pomoc s měřením kapacit na multimetru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

pomoc s měřením kapacit na multimetru

#1 Příspěvek od 555 »

prosím vám vlastním multimetr který měří i kapacity.mám na vás jednu otázku.když chci změřit kapacitu kondíku který ma vetsi roztec na vstupy na multimetru jak to mam merit.kdyz to prodlouzim dratkama tak prece zase prazitni kapacita ze?jak to mam udelat prosim.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

Bežne na multimetroch je meranie "relativ". Kľudne tam pichni meracie kábliky. Merák ukáže kapacitu káblikov, stlač "RELATIV"- vynuluje sa. Potom prilož meracie káble ku kondenzátoru. Ak sa jedná o meranie väčších kapacít (nad 1n) chyba bude určite zanedbateľná vzhľadom na chybu meráku a tolerancie kondenzátorov.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

To asi mluvíš o jiný skupině multimetrů, než za 1500 z GESu..
Dá se vyrobit přípravek, jehož kapacitu změříš a tu odečteš od změřené hodnoty. Každopádně měření pF hodnot na běžném multimetru je spíš odhad..

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#4 Příspěvek od 555 »

dekuji vsem za prispevky:-)

a ten pripravek by pomohl,abych apon trosku presne zjistil kapacitu i na mutlimetru?a z ceho se ten přípravek skládá

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

S jakou přesností to chceš měřit? A jaké kapacity? Já bych asi vzal nějaký kondenzátor o kterém vím, jakou má kapacitu, zkusil bych jej změřit na tom multimetru a pak bych polaboroval s přívody, jaký vliv to bude mít na údaj na displeji. Co se týká přívodů, tak tam IMHO větší roli bude mít jejich indukčnost.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Mechanicky bych to viděl asi takto: destička ze sklolaminátu, dolu trčí dva drátky, kterýma to zapichneš do zásuvky v multimetru a nahoru Ti trčí třeba dva piny ze soklu pro integráč blízko u sebe. Tento "udělátor" strčíš do měřáku bez kondenzátoru a změřiš parazitní kapacitu. Tu si zapíšeš a budeš ji odečítat od naměřených hodnot. Nedoporučuji plošný spoj, protože jde stejně jen o dva propojovací useky mezi drátkem a pinem. Rozteč pinů zaleží na Tobě. propojovací vodiče musí být i mechanicky pevné a co nejdál od sebe a samozřejmě co nejkratší varianta..

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Asi takhle?
I bez relativního měření: když to s prázdným adaptérem něco ukáže (když se nepovede autoreset nebo ho budík nemá), tak od naměřené hodnoty to pak odečtu.
Pro kapacity pod 100pF jde stejně víceméně o orientační měření, i prsty ovlivňují naměřenou hodnotu o pár pF (a to i ohřátím kondíku, některé hmoty plavou s teplotou docela dost), takže tyto malé hodnoty: vybírat na souběh (párovat), to ano, ale vybírat na absolutní hodnotu raději jinou metodou nebo přímo v zapojení a doladit v něm na základě naměřených parametrů celého zapojení.

Jinak jde jen o dva proužky pocínovaného plechu dlouhé tak, aby dosáhly do hlubin konektoru, široké tak akorát, přeložené do pravého úhlu a zapájené do naříznuté destičky cuprextitu s přes střed šikmo odstraněným proužkem fólie. Snad se to z obrázků pozná.
Přílohy
adapter_CxM.jpg
To je ono. Prostě zasunout, přiložit kondík a měřit.
Navíc lze o jeden z plíšků preventivně vybít kondík, aby případným zbytkovým nábojem neupražil vstup.
(122.57 KiB) Staženo 206 x

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#8 Příspěvek od BIPOLAR »

Dobrý nápad, hned si to budu zítra dělat. Mám taky METEX M3850D, ale zlobí mne zase měření rezistorů. Když přepnu na měření, tak displej i při zkratování přímo zdířek, ukazuje někdy 0.3, jindy třeba 15ohmů. Nepomohlo ani sprejem na kontakty vyčištění otočného přepínače, ani nové měřící šňůry. Má někdo nějaký lepší návod ? Ten multík mám čtrnáctým rokem, ale nerad bych měnil.
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Bipolar: Mám taky ten samej problém, dokonce je někdy problém ten měřák "nahodit". Musím ho několikrát vypnout a zapnout a pak naskočí. Dělá to od nova.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Ty přechodové odpory jsou prostě fakt - když mi při zkratovaných šňůrách ukáže víc, než 0,2 ohmu, přepnu na měření diod a zpět. A je to v pořádku. Zatím se mi to stává při asi tak každém třicátém přepnutí, ale nejspíš je to tím, že soused před 15 a více lety vykupoval a prodával měřicí techniku ze "zeštíhlených" fabrik: pro rychlou kontrolu přebírám odpory starým ručkovým šlusmetrem, pokud jde o přesnost, používám můstky, pomocí nich také páruji jak R, tak C, na hodně velké odpory mám Sait 20 a PU310 (ty také posloužily mnohokrát k nabíjení kondíků 1uF na 500V nebo 1000V k odpalování katod obrazovek).
Takže jsem s Metexem, který jsem kupoval jako funglovku, zase tolik odporů neměřil. A čtrnáct let mi slouží.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Taky ho mám a pro měření kondíků jsem si vyrobil něco podobnýho. Kontakty jsou z ploché baterky a dají se tím měřit i SMDčka, když je držím v pinzetě mezi nimi.
Přílohy
adapter.jpg
adaptér na měření C
(48.81 KiB) Staženo 58 x

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Vogon »

Pinzeta na měření SMD. Vlastní výroba.
Teflonový hmatník snižuje vlastní kapacitu na 4-6pF.
Přílohy
pinzeta.jpg
Měřit se stím dá kdeco. SMD. Běžné součástky, odpory kondíky, elyty...
(46.47 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

Vogon píše:Pinzeta na měření SMD. Vlastní výroba.
Teflonový hmatník snižuje vlastní kapacitu na 4-6pF.
no a ty kabely Ti přidají další pF nedefinovatelné velikosti..

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Vogon »

Ale kdepak, tech 6pF to má i s těma kabelama.
Ostatně kdo by měřil tímhle kopytem kapacity menší než 1n, že jo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“