Whirlpool AWE 9723

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

Whirlpool AWE 9723

#1 Příspěvek od tatramacek »

Koupil jsem na aukru tuto pračku z displejem a problém je následující:
Při nastavení jakéhokoliv programu se displej rozsvítí,ukáže se teplota,čas a otáčky. Zapnu tlačítko "START" - zamkne se dveřní zámek zapne relátko a rozjede se motor jedním směrem asi tak na 5 vteřin, relátko vypne motor se zastaví a pak displej vyhodí chybu "F06"
Zajímalo by mne jak by jste vy postupovali při opravě a na co se mám kouknout... Dle paní co jsem od ní tu pračku kupoval a co jí řek opravář tak je špatný modul... :(

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Jsou dvě možnosti - buď bych té paní věřil a sehnal nebo opravil ten modul a nebo nevěřil a pak bych musel prověřit chybové hlášení a jeho vznik za vydatné pomoci SM. :wink:

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#3 Příspěvek od tatramacek »

při zapnutí na program vypouštení čerpadlo normálně naskočí.Mám podezření na tacho motoru.Zajímalo by mne co znamená ta chybová hláška F06

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

Viz tabulka:
:wink:
Přílohy
awe9723.png
(16.02 KiB) Staženo 693 x

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#5 Příspěvek od tatramacek »

píše to že je špatný tacho anebo motor. Tacho jsem odpojil - jednoduše jsem odřízl přívod od té cívečky a motor se trošku rozjel na vyšší otáčky a zastavil se.... Choval se jinak než při připojeném tachu - ale zase vyběhla chyba F06 - při tom vypouštění chyba nenaskočila a motor dojel v poho do konce.... Takže vadný tacho anebo motor ??? Třeba vinutí ????
Jinak existuje u této pračky nějaký testovací program ???? A jak jej spustit
Naposledy upravil(a) tatramacek dne 30 lis 2009, 20:27, celkem upraveno 1 x.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Těžko říct. Aspoň zkontroluj odpory vinutí tacha (68.70 Ω ± 7%), rotoru(1.90 Ω ± 7%), statoru (celé vinutí 2.17 Ω ± 7%, jeho část 1.35 Ω ± 7%).
Také je možno zkontrolovat ty příkony podle SM. Pokud nejsou vyšší, bude motor v pořádku. :wink:

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#7 Příspěvek od tatramacek »

poslal jsem ti SZ

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#8 Příspěvek od tatramacek »

napiěte i ostatní svůj názor...

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#9 Příspěvek od keemo »

Nemôže byť niekde na konektoroch zvýšený prechodový odpor?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Nazdar opraváři-prodejče . Jak může pracovat regulace motoru , když nemá údaj o reálné rychlosti ? . Špatný motor by Ti za chodu vypálil oči . Motor si vyzkoušíš tak , že si najdeš rotor a stator . Zapojíš do serie , provizorně , stačila mi i krokosvorka mezi kontakty konektoru . Spustíš přes 200-ku žárovku jen pro zjištění směru otáčení . No a pak ho zapojíš natvrdo na 230 a to při točení směrem ! kdy jsou kartáče odtlačovány . Při dobrém motoru uvidíš na komutátoru jen slabé jiskřičky , při špatném šlehají blesky téměř dokola . A je jedno , zda je špatný rotor či stator . No a pak Ti zůstane tacho . Při testech motoru by jsi měl naměřit napětí . Pochopitelně násobek při plných točkách . Měřil bych ho přes Gretze . Nejjednodušší by bylo přibastlit jiný kus motoru i od jiné značky . Po tomto činění deska .

Uživatelský avatar
Nepo
Příspěvky: 97
Registrován: 17 pro 2008, 01:00

#11 Příspěvek od Nepo »

Pračka zpočátku testuje jestli není spadlý řemen. Na velké řemenici je umístěný magnet a ten aktivuje čidlo na pozici 623 3. Když magnet chybí nebo zeslábne, tak není impuls a regulace vydá matoucí hlášení F6. Je to velmi častá závada na pračkách s tímto snímačem. Jinak k tomu měření motoru. Získaná informace je k ničemu a o stavu motoru neřekne nic.
Přílohy
AWE9723.pdf
(534.7 KiB) Staženo 579 x

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#12 Příspěvek od keemo »

To by docela odpovedalo tomu co pisal tatramacek vyssie-ze s odpojenym tachom sa motor rozbehne na vyssie otacky....

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#13 Příspěvek od tatramacek »

mne chybu F6 v servisu vysvětlili vadou motoru - zkusil jsem motor zaměnit za jiný ale stejného typu a závada je pořád stejná. Prej tá řídící jednotka je tak citlívá že i nějaký unikající proud - v řádech miliampérů ji dokáže rozhodit.... Prej je to kvůli ochraně spotřebitele..... Doporučili mnne vyfoukat fénem veškeré konektory a svorkovnice aby se třeba zmenšil přechodový odpor - prej se s tímto problémem často setkávaj - vlhkost a tím i jiný odpor zařízení a řj to vyhodnotí jako unikající proud. I po vysušení se závada opakuje. Prej může být problém v motoru,tachu,který jsem ale v podstatě vyloučil,dále pak závoře dveří a řídící jednotce samotné......

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Já si myslím, že tohle vyjádření servisu je spíše pohádka pro dospělé. Nevím, který programátor by do programu pro procesor zařadil unikající proud (pokud tímto měřením CUC disponuje, o čemž silně pochybuji) pod chybu F06, která je vyhrazena pro motor a tacho a ne jako samostatnou chybu. Tomu prostě nevěřím. Ovšem závadu v samotné řídící jednotce tím nevylučuji.
Jinak k tomu měření motoru. Získaná informace je k ničemu a o stavu motoru neřekne nic.
No pokud např. místo odporu vinutí 2,17Ohmu naměří jen 1Ohm, tak to o něčem svědčí, ikdyž se mezizávitový zkrat nemusí projevit nutně tímto způsobem. To měření ho nic nestojí a jinak se tam toho naměřit moc nedá.
Jinak je pravda, že není problém otestovat neporušenost motoru způsobem, který tu popsal BOBOBO - doporučuji.
Pračka zpočátku testuje jestli není spadlý řemen. Na velké řemenici je umístěný magnet a ten aktivuje čidlo na pozici 623 3. Když magnet chybí nebo zeslábne, tak není impuls a regulace vydá matoucí hlášení F6. Je to velmi častá závada na pračkách s tímto snímačem.
Zato tohle je velmi přínosná informace. Tohle bych prověřil.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#15 Příspěvek od tatramacek »

ta pevná součástka je čidlo anebo nějaký spínač který se spíná a rozepíná na základě toho magnetického impulzu ? - mluvím o tom polohování bubnu. Pokud je to spínač - dva kontakty - tak jsem ten magnet oddělal a dával jej nejblíž tomu spínači a on necvakal - a když jsem tam ten magnet na té řemenici neměl tak ta chyba byla pořád stejná. Zkoušel sem i idpojit topení zdali tam není nějaký skrat když to ta řj kontroluje ale chyba je pořád stejná i po vyzkoušení druhého ale toho samého motoru

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“