Konstrukce elektronek

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Konstrukce elektronek

#1 Příspěvek od Dratak »

Měl bych takový dotaz ohledně elektronek, jejich elektrodového systému. Teď trávím "dlouhé zimní večery" nad konstrukcí OTL zesilovače pro sluchátka, kterým bych rád doplnil svůj CD přehrávač. V korekčním zesilovači bude použita ECC83, v budiči ECC82, konec ECC99.
Když si vezmu elektronky ECC82 a ECC83 (samozřejmě stejného výrobce), jsou jejich elektrodové systémy na pohled úplně stejné. Např. ECC85 lze snadno odlišit, má širší anodu, ale ECC82 a ECC83 nelze rozeznat ani omylem. U elektronek se smytým označením to musím přeměřovat, abych vůbec zjistil která je která.
Jejich parametry jsou přitom tak rozdílné, ECC82 má zesílení jen 17, ECC83 100. Vnitřní odpor ECC82 je téměř 10x menší než ECC83. Čím jsou parametry dány? Pokaždé jiná emisní vrstva na katodě? Jinak vinutá mřížka, jiné stoupání závitů? Na pohled jsou oba systémy stejné, tvar anody, umístění mřížky. Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pole »

Podla mna je to inou konstrukciou a vzdialenostou katody a mriezky vo vnutry anodu takze tam nevidno. Ved skus daku odpalenu 83 a 82 robit a porovnat. Alebo sa skontaktovat s dakym technikom z JJ :)

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Elektronky

#3 Příspěvek od Dratak »

Rozbíjet zatím určitě nic nebudu, mám sice nějaké ECC82 které poměrně dost šumí, ale i těch je škoda. Přemýšlel jsem, podle mě je to všechno dané emisní vrstvou na katodě. Konstrukce systému i vzdálenost elektrod jsou úplně stejné. I poloha mřížky-je to vidět podle těch nosných drátů. Podle mě je na katodě ECC82 jiná nebo silnější vrstva-katoda má větší emisi, tím klesá vnitřní odpor, ale i zesílení. Ale nevím to úplně jistě.
Jinak tady mám doma jinou zajímavost-několik bateriových koncových elektronek 3L31. Původní verze z 50.let má anodu černěnou (to už tady odpovídal Hill, že černění anody je kvůli lepšímu vyzařování tepla). Novější, z počátku 60.let má anodu lesklou. Jenomže ale...když dám do svého přijímače Tesla 3101B 3L31 s černěnou anodou, hraje přístroj mnohem lépe než u lampy s anodou z lesklého plechu. Anodový proud je stejný, zkoušel jsem dokonce nové, dosud nerozbalené elektronky. U té černěné 3L31 je v reprodukci mnohem více basů, zvuk je velmi "teplý, měkký". U té lesklé 3L31 je zvuk ostrý, více na středech, skoro bych řekl nepřirozený. Samozřejmě v mezích možností AM rádia, ale vysílač Liblice má i u nás v Plzni velmi dobrý signál. Tohle je teprve záhada!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Parametry elky a její charakteristiky jsou dány geometrií elektrod. systému, u triod zkráceně řečeno hustotou mřížky, jejím provedením a vzdálenostmi K-g1 a g1-a. Povrch elektrod má na to minimální vliv.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“