Tyristorová regulace

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

Tyristorová regulace

#1 Příspěvek od pepe363 »

Zdravím... Hledal jsem zde na fóru, ale nikde jsem nemohl najít co potřebuji. Chtěl bych nějaký tyristorový regulátor síťového napěťí... Určitě bych s ním měl v plánu měnit vstupní napěťí pro transformátor. Nebo jestli někdo poradí lepší regulaci...? Nechtěl bych ale nic složitého... Regulační trafo atd...dík

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Tyristorem nikdy nedocílíš tak dobré regulace, jako třeba regulačním trafem. Fázově řízený tyristor rozseká sinusovku, resp. z ní useká náběhovou část, takže klesne efektivní napětí - což jde udělat pro tepelné spotřebiče, kterým to nevadí. Když to ale pustíš do indukční zátěže (třeba právě trafa), dostaneš průběh, který v sobě má vyšší harmonické a celkově se chová nevhodně. Rotační stroje to díky své setrvačnosti ještě ustojí, ale kdybys tak chtěl napájet něco citlivějšího, určitě se nesetkáš s plným pochopením...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od pepe363 »

No jasan... Teď mi napadlo... Já to chci jako regulovatelnej zdroj napětí pro pokusy s elektrolýzou. Co kdybych jednoduše udělal obvod s pojistkou, greatzovo můstkem, za tím tyristor, za ním filtrace a výstup? :wink: Počítam s filtrací v řádech mF, takže mám celkem velký strach o tyristor aby se nevypařil v momentě zapnutí. Nebo to vydrží pokud to bude nějakej silnej kousek? :D

Citace zde byla zbytečná. Vymazána.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

To se dělá jinak - buď stabilizákem, nebo trafo-řízený můstek-tlumivka-chytré řízení.

Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od pepe363 »

Stejně by se mi ale hodilo funkční odzkoušené zapojení nějakého tyristorového regulátoru.....

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Aké napätia potrebuješ?
Aké prúdy?
Predpokladám, že jednosmerné.
Sú aj iné ako thyristorové.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

A přitom pro elektrolýzu je potřeba spíš zdroj proudu než napětí. Takže bych hledal tyristorový zdroj proudu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Pro podobné účely jsem nedávno střelil jeden velký zdroj HP, dával +5V/160A, nový majitel má z něj nyní 1-5V/0-160A.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#9 Příspěvek od procesor »

Vyrába si zmes vodíka a kyslíka? Dobre sa to skladuje. :wink:
Jednému som pomáhal také čosi postaviť. On to chce dať do auta s pohonom na vodu :roll:
Naposledy upravil(a) procesor dne 24 říj 2009, 10:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Ne, pokovuje plastové formy.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Proč je potřeba pro elektrolýzu vyhlazené nepětí??
Vyrobil jsem pár kousků fotoblesků s nabíjením přes tyristory, baterie 24x250µF/500V, náběh od nuly pomocí časové konstanty a pro sichr ještě hlídání proudu a pro sichr ještě drátový odpůrek Dale, chodilo to ale kdyby se tam připletlo nějaké rušení, které pustí ze začátku plnou půlvlnu, udělá to z polovodičů izolanty a odpaří plošný spoj dočista do čista.

Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

#12 Příspěvek od pepe363 »

Vyhlazené napěťí je nutné, protože se stejnosměr bude mosfetem "nasekávat" na obdélníkový průběh určité frekvence. Snižuje to proud a celkově s tím jsou lepší výsledky.

Co se týče toho zdroje proudu... Napěťí je také celkem důležité.Ale stejně by se mi šiklo nějaké funkční zapojení tyristorového regulátoru :-) Měl bych pro to spoustu jinýho upotřebení :-)

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#13 Příspěvek od procesor »

Asi prúdová hustota je dôležitá.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Jeden okopčený máš na hlavní stránce dole , regulace svářečky .

Uživatelský avatar
cackler
Příspěvky: 286
Registrován: 17 pro 2007, 01:00

#15 Příspěvek od cackler »

mohl by jsi poslat odkaz? nemůžu to najít.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“