Polní telefon (mb i ub)

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
indigo66
Příspěvky: 3
Registrován: 04 pro 2009, 01:00

Polní telefon (mb i ub)

#1 Příspěvek od indigo66 »

Dotaz pro zasvěcené. Na adrese (anglicky) je schéma jakéhosi polního telefonu, který má přepínač, kterým se volí režim Místní baterie (LB) nebo Ústřední baterie (CB), kdy je okruh "naroubován" a ss smyčka uzavřena přes cívku. Není ale odpojen induktor. Proto mám dotaz, jestli ústředně nevadí, když zatočím klikou. A taky, proč v režimu MB je přemostěn oddělovací kondenzátor. Děkuji

Obrázek:
Obrázek

Uživatelský avatar
vybihal
Příspěvky: 297
Registrován: 04 čer 2007, 02:00
Bydliště: Suchý

#2 Příspěvek od vybihal »

Tady jsou zajímavé stránky o polním telefonu atd.: http://expedicebilytesak.sweb.cz/techni ... a/TP25.htm

Kondenzátor je přemostěn proto, že systém MB není napájen stejnosmerným napětím. U UB kondenzátor odděluje ss složku, aby nezatěžovala zvonek.
VyBiSu

Uživatelský avatar
indigo66
Příspěvky: 3
Registrován: 04 pro 2009, 01:00

#3 Příspěvek od indigo66 »

Mně zajímá právě to, když to připojím na nějakou ATÚ, jestli napětí z induktoru nějak neublíží té ústředně.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#4 Příspěvek od souba »

Je to řešeno přepojovačem.
Funguje to tak,že se dovoláš na ústřednu a ta Tě přepojí na účastníka.
Dříve releové dnes elektronické.
Jednoduše by se to dalo zřejmě řešit relátkem ( každé MB samostatná linka a samostatné relé na ústředně).,ale bez manipulantky na ústředně by se to asi neobešlo.
Pokud seženu schema přepojovače dám vědět.

Trochu trpělivosti neuškodí .
Pokud nejde o život není kam spěchat.

Uživatelský avatar
indigo66
Příspěvky: 3
Registrován: 04 pro 2009, 01:00

#5 Příspěvek od indigo66 »

EDIT: Takže teoreticky, když připojím tenhle přístroj místo normálního analogového AUT na pobočkovou ústřednu, přepnu na CB (ale bez číselnice) a jen tak ze zvědavosti zatočím klikou, tak se nic nestane? A nebo vodpálim relé, voliče nebo centrální baterii induktorem? :twisted: Mně tam právě vrtá hlavou, proč tam není při přepnutí na CB (aktivní "hák") odpojen induktor.

PS: viděl jsem něco podobnýho i s doplňkovou číselnicí.
Naposledy upravil(a) indigo66 dne 10 pro 2009, 19:38, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#6 Příspěvek od souba »

indigo66 píše:Takže když připojím tenhle přístroj na pobočkovou ústřednu, přepnu na CB a jen tak zatočím klikou, tak se nic nestane? A nebo vodpálim relé nebo centrální baterii induktorem? :twisted: Mně tam právě vrtá hlavou, proč tam není při přepnutí na CB odpojen induktor.

PS: viděl jsem něco podobnýho i s číselnicí.
Samozřejmě,že se nic nestane,když zatočíš induktorem .
Na Č D to funguje a říká se tomu nehodový telefon.
Jak by jsi se chtěl dovolat na ústřednu bez impulsu s induktoru ? ? ? ?
Schema jsem zatím nesehnal jak bude ozvu se.

P.s. ohledně číselnice při vytáčení dává impulsy,které se potom převádělo na krokové relé ( dnes elektronické ) ,ale to už je o něčem jiném.

Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
Pokud nejde o život není kam spěchat.

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“