Spínané zdroje s THX202H

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

Spínané zdroje s THX202H

#1 Příspěvek od ohryzek36 »

Zdravím, dostalo se mi na stůl pár adaptérů (výstup 3,5V / 1200mA), ve kterých jsou impulzní zdroje, co mají v primáru IO THX202 - v něm je jak řídící elektronika, tak i spínací tranzistor (podobné, jak řady TOPx nebo TNYx) . Katalogový list jsem nakonec sehnal, sice celý v čínštině :roll: , ale něco málo z něho vyčíst jde - mimo jiné i doporučené zapojení, co se na 90% shoduje se zapojením v adaptéru (viz dole).

A teď mi jde o to, že tyhle adaptéry jsou K.O. - ny výstupu nic není (ani přímo na sekunáru), jen na primáru je za kondenzátorama 320V stejnosměrných, ale jak na terciálu (myslím to vinutí, co napájí IO), tak ani na primáru se nedá naměřit nějaké napětí (ne, že by to nešlo, ale je tam 0V), jen mezi těma dvěma vinutíma je těch 320V, což je pochopitelné. Pojistka (na místě R1) spálená není, některé adaptéry ještě nebyly používané (předprodej), jsou určené na napájení a dobíjení akumulátorů stříhacích strojků. Diody, odpory a vinutí transformátorů vypadají po zběžném měření v pořádku, možné studeňáky jsem propájel, takže to tipuju na ten THX202.

Máte někdo s podobnými zdroji zkušenosti, nebo mi můžete poradit, na co se ještě zaměřit? Předem děkuju za každou odpověď.
Přílohy
THX202.gif
schéma
(19.34 KiB) Staženo 653 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

A co R2, skrat na sekundari a optoclen?

Uživatelský avatar
oco
Příspěvky: 18
Registrován: 07 úno 2009, 01:00

#3 Příspěvek od oco »

Tak ja som nedávno robil zdroj v DVD sencor viz.rubrika DVD a tam je IO TNY 268.Schéma je velmi podobná tejto a ten IO bol vadný.Ale javilo sa to tak že to robilo skrat na primári.Dal som miesto neho päticu a skúšal som aj ten starý a tak som aj zistil že je vadný.Tiež som prešiel celý primár a nič som iné nenašiel.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Na Cob (pin1) sa musí objaviť cca 10 - 20 V.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Dobře, díky za info - zkusím ještě zkontrolovat ten R2 (místo něho mám 2 SMD odpory v sérii) a a případné problémy s tím sekundárem/zpětnou vazbou.
Sice to zatím tipuju na vadný IO, ale ještě to párkrát zkusím (dělám to už jen ze zvědavosti - adaptéry jsou oficiálně ve šrotu :D ).

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#6 Příspěvek od SMITH »

Diky za vlákno, rady a schemu . Prave som riešil obdobný zdroj akurát tam bol THX 203 . Chyba bola v napájacom rezistore pre THX , ktory mal ma￾ hodnotu 2M2 . V mojom prípade mal oznaèenie R5 . Po je ho vymene zdroj šlepe bez problémov .
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
drsnak
Příspěvky: 7
Registrován: 08 kvě 2005, 02:00

Nižší výstupní napětí

#7 Příspěvek od drsnak »

Po nějaké době provozu začalo zařízení napájené pomocí zdroje s v podstatě stejným zapojením vykazovat problémy - po změření napětí na výstupu zdroje je tam 4,1 V místo 5 - 5,5 V. Zběžné proměření součástek zatím neodhalilo chybu... Z1 ze schématu osazena není... Kde je zakopán pes?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Je třeba zkontrolovat (vyměnit) elektrolytické kondenzátory (všechny) a také diodu D7. :wink:

Uživatelský avatar
drsnak
Příspěvky: 7
Registrován: 08 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od drsnak »

Na tu diodu jsem to taky tipoval - je to shottky... prorazena ale neni. Stoji asi 2 Kc, tak ji vymenim a je to :-) Zadny kondik neni vybouleny, ale tolik jich tam take neni, takze to vymena tez jisti.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Odfajčená TL341. Asi bude na nej hodne pod 2,5V.

Uživatelský avatar
drsnak
Příspěvky: 7
Registrován: 08 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od drsnak »

Ne, na "vstupu" 2,4 V, na "vystupu" 2,8 V.

Bohužel nemohu naměřit žádné napětí na Pin1 THX202 :roll: což mi připadá podivné, ale při zničeném IO bych předpokládal, že to nebude vůbec fungovat ?? Dva odpory misto R2 na schematu maji 1M dohromady, je nba nich celé napětí 324 V :(

Uživatelský avatar
drsnak
Příspěvky: 7
Registrován: 08 kvě 2005, 02:00

#12 Příspěvek od drsnak »

Zdroj je zapojen přesně podle tohoto schématu - jen hodnoty některých součástek jsou jiné (můj zdroj je pro 5 V).
Přílohy
thx202_zdroj.png
Schéma zdroje s THX202H
(133.96 KiB) Staženo 280 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

drsnak píše:...Bohužel nemohu naměřit žádné napětí na Pin1 THX202 :roll: což mi připadá podivné,...
A měříš to proti správné "zemi"? :wink:

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#14 Příspěvek od procesor »

Keď sa to rozbehne na pine 1 je báza výstupného spínača, takže tam by si videl nejaké budenie.
Napadlo ma, či odpor na pine 6 je dobrý, pretože v IC je ešte k vonkajším (1-2ks) paralelne 5 Ohmov.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Pro start je tam pomocný odpor, který "podepře" napájení IO. Při běhu je na něm napětí z pomocnýho vinutí. Vždy jsem měl nějakej ten odpor vadnej, pokud se ten zdroj nechtěl rozeběhnout. Ty odpory jsou jaksy v snadnoposerným provedení - vypadají jako český "cihláče", ale jsou bílý z čárovým kódem a nikdy nejsou opticky poškozeny. Dá se pouze změřit.

SMD verzi jsem v rukách neměl..

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“