Výmìna Li-Ion èlánkù u baterky v notebooku

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vopi
Příspěvky: 82
Registrován: 22 dub 2004, 02:00

Výmìna Li-Ion èlánkù u baterky v notebooku

#1 Příspěvek od vopi »

Zdravim

Mam notebook HP XE3, kde mi odesla na vecnost baterka, resp. vydrzela cca 15min. Tak jsem se rozhodl vymenit 9 clanku za nove. byly tam clanky od panasoniku 3,7V 1800mA. Koupil jsem clanky Samsung stejne velikosti a typu s udajema 3,7V 2000mAh. Kdyz jsem to poskladal dohromady, tak se to pomerne rychlo nabilo, ale pak to vydrzelo cca 20min a po nabijeni, ktere trvalo asi 20 min, mi notebook s baterkou nejede a kdyz strcim nabijecku, tak mi to pise nabito na 99%. Pripojil jsem vse jak bylo ! Proto se chci optat, zda ma nekdo nejake zkusenosti s vymenou techto clanku a popripade poradit co se mohlo stat.


Diky

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

A nemůže to být spíš vadný ochraný obvod v baterii? Ten popis by tomu odpovídal. Navíc bych si tě dovolil upozornit, že Li-Ion baterie velmi rády a bez upozornění vybuchují pokud je s nimi špatně zacházeno. Mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem se pokoušel takto opravit baterii v mobilu. Radši to svěř firmě. Třeba Fulgur battman www.fulgurbattman.cz která ti baterku zrepasuje.

Uživatelský avatar
vopi
Příspěvky: 82
Registrován: 22 dub 2004, 02:00

#3 Příspěvek od vopi »

jj, taky to vidim na vadnou elektroniku. Li-Ion clanky jsou previt o tom vim, ale je mi divne, ze by to takhle odeslo - no nic pokusim se sehnat tu elektroniku do te baterky. Jinak firmy si rikaji za repasovani celkem dost a moc dobre vim, ze oni ty clanky nakupuji za hubicku. Nova by me stala 3200 a repas neco pres 2000 !

Zatim diky

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Standa99 »

Jestli se ta elektonika nemusi nejak resetovat? Ona muze mit pamet na tu starou baterku a pokud ji nepresvedcis, ze tam je nova, tak bude po nekolika minutach posilat signal pro vypnuti NB. Taky muze byt i nejaka polozka v BIOSu nebo nejaky extra soft pro zkalibrovani.
Taky je dulezite jestli je v poradku nabijeni?


Ja menil clanky pred dvema mesicema v Aceru a ten se chytl hned.

Uživatelský avatar
vopi
Příspěvky: 82
Registrován: 22 dub 2004, 02:00

#5 Příspěvek od vopi »

tak to jste me moc nepotesili, je pravda, ze ta elektronika je dost slozita a je mozne, ze to nejaky reset bude chtit, ale kde a jak to bude problem . zkusim se podivat do biosu, ale tam toho moc neni ! cekal jsem, ze to nebude problem - no budu hledat.

Kdyby jste nahodou nekdo mel tuto baterku, ktera ma AKu KO a elektronika je good, urcite bych odkoupil za nejaky peniz


Diky

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Taky jsem už slyšel že akubloky mají čip, něco jako u některejch inkoustovejch náplní aby si náhodou někdo nedovolil repasi a musel si koupit novou za několikanásobek ceny u 🤐 výrobce.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Mourek »

myslím že se musí flashnout nějaká prom v tom akubloku. je fakt že když na to pustíš Sandru tak z toho pozná udaje ,výrobní číslo atd.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Standa99 »

Tak tohle me trochu zajimalo, protoze sam mam "Omnibook 500". Sice mi baterka vydrzi 1h50min. a asi ji menit nebudu, protoze ho nejspis driv prodam. Tak jsem se dival na forum HP a docetl jsem se dobrou vec. Kdyz zapnes NB a objevi se ti moznost zmacknout F2 pro vstup do BIOSu (nebo fullscreen logo) tak zmackni F6, dostanes se do kalibracniho menu pro baterii. Je tam moznost (aspon u me) stisknout C jako kalibraci nebo S jako zrusit (skip). Tak to zkus.

Edit:
Taky tam psali, ze to muze trvat i 6 hodin.

Uživatelský avatar
vopi
Příspěvky: 82
Registrován: 22 dub 2004, 02:00

#9 Příspěvek od vopi »

supr, diky - zkusim a ozvu se jak to dopadlo !

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od Standa99 »

Tak uz jsem to sam zkusil a po stisknuti C se objevi uplne nove okno (learning mode), kde je velke vyobrazeni baterie z procentuelnim ukazatelem kapacity a pod nim je graf cekoveho prubehu. Behem celeho procesu bezi ventilator. Nechal jsem to do rana, tak nevim jak dlouho to trvalo.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#11 Příspěvek od mihal »

Vacsina "aku blokov" pre digitalnu techniku ma v sebe "obvod ochrany". Ten meria teplotu, napatie, prud a cas a podla toho stanovuje stav akumulatoru. Tento stav alebo zostatkova kapacita potom sluzi nabijacu pre optimalizaciu nabijania. Kazdy vyrobca riesi pamat tychto informacii inak, niektory dokonca procesorom blokuju vymenu clankov.
V tvojom pripade by som zistil aky je tam procesor, je mozne ze ma len ram a k nej velku kapacitu -> tu musis vybit. V opacnom pripade..

Teda ak ti nepomoze to "nabijacie menu"..

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Standa99 »

Ano byva tam teplotni cidlo i teplotni pojistka, ktere byvaji primo na clancich. Slouzi k rizeni nabijeciho procesu a pojistka, kdyby bylo nejhur. Jinak Li-ion baterie by se meli nabijet konstantnim proudem a pote konstantnim napetim. Ta elektronika nekdy byva soucasti baterie a nekdy je primo v NB (viz. mnou zminovany Acer).

Uživatelský avatar
vopi
Příspěvky: 82
Registrován: 22 dub 2004, 02:00

#13 Příspěvek od vopi »

Tak jsem zkusil F6 a objevi se opravdu funkce kalibrace akku, ale jakmile zmacknu C, tak se notebook vypne, takze jsem prosel ru elektroniku a mam podezreni na jednu smd mrsku - ma oznaceni 62Z, ale bohuzel jsem k tomuto kodu nenasel odpovidajici typ. kdyby nekdo vedel co to je, tak bych byl rad. Diky

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

62Z

#14 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravíčko takové označení může znamenat cokoli , nejlépe ofotit potom snad budeme moci pomoct.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“