Anténní zesilovač

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bred
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2007, 02:00

Anténní zesilovač

#1 Příspěvek od Bred »

Zdravím , kdosi kdysi vyrobil anténní zesilovač, patrně konstrukce z amára a ten nám dlouhá léta (přes jeho ledabylou konstrukci) fungoval. I nyní při přechodu na digitální příjem vše bylo bez problémů. Ovšem čas hlodal a nedávný vítr vše dokonal. Zesilovač má pár mušek, jako utržená nožka tranzistoru, rezistoru apod. . Po vyřazení zesiku chytáme jen slabou polovinu digitálu.

A teď to podstatný, protože jak jsem zjistil je celá řada zesilovačů, buď bych opravil (možná s radou zde přítomných) stávající zesik nebo bych pořídil jiný , ale to bych právě potřeboval zda by někdo dokázal říct o jaký typ zesilovače se jedná, protože právě tento byl bezproblémový.

Na fotce je onen zázrak + překreslené zapojení... otazníky znamenají cosi co jsem nerozpoznal ( patrně kondíky)
Přílohy
PB110941.JPG
uprostřed cosi utrženého, jako keramická destička přiletovaná na stěně, asi kondík.
(72.08 KiB) Staženo 180 x
PB110939.JPG
špatně čitelné BFQ69 A BFR90
(64.45 KiB) Staženo 390 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

dvoustupňový širokopásmový zesilovač, pro krytí ztrát v napáječi, propust na vstupu pro zadržení silných signálů pod pásmem, ty utržené plošky jsou bezvývodové keramické čipy. Buď ten šrot přepájej do nové krabičky z pocínovaného plechu (nové kondy stačí cca 1nF s těsně ustřiženými vývody), nebo za dvě stovky kup něco z http://www.ivo-pt.cz/analogove-pozemni- ... b1.210.htm . Třeba.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Myslím, že základem bezproblémovosti byla ta horní propust na vstupu. Bez ní dnes ani ránu, či spíš ani obraz.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#4 Příspěvek od keemo »

Len poradim-tie zelene su teslacke rezistory a ich nohy boli do keramickeho tela vpajkovane,mozno by to slo opravit

Uživatelský avatar
Bred
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2007, 02:00

Anténní zesilovač

#5 Příspěvek od Bred »

Skoro mám sto chutí koupit nový zesilovač, když jsem zjistil, že tranzistor pořídím asi za devět pětek , teď mizerná práce s tímhle paskvilem. No a za dvě kila novej , to podle mě není špatná volba. Koukal jsem na ten link od "Crifodo" , výběr skutečně veliký.
Sice jsem zde získal dost užitečných informací, ale stále si nějak nejsem jist po kterém šáhnout ...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli je zapojenej jako průběžnej někde na půdě, tak asi tento :

http://www.ivo-pt.cz/antenni-predzesilo ... -i2437.htm

Bez měření je to věštění.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bred
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Bred »

anténa je síťová a je venku , zesilovač je asi metr kabelu od ní zakrytý v uřízlé PET lahvi a potom asi deset metrů k TV.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pak si můžeš koupit tu verzi "E", je v ní symetrák a pověsit přímo do antény.

Andrea bude mít radost, že kromě Ekkara ještě někdo používá výraz elevátor... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bred
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Bred »

verze E, to by mohlo bejt ? Jen koukám že tam čouhá nějakej drát vzadu, to se zapojí přímo na anténu? Budou tam asi dva ty dráty, že?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ano, ty dva dráty se přidělají přímo na šroubky, původní symetrizační člen se vyhodí. Krabičku po odzkoušení nejlépe zalepit silikonem, do nejnižšího rožku vyvrtat 2mm dírku kvůli vodě. Přikoupit F-konektor.

Ten zes nemá moc velkou odolnost proti přebuzení, takže pořádně otestovat.

Já jsem dávno přešel na jiný konstrukce, ale tady je les a rozdíl listí/zima je kolem 20dB, klasickej zes byl buď přebuzenej, nebo šuměl : http://www.hq-elektronic.eu/uhfzes.html
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bred
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Bred »

Vycházím li z první reakce na mou otázku, znamená to že původní zesilovač má lepší odolnost proti přebuzení?

Tenhle zesilovač je pro rodiče, je to taky kopcovitý a lesnatý terén. Já osobně jsem bez TV. Když jsem tu měl odborníma na změření signálu, našel mi tu velký prd, no teda něco ve výšce dvou metrů nad zemí jináč nic a to mě upozornil, že okolní stromy kopce, případně roční období dost ovlivní výskyt onoho už tak mizernýho signálu. Zkoušel jsem tu i digitál a taky houby s octem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli je tam prd, je to dobrý (pro tento zesilovač). :D

Odolnost závisí mj. na kolektorových odporech, tranzistory jsou dobrý, i když starý.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Původní zesilovač nemusel mít větší odolnost proti přebuzení, prostě do něj nedolezlo z antény ani poloviční napětí (je tam o přechod víc - symetrák nejde přímo do báze, ale napřed do kabelu, s jehož vstupní impedancí udělá dělič napůl. To u zesíku v anténě chybí. Přebuditelnost zesilovače umístěného metr a víc od antény se tedy zvýší nejméně o 6dB proti témuž zesilovači umístěnému přímo u symetrizačního členu v krabici antény.

Uživatelský avatar
Bred
Příspěvky: 14
Registrován: 12 čer 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Bred »

Díky všem za cenné informace,

myslím že už si nějak poradím. Třeba sem pak hodím info jak jsem to řešil a jaký je výsledek.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tady jsou nějaký obecný info o anténařině, zvlášť zajímavá je pasáž o rušení obrazu díky mizerným či špatně použitým zesilovačům.

http://www.crk.cz/CZ/TECHTVIC

Druhý problém byl díky "odborné firmě" poněkud složitější. Pro příjem ČT1, ČT2 a PRIMA byla použita jedna anténa typu "síto" protože všechny signály přicházely z jednoho směru. To by bylo v pořádku, kdyby všechny měly stejnou úroveň. ČT1(52. kanál) a ČT2( 35.kanál) ze základního vysílače na Jedlové hoře však produkovaly na anténním konektoru 82 dBµV, zatímco chomutovský převaděč se svými 8 W ERP pouhých 40 dBµV. Protože na vstup multipřepínače je vzhledem k následným ztrátám nutno přivést pozemní signály s úrovní kolem 80 dBµV, vyřešili naši přátelé problém geniálně jednoduše, leč, jak by asi řekl pan Werich, blbě.

Do zmíněné antény zařadili kanálový zesilovač na 42. kanál se ziskem 20 dB, čímž získali na jeho výstupu 60 dBµV. Silné signály K52 a K35 nechali klidně propasírovat tímto zesilovačem. Filtr zesilovače je zeslabil o 40 dB, tranzistory zesilovače je zase o 20 dB zesílily a výsledkem byly tři stejně silné signály s úrovní cca 60 dBµV. A protože levné kanálové zesilovače s ohledem na šumové číslo mají filtr zařazen až za prvním tranzistorem, tento tranzistor se signály ČT1 a ČT2 zahltil a vytvořil na Primě viditelné moaré, jež všichni velkoryse ignorovali. Silné ČT1 a ČT2 prošly kupodivu bez viditelného zhoršení. Takže šikulové byli spokojeni. Přidali 10.kanál s TV NOVA, všechno to ještě o 20 dB zesílili a pustili do systému. Po dodatečné montáži UPC Direct se zjistilo ještě rušení většiny programů signálem TV PRIMA.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“