Relé - izolační napětí mezi kontakty

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Relé - izolační napětí mezi kontakty

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mám oddělovací trafo 230/230V, nikoliv kvůli bezpečnosti obsluhy, ale kvůli rozdílným potenciálům primáru a sekundáru (v nejhorším cca 600V). Vezmu klasický relátko 2x8A (třeba Omron) , jednou částí řídím něco na primáru, druhou na sekundáru. Díval sem se, že uvnitř relé mezi kontakty je přepážka. Je to stavěný tak, aby to bezpečně izolovalo mezi sebou jen pro povolený max. napětí kontaktů 250VAC nebo to vydrží víc (např. izolační napětí cívka-kontakty)? Nějak to nemůžu nikde rychle najít...

A co na to norma - měly by se správně použít dvě relátka, pokud by se požadovalo BEZPEČNÝ galvanický oddělení ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Kdysi jsem měl podobný problém, dodavatel se vyjádřil, že v případě poruchy, třeba se ulomí kontakt, není zajištěno, že to galvanické oddělení bude zachováno a pokud je potřeba oddělit třeba 230 a 5V, musí se použít dvě relé. Pokud je na cívce a kontaktech rozdíl napětí těch 600V, nevím o žádném relé co by to sneslo.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

No nevím, ale relátka, které jsme montovali do teploměrů, měly dovoleno kontakt-cívka 2500V a nebyla šance, že by se dělo něco jiného, leda při totálním požáru.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ty Omrony mají cívka-kontakt 4kV, dělící přepážku, takže zlomený kontakt nemůže spadnout do vedlejší sekce a počet sepnutí bude řádově desítky za rok. Prostě potřebuju jednoduše hlídat, že je opravdu sepnutý.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#5 Příspěvek od Maskot »

Jeden typ od Omronu.
Přílohy
omron.jpg
(60.52 KiB) Staženo 84 x

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Co se týká těch kilovoltů, je to pracovní nebo zkušební napětí? Nechci se přít ale vybavuje se mi, že pokud pracovní napětí je 230V, zkušební napětí (mezi cívkou a kontakty pokud ty dva obvody mají být oddělené) je asi 1500V, pokud se má oddělit napětí 3x400V, zkušební napětí je asi 3500V. Jaké zkušební napětí je při pracovním napětí (rozdíl potenciálů mezi dvěma obvody co se mají od sebe oddělit) 600V netuším.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud je potřeba spínat pomocí 3KV malé napětí, používáme buď speciální relé, které má prodloužený "táhlo" co ovládá kontakty pomocí izolantu, nebo jazýčkový kontakty, které jsou zastrčený v cívkách na kostřičkách ze zesílenýho izolantu. Pak se dá použít vysílač a přijímač optického signálu a velikost odděleného napětí je dána délkou propojovacího optického káblíku. Relé máš pak můžeš mít celý na jedné straně a ovládání IR vysílací diody na straně druhý..

Odpovědět

Zpět na „Poradna“