Zkušenosti s využitím klimatizace jako topení??

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

Zkušenosti s využitím klimatizace jako topení??

#1 Příspěvek od macman »

Zdravím vespolek,

dostal jsem novou klimatizaci a chtěl bych jí využít jako topení pro RD. Jedná se o klasickou klimu s venkovním agregátem a vnitřní stropní jednotkou. Mám to včetně montážní sady, kabeláže, potrubí, ovládání, návodů a podobně..

Je to sice no-name čína výrobek, ale umožňuje reverzní chod (topení). Podle technických parametrů má příkon 2750W, chladicí výkon 7000W, tepelný výkon 7400W. Bohužel v návodu se nedočtu nic více a nevím na jaká úskalí se připravit..

Proto bych měl pár dotazů na zkušenější uživatele..

1/ Ten udávaný topný výkon 7400W je trvalý, nebo pokud je nižší venkovní teplota, tak klesá???

2/ Do jaké venkovní teploty je možno klimu provozovat, než zamrzne???

3/ Je pravda, že chladicí médium je již v agregátu?? Je při instalaci potřeba ho doplnit?? Médium je R22

4/ Je vůbec perspektivní topit klimatizací???

Díky za případné rady, či postřehy...

macman

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#2 Příspěvek od passion »

Osobne nemám s týmito zariadeniami žiadnu praktickú skúsenosť, no veľmi sa mi nepozdáva, aby teplý vzduch išiel od stropu, to asi nebude veľmi dobré.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Máš vlastní elektrárnu?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Je to stropné, ale určite to má ventilátor.
Je to tepelné čerpadlo, aj pri krutej zime vyrobí viac tepla ako je príkon elektrickej energie. Ako je to s efektivitou investície? No...

Uživatelský avatar
macman
Příspěvky: 86
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Kochánky

#5 Příspěvek od macman »

ad jezevec / elektrárnu nemám, ale pokud je jinou alternativou topit přímotopy (plyn není a kotel na uhlí přítelkyně nezvládne), tak mi přijde klimatizace jako forma tepelného čerpadla podstatně lepší..

ad passion / nad tím jsem taky přemýšlel.. Jenže je to hnané ventilátorem, takže by měl vzduch cirkulovat a nemělo by se tvořit teplo u stropu...

ad procesor / efektivita investice mne naštěstí netrápí, protože jí mám zadara, samozřejmě bych měl raději nástěnné jednotky, ale to bych musel mít tři jednotky, což tento agregát neumožňuje.. Takže v centrální místnosti udělám dvojitý strop, jeden výdech bych pustil dolů a ostatní výdechy bych trubkou přesměroval do ostatních místností...

Pořád ale mám strach, že to v zimě zamrzne a zmrznu.. :-(

Uživatelský avatar
ivan116
Příspěvky: 307
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Bratislava IV

#6 Příspěvek od ivan116 »

Prikurovať klimatizaciou v prechodnom období sa dá,ale spoliehať sa na ňu ako na jediný zdroj tepla je dosť rizkantne.A mám pocit že klíma funguje len do určitých stupňov.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#7 Příspěvek od fero7 »

Citacia:"tak mi přijde klimatizace jako forma tepelného čerpadla podstatně lepší."
Ano, mas pravdu.
Citacia:!Prikurovať klimatizaciou v prechodnom období sa dá,ale spoliehať sa na ňu ako na jediný zdroj tepla je dosť rizkantne."
Tiez si to myslim, ze je to vyhodnejsie ako pritapat elektrinou.
Mame niekolko takychto samostatnych klimatizacii. Nie sice na strope, ale na bocnych stenach. Jedna takato alebo aj trochu slabsia v pohode v lete uchladi a v zime prihreje 120m3.
A urcite v zime nemrznu ale prave naopak v lete ked je 33-35°C.
Ale idu aj ked zamrznu.
Myslim, ze ak trochu pohladas priamo u predajcov, tak najdes vsetky potrebne informacie.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

macman píše:plyn není a kotel na uhlí přítelkyně nezvládne,

Pořád ale mám strach, že to v zimě zamrzne a zmrznu.. :-(
Jo, některé druhy přítelkyň se jeví jako doplněk domácnosti s dost velkou spotřebou a diskutabilní efektivitou :D
Topný faktor v nízkých teplotách je z tepelného čerpadla blízo jedné, takže jako jediný zdroj tepla to znamená vydatně přispívat panu Romanovi, resp. dávat pálit uhlí v Chvaleticích a výslednou účinností kolem 20% s tím topit doma.
Zamrznutí bych se nebál, spíš předpokládané životnosti výrobku Made in CHINA. Je možné že odejde ventilátor, kompresor nebo řídicí jednotka nebo cokoliv jiného zvlášť když to vzimě pojede trvale. Pak podle operativnosti servisáků se přítelkyně možná radši naučí s s kotlem na uhlí.
Tepelné čerpadlo má uspokojivou účinnost když je výstupní energie na nízké teplotě (podlahové topení okolo 35°), nevím jak s teplotou výstupního vzduchu...
proudící vzduch má pochopitelný dopad na prašnost podobně jako akumulačky.
Jako na jediný zdroj tepla bych na to rozhodně nespoléhal. Krbová kamna Jotul snad kolegyně zvládne?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

A když ji vyženeš na dřevo, zahřeje se a nemusíš topit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
IO
Příspěvky: 60
Registrován: 29 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#10 Příspěvek od IO »

Je to v podstatě tepelné čerpadlo. Jestli se to dá bez omezení používat i v zimě však závisí na konstrukci. Kvalitní značkové jednotky podle údajů výrobců jsou schopny fungovat i při -20°C s topným faktorem výrazně vyšším než 1. To znamená pořád je to výhodnější než přímotop. V meziobdobí je ten topný faktor výrazně lepší (3-4x). U nejjednodušších jednotek však nemusí být vhodně vyřešeno odtávání námrazy na venkovním výměníku a pak mohou nastat problémy a výrazně klesat topný faktor. Proto je vhodné mít nějaké záložní topidlo.

V návodu o rozsahu použitelnosti a topném faktoru nic není?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

má to maximálne faktor 2,7. Ak sa zväčší rozdiel teplôt ide to dole.
Otázne je, či nejakých 3-4kW tepla postačuje pre celý RD.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

To záleží na tepelných ztrátách domu - pro dnešní RD by to stačit mělo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

3 kW na dům, to je nějaká hi-tech zemljanka?
Neumím si představit takový výkon pro temperování 8x10m dvoupodlažního domu při trvalých -10°...
V některých "chudých" okrajích Prahy spíš tak 30 kW na barák :twisted:

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#14 Příspěvek od procesor »

Rekonštruoval som troj podlažný dom 6 bytov po 90m2. Kotolňa s 28kW ide aj pri -15°C len na 70%. Telota v bytoch neklesne pod 21°C. Zároveň to vyhrieva aj úžitkovú vodu cca pre 20 ľudí.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

procesor: OK, ale to je trochu jiná kategorie. U takhle kumulovaného objektu je plocha pláště budovy připadající na jeden byt obyčejně menší, za druhé při vertikálním řazení bytů jsou horní ohřívané spodními a prostřední horním i spodním bytem. Když je v bytě teplota 21°, může být u stropu 25° což ohřívá znamenitě podlahu následujícího bytu, s domkářem neporovnatelné. Kromě toho v objektu vznikne nějaké teplo ostatní činností obyvatel. U vícepatrového domu s dobrou izolací oken a pláště by možná vůbec nemuselo být aktivní topení, naopak jen ventilace.
Větší kotel má asi i větší účinnost.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“