, kde je jejich použití ještě věcí dost diskutovanou ale dá se tolerovat. Ale abych používal stabilizovaný zdroj s elektronkami, kde neocením jejich krásný svit a křišťálový zvuk, pro které rád obětuji účinnost, pohotovost, rozměry atd., k tomu bych musel mít nějaké pádné důvody. Že by láska k elektronkám?
Doufám, že jsem neurazil... :wink:

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od zdenoeddie »

masar píše:
zdenoeddie píše:...Dakujem velmi pekne za ochotu, nieco podobne si chcem postavit s elektronkami nevhodnymi do nf uz skor, len nejak nedaj boze sa k tomu dostat.
Prave pozeram ze mail prisiel, dakujem.
Nějak nemůžu přijít na to, jaký má dnes smysl cpát elektronky do zařízení jiných, než nf zesilovačů, kde je jejich použití ještě věcí dost diskutovanou ale dá se tolerovat. Ale abych používal stabilizovaný zdroj s elektronkami, kde neocením jejich krásný svit a křišťálový zvuk, pro které rád obětuji účinnost, pohotovost, rozměry atd., k tomu bych musel mít nějaké pádné důvody. Že by láska k elektronkám?
Doufám, že jsem neurazil... :wink:
ale nie v pohode, v tomto pripade ste mi polozili recnicku otazku, na ktoru sam poznate odpoved :lol: neviem ci by sa to dalo nazvat laska, neni to uz zavislost? 8O :lol:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

zdenoeddie píše:...ale nie v pohode, v tomto pripade ste mi polozili recnicku otazku, na ktoru sam poznate odpoved :lol: neviem ci by sa to dalo nazvat laska, neni to uz zavislost? 8O :lol:
Možná. Já jsem s elektronkami vyrůstal. Mnohokrát jsem si popálil prsty při nedočkavém vyměňování PCL85 a mnohých jiných, mnohokrát jsem dostal větší či menší kopanec při "hrabání" do elektronkových zapojení (třeba při výměně DY86 v našem Mánesovi). Možná také proto jsem vítal nástup studených a nízkonapěťových polovodičů. Elektronky mně k srdci nepřirostly, přestože byly vůči mně mnohem odolnější (blbuvzdornější) než zpočátku germaniové tranzistory.
A jak jsem záviděl ve škole tomu, kdo se chlubil tranzistorákem Zuzana. :wink:

p.s. Omlouvám se za o.t.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“