snimanie stavu ON/OFF

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

snimanie stavu ON/OFF

#1 Příspěvek od MiLe »

Zdravim Vas,
potreboval by som do procesora dostat info o stave ci dane zariadenie "bezi" alebo je vypnute. Vlastne snimat prud, teda ci prud privodnou snurou prechadza alebo nie. Zariadnie by bola mraznicka, vykon od 100 do 1500 W, jednofazove.
Poradite nejake mozne a vhodne riesenia?
diky, caute

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Jedna z moznosti je fazovy vodic protahnout malou civkou. Takovy proudovy transformatorek. Kdyz potece fazi proud, tak se v civce naindukuje neco napeti. To treba zesilis, usmernis prevedes na logickou uroven pouziteho procesoru a je to. Vyhoda je, ze je to galvanicky oddeleno od site. Moznosti je vic.

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

forbidden

#3 Příspěvek od MiLe »

ano, tymto smerom sa pravdepodobne budem uberat, len som chcel vediet ci navrhne niekto aj nieco insie. Ale aj tak dik, tato moznost sa pozdava aj mne

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Přesně stejným způsobem se podává informace pro řídící jednotku profesionální mikrovlnné trouby Panasonic kde jsou dva zářiče a při poruše jednoho by došlo k průseru tak je to tímto způsobem ošetřený.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

snímač

#5 Příspěvek od jasin »

Lepší, než se motat s cívkou je použít Hallovu sondu, např. KMZ10. Případně ji lze vložit do mezery nacvakávacího feritového jádra na kabely.
Taky se pak pro montáž nemusí odpojovat šňůra jako pro navlečení cívky :)

Pardon, omyl. Musí se v obou případech navléci na jeden drát, tak se odpojit musí. Pokud snímačem nebo cívkou vedou oba směry proudu, tak se pole ruší a nenaměří se nic :roll:

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

prvy pokus

#6 Příspěvek od MiLe »

tak som spravil prvy pokus s vcelku uspesnym koncom: na feritove jadro s priemerom cca 2,5cm som namotal 6zavitov z fazoveho vodica /primar/ a cca 100 zavitov na sekundar. Pri prikone 100W sa na sekundari indukuje nieco malo nad 0,5V a pri 1500W cca 0,7V. Planujem to zosilnit s operakom, usmernit a snad to bude fungovat...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Možná že 6 závitů na primáru je zbytečně moc, zmenšuješ si poměr a tím výstupní mapětí. V těch MWT byl fázový přívod jen protažen fer. kroužkem čili jeden závit.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#8 Příspěvek od toom »

Nedavno jsem byl postavenej pred problem navrhnout galvanicky oddelene hlidaci proudove rele, takze pokud by jsi mel zajem, tak Ti muzu schema poslat. Ja jsem sice pouzil na snimani proudu profesionalni proudovy transformator, ale muzes si tam dat i obyc. tlumivku a upravit si zesileni jak budes potrebovat. Takze pokud by Te to zaujalo, tak napis na mail.

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od MiLe »

mi-ro> ano, mozno je 6 zavitov zbytocnych, musim s tym este polaborovat... vraj to feritove jadro nieje moc stastne, musim zohnat nejake zelezne...
toom> mam zaujem o tu schemu. Mailovu adresu som poslal v sukromnej sprave.
ALL> myslite, ze by to slo spravit aj tak aby som na sekundari dostal vhodne napatie pre usmernenie mostikom? Skusal som to zosilnit operakom ale som z toho akysi lavy :(
Diky za napady, myslienky a komentare

Uživatelský avatar
ViPali
Příspěvky: 524
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od ViPali »

Trochu teórie:
Postačuje prevliecť fázový (alebo nulový) vodič cez toroidnú tlmivku (nie žltozelený). Je to bežný prúdový transformátor. Ak spotrebič odoberá zo siete výkon 230 Watt, potom ním tečie prúd 1A. Ak uvažujem, že ten prevlečený vodič je 1/3 závitu, potom pri 100 záv. sekundáru bude sekundárom tiecť prúd Is = 1A * (1/3) /100 = 3mA.

Prúdové trafo musí mať na výstupe vždy záťažový odpor na ktorom nastane spád napätia. Ak je odpor 1000Ohm potom napätie na tomto odpore bude U = Is * Rz = ,003 * 1000 = 3V.

Predpokladá sa, že za obvodom nasleduje zosilňovač s veľkým vstupným odporom (10 MOhm), ktorý sa k Rz nepripočítava.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

ViPali píše:Trochu teórie:
Postačuje prevliecť fázový (alebo nulový) vodič cez toroidnú tlmivku (nie žltozelený). Je to bežný prúdový transformátor. Ak spotrebič odoberá zo siete výkon 230 Watt, potom ním tečie prúd 1A. Ak uvažujem, že ten prevlečený vodič je 1/3 závitu, potom pri 100 záv. sekundáru bude sekundárom tiecť prúd Is = 1A * (1/3) /100 = 3mA.

Prúdové trafo musí mať na výstupe vždy záťažový odpor na ktorom nastane spád napätia. Ak je odpor 1000Ohm potom napätie na tomto odpore bude U = Is * Rz = ,003 * 1000 = 3V.

Predpokladá sa, že za obvodom nasleduje zosilňovač s veľkým vstupným odporom (10 MOhm), ktorý sa k Rz nepripočítava.
Ta teorie není zcela správná. Převlečený vodič v toroidu je vždy celý 1 závit. Navíc nelze použít vzorec U = Is * Rz /to by pak výstupní napětí bez zátěže bylo nekonečně velké/. Zátěžový odpor proudových měřících transformátorů slouží k linearizaci vztahu mezi vstupním proudem a výstupním napětím a je řádově jen desítky OHM. Musíme totiž brát v úvahu tvar magnetizační křivky B/H, kdy zejména v počátku je silná nelinearita a zpravidla tam se budeme pohybovat. Jen pro zajímavost si zkuste změřit osciloskopem výstupní napětí- k sinusovce to má hodně daleko. Ale samozřejmě tento princip na daný účel se jeví jako nejvhodnější.

Uživatelský avatar
MiLe
Příspěvky: 123
Registrován: 18 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od MiLe »

...uvidim ako to nakoniec dopadne... uz som aj Hallovu sondu objednal. Ak by to s nou slo tak sa mi to zda jednoduhsie ako s trafom...

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od DjRix »

Mimochodem když už potřebuješ vyrábět proudový transformátor a připojovat to k procesoru tak by se dalo zrovna i tím procesorem měřit příkon,jinak ti myslím bude stačit něco jednodužšího,třeba 3 seriové diody + to samé antiparalelně a optočlen,info o protékajícím proudu dostaneš a bude to levnější i časově méně náročné,podmínka galvanického oddělení je optočlenem taktéž splněna.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od breta1 »

DjRix píše:Mimochodem když už potřebuješ vyrábět proudový transformátor a připojovat to k procesoru tak by se dalo zrovna i tím procesorem měřit příkon,jinak ti myslím bude stačit něco jednodužšího,třeba 3 seriové diody + to samé antiparalelně a optočlen,info o protékajícím proudu dostaneš a bude to levnější i časově méně náročné,podmínka galvanického oddělení je optočlenem taktéž splněna.
Přesně tak jsem to kdysi řešil. Jenže- při cca 7A a úbytku 1V/diodu je pro jednu trojici diood v jedné půlvlně 21/2=asi 10W, ve druhé trojici totéž, takže celkem 21W a to je potřeba vyzářit ven. Takže nakonec jsem skončil u toroidu. Použil jsem toroid, který je v každém zdroji AT nebo ATX, a který je součástí síťového filtru /vnější průměr asi 18mm/.

MiLe*

#15 Příspěvek od MiLe* »

breta1 s tymi diodami tomu ani nerozumiem ani to tak asi robit nechcem, ale poprosil by som tak o konkretnejsi popis toho ako si to robil s tym toroidom? najlepsie by bola asi schema, alebo aspon blokova. Diky

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“