vyhazování hlavního jističe

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Franc
Příspěvky: 61
Registrován: 15 led 2010, 01:00

vyhazování hlavního jističe

#1 Příspěvek od Franc »

Lidi řekne mi někdo proč, když třeba odejde žárovka, tak mi vylítne nejen jistič 6A (schválně jsem dal na světelný okruh tak slabý jistič) ale většinou i hlavní jistič venku 20A ? Mám pocit, če potom nemusí byz žádne podružné rozváděče a nechat jen ten hlavní jistič u elektroměru. :D

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od stasek »

Dobrej dotaz, běžně se mi to stává taky. Průser je to, že hlavní jistič mám na hranici pozemku cca 40m od baráku. Večer je to nepříjemný hledat baterku a lítat ven třeba v dešti.
Původně jsem tam měl starší typ takovej špinavě bílej a s tím problémy nebyly. Po rekonstrukci rozvaděče mám novej typ stejný hodnoty 3x25 a jsou popsaný problémy.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Dratak »

Ale musí tam být podružný rozvaděč. Bydlíš zřejmě blízko transformátoru a impedance poruchové smyčky je dostatečně malá. Takže pokud dojde při poruše žárovky k "tvrdému" zkratu, dosáhne proud takové hodnoty že vybaví i hlavní jistič. 6A na světlo mám taky, právě kvůli selektivitě a stačí to s rezervou.
Jakou tam máš charakteristiku toho jističe? Já jsem tohle řešil tak, že jsem na světla dal 6A B (ten celkem spolehlivě shodí i zdroj od PC), hlavní mám 25A C a nepadá to. Při poruše žárovky vypadne jen ten 6A. Základem by asi bylo změřit impedanci poruchové smyčky a podle ní dál postupovat.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

Jak často prdne žárovka? :brakelamp:

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#5 Příspěvek od kevin_mitnick »

janousek píše:Jak často prdne žárovka?
No posledni dobou u zarovek dovezenych poruznu z Ciny nebo Rumunska je prumerna zivotnost mesic. Tohle uz neni stara poctiva Tesla z leta pane 197x, ktera mi na zachode sviti dodnes a v drzaku vlakna ma pojistku.

Uživatelský avatar
Franc
Příspěvky: 61
Registrován: 15 led 2010, 01:00

#6 Příspěvek od Franc »

Janousek- je jedno jak často prdne žárovka, i když většinou prdne potmě a pak je to samozřejmě nepříjemne jak píše Stasek, ale hlavně jde o princip, že je nějaký sled - hlavní jistíč musí být větší než ten v podružném atd. a ono to stejně vyletí celé.
Dratak - mám oba jističe B a to právě jsem si myslel, že bych dal hlavní C jenže originál skříň byla i s jističem a to B-vým a navíc jsem se ptal a někdo mi právě řek, že jako hlavní snad C-kový nemůže být, tak teď nevím jestli je to pravda

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od cabernet »

Mam presne ten isty problem. Neriesim to, len ma hneva to, ze vypinacie charakteristiky aj postupnost isticov je dodrzana, ale teoria niekedy nie je prax, co v tomto pripade plati na 100%.
Ked sa nieco take teda stane, prejdem sa do RE a nahodim ten hlavny. V tomto obdobi este baranicu na hlavu a to iste.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

A proto , kdo má starý jistič na přívodu , rozhodně za jiný krásný nový typ neměnit . Jinak v mnoha případech nezbyde , než jít s jištěním (a placením) o stupeň nahoru .

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#9 Příspěvek od sr71 »

zajímalo by mì, èím je zpùsobeno to že nìkdy pøi prasknutí žárovky vypne jistiè (tøeba 25A), pøesnìji pøes co prochází v té vadné žárovce "zkratový" proud

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#10 Příspěvek od Maskot »

Zpravidla pres oblouk.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

Všimni si, že žárovka zpravidla odejde při zapnutí, když je vlákno studené. V tom okamžiku totiž žárovkou proteče několika násobně větší proud než jmenovitý a zeslabené vlákno se přepálí, přičemž dojde k částečnému odpaření vlákna žárovky. Částice odpařeného wolframu zvětští vodivost mezi konci přerušeného vlákna, působením napětí dojde k ionizaci a ke vzniku oblouku, zvýšení teploty a dalšímu odpaření. Je to v podstatě lavinový jev trvající zlomek sekundy, ale mající za následek průtok velkého proudu - téměř zkrat. No a jistič hop a mnohdy jich vypochoduje i více za sebou. :lol:

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

cabernet píše:...teoria niekedy nie je prax, co v tomto pripade plati na 100%...
Jestli ono to nebude tím, že sis vymyslel špatnou teorii :lol:
Když si dáš přes sebe charakteristiky těch jističů, tak krásně uvidíš rozsah proudů, při kterých vylítnou oba.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

To sice můžeš, ale bez naměřených hodnot impedance pracovní smyčky a posouzení průběhu zkratových proudů přímo na místě ti to něco může říci, ale taky nemusí.
Prostě kvalita žárovek je hanebná, na majáku říkají "to zas bude trosečníků!"

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

Hill píše:Prostě kvalita žárovek je hanebná...
Jak se to vezme. Když někdo nakupuje značky, o kterých nikdo nikdy neslyšel...

Já nakupuji Osram, před často zapínanými žárovkami mám rázový termistor, a problém padání jističů (natož padání jističe před elměrem) už léta neznám.
A žárovky mi taky léta vydrží.

P.S. znáte tenhle? Príde pán do obchodu a pýta si žiarovku.
Hej, a chcete obyčajnú, alebo Osram?
Viete čo, dajte mi obyčajnú, ja si ju včil doma os... sám :D

Uživatelský avatar
Toudy
Příspěvky: 2
Registrován: 12 kvě 2010, 02:00

Pre zaujimavosť...

#15 Příspěvek od Toudy »

Toto platí pri istení obvodov a druhu ističa, kde Ia by mal byť vypínací prúd daného ističa.

Istič 16A s charakteristikou B:
Ia= 5.16= 80A

Istič s charakteristikou C:
Ia = 8. 16= 128A

Istič s charakteristikou D:
Ia =16. 16 = 256A

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“