Dotaz - 89c2051 vs 89s2051

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

Dotaz - 89c2051 vs 89s2051

#1 Příspěvek od mc-vlada »

Jsem v oboru mikroprocesorů úplný laik, vím že existují PICky a ATMELy, že se do nich dá dostat programátorem program, mám asi představu jak a jakým programem, toť vše. Mám proto dotaz na odborníky jaký je rozdíl mezi 89c2051 a 89s2051 případně 89c51 a 89s51 a jaká je jejich vzájemná kompatabilita, zda je možno je v aplikaci jednoduše zaměnit či ne. Jedná se zatím o úvahy na teoretické úrovni za účelem určitého rozhodnutí a proto prosí nezasílat odpovědi typu "když tomu nerozumíš tak se do toho nexxr a podobně. Děkuji za pochopení.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od petus »

No tak by bylo nejlepší si vyhledat jejich datasheety.Nikdy jsem je nezkoumal,ale pokud se nemýlím tak jsou úplně stejný jenom S-ková verze má proramování ISP (pomocí 5(6) vodičů) a programátor je k nim jednodušší udělat.Zatím co C-čková verze má paralelní programování,k nim je už složitější ten programátor udělat.S-ková verze má tu přednost,že když budeš chtít přejít např. na ATmegy nebo něco podobného tak ti většinou prográtor zůstane stejný.a nemusíš dokupovat jiný.jako by to bylou C-čkové verze.
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#3 Příspěvek od mc-vlada »

děkuji za informaci, jak jsem uvedl, zatím jsem se touto tematikou nazabýval, ale jsou různá zapojení s mikroprocesory (Atmel a PIC) která mě docela zajímají (o vytváření programů zatím neuvažuji i vzhledem k pokročilejšímu věku, ono se už všechno daleko hůř učí), ale mám po synovi, který se to onehdá učil a pořídil si to, programátor PRESTO a ten umí ATMELy jen "s", jak píší v manuálu, tak proto mě to zajímá a na naprogramování bych si troufnul (i když ceny například u DH SERVIS, případně mám možnost i v místě, jsou příznivé)

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od petus »

Jak jsem psal,naučit se programovat není tak těžké,tedy například běžící světla a další neužitečné věci :D .Učit se příkazy nazpamět je podle mě hloupost,ale časem se nějak ty příkazy vstřebají a není těžké si pak na ně vzpomenout :D

Jinak jsem Vám poslala SZ ;)
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od caven »

rozdíl je taky v rychlosti. v C se kmitočet delí 12 kdežto u S ne myslím nedělí vůbec. pouze u nějakých instrukcí ... Odkáži tě na datasheet kde je to všechno napsáno ;)

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#6 Příspěvek od mc-vlada »

jj dík, začínám, tak že zatím tápu a hledám.

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od caven »

Nechci nic řikat, ale pokud začínáte nebylo by lepší začít něčím novějším ? AVR ?? Přeci jen je to trošku lepší jádro než ta 8051

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#8 Příspěvek od mc-vlada »

Určitě si nechám poradit. Ale původně jsem problém řešil kvůli tomu, že mám v plánu pár projektíků z internetu, kde už jsou navrženy tyto obvody viz. třeba ekvitermní regulace topení EMIR a další, a je zde již hotové i programové vybavení, o kterém zatím nemám ani ponětí. Až se začnu zajímat i o vlastní programování, určitě se poohlédnu po novějších možnostech.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#9 Příspěvek od Zmije »

Já na 8051 jako procesor na učení nedám dopustit, má výborně navrženou instrukční sadu, většinou si člověk vystačí s mov, cjne, djnz, jz, jb, jmp, add, na začátky programování v asm neznám lepší procesor, programovat AVR v asm je hnus, všechno je mnohem složitější, třeba porovnání práce s I/O porty, u 8051 stačil jeden registr, u AVR jsou tři, paměťové operace: u padiny vypada výstup konstanty(3) na port P1 takto: mov P1,#3 , zatímco u AVR takto: ldi r16,0xff; out DDRA,r16; ldi R17,3; out PORTA,r17
Pokud chcete začátečníka v programování jednočipů navždy odradit, tak je AVR nebo dokonce PIC ideální způsob, toť můj názor.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od nekmil »

Nejlépe ho lze odradit právě tím assemblerem. :D

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#11 Příspěvek od caven »

ale ale ;) není nad ASM :D

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od nekmil »

Já se snažím asm vyhýbat ale uznávám , že by člověk o něm měl alespoň něco vědět. :D

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#13 Příspěvek od caven »

nekmil-> a v čem píšeš ty ?

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od nekmil »

Kukni na můj profil a je to jasné. :)

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#15 Příspěvek od Zmije »

Nechci tu rozpoutat flamewar, ale mě je to celkem jasný: Bascom->Basic->Microsoft->>FUUUUUUUUJJJJJJJJJ!!!!!!!
Slušný lidi když už tak píší ve vylepšeném, univerzálním, o obsluhu zásobníku, správu proměných, univerzální dat. typy a aritmetické operace obohaceném ASM zvaném C.
Ono nechat si postavit dům od firmy na klíč bez základních znalosti ze stavebnictví taky jde, ale nikdy nebudete mít možnost si zkontrolovat, jestli vás ta firma nešulí, podobné je to s programováním ve vyšších jazycích bez základů asm, které prostě k jednočipům patří i když člověk většinu času píše v něčem jiném.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“