Watson FA7040, chassis 11AK19PRO

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

Watson FA7040, chassis 11AK19PRO

#1 Příspěvek od otakarv »

Zdravím všechny příznivce tohoto fóra.Dostal se mi do opravy tento televízor.Po zapnutí cykloval,zjištěn proražený S2055N,který tam už někdo měnil(Má být správně osazen BU2508D).Dále bylo zřejmé,že už předemnou měnil dotyčný také IO vertikálu TDA8351.Vyměnil jsem trand ŘKS za BU2508D,zkontroloval zda někde nejsou studenti,raději vše přepájkoval.Budíci trafko,vyměnil elyt 470uF,co je v napájení buzení.Zapnul jsem telku,naběhla,obraz v pohodě.Jako vždy při výměně tranzistoru ŘKS TV po chvilce vypínám a kontroluji teplotu.Tranzistor byl vlažný,zapnul jsem teda TV znovu a měřákem jsem kontroloval teplotu na tranzistoru a také na IO TDA8351,neboť jsou obě součástky na stejném chladiči.Na trandu rostla teplota pomaleji,ale na IO rychleji.Zhruba po 20minutách na BU-čku 65°C,na IO vertikálu 85°C.Je teda zřejmé,že IO přehřívá chladič do neúnosné míry.Napájení IO 15V(14,8V),45V(46,7V).Vše kolem proměřeno,IO stále topí.
Už jsem z toho dosti nešťastný.Pokuď máte někdo nějakou radu,předem moc a moc děkuji.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#2 Příspěvek od fredis »

pokud napětí sedí a topí opravdu IO vertikálu, zaměř se na elyty u IO.Měřit nejen C ale i kontrolovat ESR. A nebo vyházet a dát nové.Schéma máš?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od otakarv »

Dal jsem nové,topí stále. :nevim:

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#4 Příspěvek od fredis »

A co C 612 a 632 filtrace napájení vertikálu? Nemáš tam zvlnění na napájení z VN trafa? A neohřívá se ten vertikál od toho tranzistoru?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#5 Příspěvek od kokun »

Píšeš - "obraz v pohodě". Skutečně je lineární a geometrie nanarušena?
Aby ti ten zvýšený odběr nedělaly třeba vychylovačky.
A podle mých zkušeností by teplota KS-vertikálu neměla přesáhnout 60°C (zatím jsem v žádné telce nenaměřil více - měřím bezdotykovým, laserovým teploměrem).

P.S. - ještě bych tam zkusil dát nový IC (od zaručeného dodavatele) - jestli tam náhodou někdo nedal nějaký ten "chinašmejd" :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od otakarv »

fredis píše:A co C 612 a 632 filtrace napájení vertikálu? Nemáš tam zvlnění na napájení z VN trafa? A neohřívá se ten vertikál od toho tranzistoru?
Kondíky jsem vyměnil i přeztože vypadaly dobré.Když jsem měřil tu teplotu,tak u toho vertikálu lezla více nahoru.Také jsem zkusil sáhnout z druhé strany chladiče přímo naproti IO a bylo cítit,jak teplota leze nahoru.Ještě chci schválně zkusit umístit trand ŘKS na zvlášť chladič,abych měl 100% jistotu.
kokun píše:Píšeš - "obraz v pohodě". Skutečně je lineární a geometrie nanarušena?
Aby ti ten zvýšený odběr nedělaly třeba vychylovačky.
A podle mých zkušeností by teplota KS-vertikálu neměla přesáhnout 60°C (zatím jsem v žádné telce nenaměřil více - měřím bezdotykovým, laserovým teploměrem).

P.S. - ještě bych tam zkusil dát nový IC (od zaručeného dodavatele) - jestli tam náhodou někdo nedal nějaký ten "chinašmejd" :roll:
Nějaké narušení linearity a geometrie jsem nezpozoroval,ale přeztovšechno se na to ještě zítra mrknu.Také jsem uvažoval nad vychylovačkama.
Já jsem teplotu měřil multimetrem s dotykovým dvojkovem.
Také jak píšeš o tom IO,to mně také napadlo.Ale když jsem se ptal majitelky,jak dlouho po opravě ta telka hrála,tak mi odpověděla že asi 1,5roku.Ale člověk nikdy neví.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

Že by vydržel jet vertikál při 85°C půldruhého roku - se mi nezdá :roll: :nevim:
Sám jsem zvědav, co se z toho "vyklube" za kulišárnu :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od otakarv »

Já jsem to nechal na zkoušku jet před dvěma dny co to udělá.Teplota na tom chladiči tak vzrostla,že podložka z umělé hmoty,co se dávala k odizolování kovových pouzder BU-ček(já ji tam dal pro vyplnění větší díry v chladiči),se začala teplem deformovat až trand odešel do křemíkového nebe.Každopádně předtím jsem měl ověřeno,že na tom IO vertikálu roste teplota rychleji.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od pajosek2 »

Jednou jsem se setkal s tím,že vyžší teplota na vertikálu byla vlastnost a ne porucha.Vzpomínám si,že se na tom nedala udržet ruka,ale nevzpomínám si na jakém televizoru.Doporučil bych změřit odběr vertikálu a porovnat s datasheetem.Budeš mít jasno hned.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

Dobrá rada,tak se na to pořádně vyspím a zítra budu laborovat.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jezevec »

Pokud je vše v okolí IO v pořádku, vypadá to, že ten vertikálový šváb pochází z rýžových polí. V tomto případě pomůže přídavný chladič.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#12 Příspěvek od Killroy »

Taky si myslím že pokud je vše ostatní OK, tak je to rejžákem. Překvapuje mne ale, že tam jel tak dlouho. I když to nemusí být ověřená informace. V podobných divných stavech se vyplatí použít něco z vraku. Anebo, pokud je možnost, tak ho zkusit v jiné bedně.

Killroy

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od otakarv »

S tou informací o délce provozu to může být zavádějící.Hodněkrát se mi to už stalo,že zákazník tvrdil něco a zkutečnost byla úplně někde jinde.Dnes jsem si od kolegy půjčil tento IO(ovšem je neověřené kvality-pájený a neodskoušený).Ještě pro jistotu vše jednou proměřím a uvidí se.Pak sem hodím výsledek.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od otakarv »

Killroy píše: V podobných divných stavech se vyplatí použít něco z vraku. Anebo, pokud je možnost, tak ho zkusit v jiné bedně.
Plně s Tebou souhlasím,už mi tento postup mnohokrát pomohl k úspěchu.Mám tu plno "krámů",ale jak na potvoru v žádném TDA8351.Takto to bývá pravidlem. :roll:

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od otakarv »

Tak jsem nad tím Watsonem ztrávil dnes skoro 3hodiny.Všechno jsem znovu prošel,místo vedle místa.Našel jsem trhlinky na R707-330Ω(spojen s pinem 7 a 9,pak tam je ještě R717-470Ω paralelně).Elektrolity vyměněné,malé kapacity prověřené,rezistory proměřené,obraz bez nejmenší chybičky,napájecí napětí souhlasí-TDA8351 stále topí po 5minutách nelze na protější straně chladiče udržet prst.Kamarád mi půjčil vypájený IO,ale sám nevěděl,zda je dobrý.Samozřejmně že naběhla vodorovná čára.Musím objednat nový a vyzkoušet.Nic jiného už tam snad být nemůže.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“