Impedancne prisposobenie vystupaku pri prepinani poctu EL34

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Impedancne prisposobenie vystupaku pri prepinani poctu EL34

#1 Příspěvek od pole »

Zdravim

Chcem sa spytat ako je to s impedancnym prisposobenim v elektronkovych koncakoch zvacsa gitarovych kde sa da prepinat vykon odpajanim paru lamp z koncoveho zosilnovaca. 4x EL34 = 100W, 2x EL34 = 50W, a este byva moznost tu dvojicu prepnut na triodovy mod = 25W

Schema takehoto zapojenia je napr:
http://www.aerosolart.sk/bubnovacka/ine ... Koniec.gif

Pretoze je vystupny transformator navrhnuty na 100W teda ma niaku vstupnu impedanciu primaru voci a pomer k impedancnej zatazi sekundaru tak ked odpojim jednu dvojicu lamp nezmeni sa mi tento pomer? Pripadne niesu tieto 2 lampy v mode 50W pretazovane pretoze su zatazene 22x nizsou impedanciou?

Ako bezne sa to takto konstruuje ale je mi to divne.
Dakujem za odpoved.

matejAMP

#2 Příspěvek od matejAMP »

no je to tak ze je to 100W vystupak pre 4 EL34 z namotany na urcenu impedanciu tych 4 lamp...
na vystupe mas tiez dane do akej zataze mozes ist 4 a 8 ohm(npr.)
ak odpojis dve lampy tak sa ti zmeni pomer a nebudes davat vystupak do zataze 4 a 8 ohm ale do 8 a 16 ohm
ked das zapojenie trioda tak by sa nemalo zmenit nic

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od pole »

JJ tomuto chapem.

ALe este je tu jeden problem podla mna pretoze tam nejde len o pomer. Ale asi aj o niake impedancne prisposobenie primaru samostatne akoze poctu zavitov. Keby slo len o pomer tak trafo s 100zavitmi na primare ku 8smim zavitom na sekundare by sa zalo zamenit za 1000zavitov na primare a 80 na sekundare a to tak nieje.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Pole, mně je divný, že chceš stavět podobný zesilovač a nejsi ani schopen jediné jednoduché logické úvahy.
Výstupáky těchto zesilovačů jsou po stránce Raa navrženy kompromisně tak, aby ani jeden pár elektronek nebyl při konstantním anodovém napětí přetížen. Praxe je taková, že se jde až na hranici dovoleného Ik pro jednu elektronku, proto také u těchto aparátů, pokud kytarista střídá výkony, bývá jeden pár koncovek opotřebený dřív, než druhý. Doporučuje se oba páry občas prostřídat, aby bylo opotřebení jakžtakž rovnoměrné, ale málokdo to dělá.
V praxi se také ukázalo, že podobný systém je téměř na hovno. Majitel stowattového aparátu totiž málokdy použije triodový režim na poklidné bluesové hraní-když už někdo někam táhne stowattovou krávu i s bednou, tak hodlá jeho výkon patřičně využívat. Znám dva majitele podobných aparátů, jeden je kombo 2x12" a druhý klasická hlava a ani jeden z nich nikdy neměl aparát přepnut na triody, oba to mají trvale přepnuto na 100W a při hraní v klubu prostě jen stáhnou mastery.

Uživatelský avatar
brdoprvy
Příspěvky: 32
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00

#5 Příspěvek od brdoprvy »

pole píše:Zdravim

Chcem sa spytat ako je to s impedancnym prisposobenim v elektronkovych koncakoch zvacsa gitarovych kde sa da prepinat vykon odpajanim paru lamp z koncoveho zosilnovaca. 4x EL34 = 100W, 2x EL34 = 50W, a este byva moznost tu dvojicu prepnut na triodovy mod = 25W

Schema takehoto zapojenia je napr:
http://www.aerosolart.sk/bubnovacka/ine ... Koniec.gif

Pretoze je vystupny transformator navrhnuty na 100W teda ma niaku vstupnu impedanciu primaru voci a pomer k impedancnej zatazi sekundaru tak ked odpojim jednu dvojicu lamp nezmeni sa mi tento pomer? Pripadne niesu tieto 2 lampy v mode 50W pretazovane pretoze su zatazene 22x nizsou impedanciou?

Ako bezne sa to takto konstruuje ale je mi to divne.
Dakujem za odpoved.
Pole.U gitarovych ampov na to seci seru.Nestretol som sa so ziadnym fabrickym ampom co by prepinal aj vystupnu impedanciu.Od Mesy az po neviem co je to ojeb jak hovado.
Ked si kuknes take Stileto ,co ma prepinac 150W/50 oscilakom ,tak by si sa s tej sinusofky doblval a o udavanom vykone sa ani nebavme.
Na 100W trafo laduju 3 pary EL34iek ,alebo 1par ... hrozne
inac 100kove MB trafo ma takmer ten isty prevod a aj pocet zavitov ,ako Marshallacke 50kove.Rozdiel je len v rozmiestneni sekcii.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“