Změna počtu vodičů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radek156
Příspěvky: 78
Registrován: 19 bře 2008, 01:00
Bydliště: Přerov

Změna počtu vodičů

#1 Příspěvek od Radek156 »

Zdravím, po výměně vadného origo autorádia bych chtěl do nového přivést signály z 8-mi tlačítek na volantu, avšak mám k dispozici pouze max 3 vodiče z původního ovládání. Potřebuji tedy zredukovat 8 vodičů na 3 a pak znovu rozvětvit na 8. Nejsem z oboru, ale mám pocit že se toto řeší (snad) pomocí multi a demultiplexoru, ale moje bádání nedopadlo plodně. Máte nějakou radu, či schéma které by mě nahodilo? ( S PIC na mě prosím nechoďte) Díky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Z počtu vodičů jde sice usoudit na určitou skupinu modelů rádia i na určité výrobce a modely vozů.
Jenže ani v rámci těch skupin není zapojení zdaleka vždy jednotné, i když pravděpodobně půjde o odporový dělič ve volantu (přivedené napájecí napětí a tlačítky se připojuje příslušná odbočka z děliče) a u rádia nebo v něm sada komparátorů, které toto napětí vyhodnocují. Jenže napětí z děliče může být pro stejnou funkci v různých volantech různé, jiné pořadí tlačítek.
Co takhle uvést výrobce, model a rok výroby vozu a typ rádia, který do něj chceš připojit, případně přesná označení typů starého a nového rádia?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Ak to spravne chapem, tak mas ovladanie z ineho autoradia a to potrebujes pripojit k svojmu. Ak nemas rad procesory, tak bud si vyved z kazdeho tlacitka prislusny drat a cele to dodratuj do radia, alebo to vyhod, a kup si ovladanie originalne. Dnes su procesory vsade, zjednodusuju zapojenie, zaberu menej miesta, s dobrym programom su spolahlivejsie. Doporucujem si ich oblubit, a nemusi to byt zrovna microchip. A ak z toho ovladania idu 3 vodice, tak to kludne moze byt +,gnd a data.

Uživatelský avatar
Radek156
Příspěvky: 78
Registrován: 19 bře 2008, 01:00
Bydliště: Přerov

#4 Příspěvek od Radek156 »

Hill píše:pravděpodobně půjde o odporový dělič ve volantu (přivedené napájecí napětí a tlačítky se připojuje příslušná odbočka z děliče) a u rádia nebo v něm sada komparátorů, které toto napětí vyhodnocují.
Přesně takhle to funguje, mam i schema, ale ja měl v umyslu tlačítka oddělit a jejich signály dostat přes 3 vodiče a potom zas rozdělit na původní. Ať už kvůli ovládání radia či jiných funkcí.
Šel by případně navrhnout (pokud možno) univerzální vyhodnocovací obvod pro původní zapojení (viz. obr)? Napadlo mě řešení pomocí dvou budičů LED lm3914 v bodovém režimu- možná je to mimo mísu... Díky za případné odpovědi
Přílohy
ovl.xsara.JPG
ovládání na volantu
(9.91 KiB) Staženo 51 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

S tím budičem LEDek to není špatná idea . Stačí jeden a místo diod SMD relátka (snad je to i bez pomocného tranzistoru sepne) . No a ty ovládací nastavíš postupně děličema nahoru a je to . Stejně neovládáš dva stavy najednou . Napětí pro děliče u volantu musíš pochopitelně stabilizovat .

Uživatelský avatar
Radek156
Příspěvky: 78
Registrován: 19 bře 2008, 01:00
Bydliště: Přerov

#6 Příspěvek od Radek156 »

Tož pravda, SMD relátka nebo třeba optočleny, popřemýšlím. A co ta sada komparátorů jak psal Hill?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Ne , jedině relata , musíš dodržet hodnotu odporu a ta by se při spínání polovodiči měnila . Relé je relé . A ty komparátory máš v tom budiči .

Uživatelský avatar
Radek156
Příspěvky: 78
Registrován: 19 bře 2008, 01:00
Bydliště: Přerov

#8 Příspěvek od Radek156 »

Vyzkoušíme, uvidíme, zatím díky moc.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“