ir optozávora

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petr.nezmar

ir optozávora

#1 Příspěvek od petr.nezmar »

Dobrý den,
zkusil jsem si udìlat optozávoru s výstupem do logické èásti - ve shcématu jsem zapojil budiè sbìrnice hct245n, museil bych nìjaké souèástky pozmìnit, kdybych chtìl použít klopný obovod? tøeba 74hct234?. Zhruba jsem sestavil schéma, ale jaksi nejsem schopný správnì urèit hodnoty odporù a vhodný tranzistor. CHtìl bych použít fototranzistor L-53P3BT; zde jsem našel odkaz na technická data http://www.ezk.cz/infratranzistory.htm ; datasheet jsem bohužel nenašel. dìkuji moc jsem bezradný, Petr
Přílohy
foto.jpg
(65.68 KiB) Staženo 112 x

Návštěvník

#2 Příspěvek od Návštěvník »

Fototranzistor má proud pøi zatemnìní do 100nA, takže R3 musí mít takovou hodnotu, aby pøi 100nA na nìm bylo ménì než pár desetin V. Zároveò ale co nejvìtší, takže tøeba 1M. R1 je tam jen pro parádu, takže tøeba 10k. Q3 tøeba BC548C nebo BC548B. Pøi osvìtlení dává fototranzistor min. 0,1mA, když bude mít Q3 betu 200, tak to dìlá 20mA kolektorem, takže aby se s rezervou dostal do saturace tak R2 vìtší než 1k, takže taky tøeba 10k.
Co ten 74HCT234? Takový obvod snad ani neexistuje.

petr.nezmar

#3 Příspěvek od petr.nezmar »

ahoj, moc díky, seženu souèástky a vyzkouším, jinak se omlouvám, je to 74HC245 je to obousmìrný budiè sbìrnice , datasheet http://www.gme.cz/_dokumentace/dokument ... -065.1.pdf

díky moc Petr

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

doporučoval bych použít už hotový IR přijímač např nějaké TSOP*** ceny se pohybují okolo třiceti korun , má v sobě demodulátor a filtry a není tak závislý na slunci a jiných rušivých elementech.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od eljaro »

je to spíše otzáka jak odalná ta závora má být ? i proti slunci či oslnění ? pak bez spětná vazby na impulzní modulaci je to o ničem jinak doporučuji klopný obvod z vhodnou hysterzí a ne 234 !

PS: omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

Pokud budete v laborování pokračovat, bylo by dobré uvažovat následující:

- možnost nastavení úrovně hraniční hodnoty osvětlení, dát na vstup pořádný komparátor
- uvažovat s modulací světla
- zavést hysterezi pomocí Schmidtova KO
- doplnění obvodu o monostabilní klopný obvod, pro případ, že budete chtít vybavit třeba samodržný stykač i krátkým optickým impulsem

Uživatelský avatar
LordFus
Příspěvky: 39
Registrován: 20 zář 2009, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od LordFus »

když už bylo zmíněno slunce, jak "odstínit" běžná fototranzistor od vlivu slunce a zajistit jeho reakci pouze na IR?

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od eljaro »

dvě otázky ! dvě odpovědi !
slunce nijak - trochu filtr + optika
zbytek modulace a zpětná vazba

petr.nezmar

#9 Příspěvek od petr.nezmar »

Díky, ta závora by mìla fungovat asi na 3cm, takže filtr neužiji.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#10 Příspěvek od Zmije »

Modulace se každopádně hodí skoro ve všech případech, ať to bude nacokoliv, pravděpodobně se to vyhne rušivému osvětlení.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“