radiobudík Philips

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jeremy2001
Příspěvky: 68
Registrován: 13 lis 2005, 01:00

radiobudík Philips

#1 Příspěvek od Jeremy2001 »

Zdravim chlapi, mame doma takyto starsi radiobudik Philips:

Obrázek

no a nefunguje zalohovanie vypadku napajania 220V bateriou 9V, (ako keby bateria
nebola pripojena). Privodne kabliky su v poriadku.Prosim vas o nakopnutie kde hladat chybu v zapojeni.

Vopred dakujem.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od otakarv »

Už jsem pár takových různých rádiobudíků opravoval,ale abych pravdu řekl s tím jsem se ještě nesetkal.Každopádně musíš jít po cestě od batérie a postupně měřit součástky,které stojí v cestě.Mělo by Tě to dovést k integráči,co řídí hodiny.

Uživatelský avatar
jano80
Příspěvky: 73
Registrován: 16 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#3 Příspěvek od jano80 »

...len taka banalna otazka: baterka je v poriadku?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od otakarv »

Na to jsem taktéž myslel,no snad dotyčný zas není až tak "neschopný",doufám. :nevim:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

To je dobra otazka, tie radiobudiky nechutne zeru. Za par hodin je bateria vybita.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od otakarv »

To je pravda pravdoucí.No když dotyčný píše:
Privodne kabliky su v poriadku.
Tak asi na batérií nemyslel. :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Tam je nějakej hodinovej obvod jednoúčelovej. Tyto jsem měl kdysi taky.
Kontrolní otázka:

1. Jsou quartzový?
2. Pokud nejsou quartzový,když fungoval back-up, čas běžel, nebo po dobu výpadku zamrzl?

Některý ty budíky měly jednoduchej RC oscilátor, kterej po dobu výpadku krmil to LMko 50Hz. Jinak Back-up je přímo na LM. Baterie je připojena přes diodu na napájecí vývody toho švába. po zapnutí sítě se pustí napájení do displeje a na hodinový obvod. Dioda oddělí baterii a ta se nenabíjí..
Můj Sonoclock co jsem komusi daroval žral tolik, že ta baterie málem nestačila pokrýt 5-ti hodinový výpadek. Musel jsem upravit zapojení quartzovýho generátoru. (po úpravě mi navíc zbyl jeden tranzistor a dva odpory :-) ) Pak ta baterie vydržela i přes 2 dny zálohovat v tahu..

Obrázek

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Mirda »

Mám ho také a mohu potvrdit, že i kvalitní baterie vydrží max. rok a zálohu tak 8 hodin. Jinak je řízen krystalem dokonce vyhřívaný a teplotně izolovaný. Ta baterka je připojena přez obyč diody.

Uživatelský avatar
Jeremy2001
Příspěvky: 68
Registrován: 13 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Jeremy2001 »

Dakujem za rady, urobil som ja chybu, dal som tam Ni-Cd 8,4V clanok, myslel som ze to bude slapat, neslo, potom som zalozil klasicku 9V bateriu a funguje. Ale dobre ze som napisal, aspon som sa nieco naucil. Ste machri. Este raz diky.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

Jeremy2001 píše:Dakujem za rady, urobil som ja chybu, dal som tam Ni-Cd 8,4V clanok, myslel som ze to bude slapat, neslo, potom som zalozil klasicku 9V bateriu a funguje. Ale dobre ze som napisal, aspon som sa nieco naucil. Ste machri. Este raz diky.
Možná,že jsi ten Ni-Cd 8,4V akumulátor neměl dostatečně nabitý.Ale při té spotřebě,co má ten rádiobudík se není čemu divit.
Zkoušel jsi to,tipuji,způsobem,zapojit batérii,zapnout rádiobudík do sítě,nastavit údaje a pak ze sítě odpojit na nějakou dobu a znovu zapojit do sítě.Zjistit,zda se neztratily údaje.
Ale hlavně že se to vyřešilo,ať Ti slouží ke Tvé spokojenosti. :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Premosti oddelovaci diodu vhodnym odporem a baterka se Ti bude automaticky nabijet. Zvol proud podle kapacity mAh/20 = mA to by melo stacit

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Celkom dobry napad - to by som mohol vyskusat.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“