Tepelná čerpadla

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

Tepelná čerpadla

#1 Příspěvek od RadekB »

Máte někdo zkušenosti s TČ vzduch-voda ?
po vymene oken/dveri, celkovem zatepleni baraku a dalsich opatrenich, po nichz jiz nyni pocituji vyraznou usporu na vytapeni premyslim o zmene topeni z primotop+krb na TČ+krb. Jiná varianta než vzduch-neco nepripada do uvahy a proto zjistuji PRAKTICKE zkusenosti. Teorie mam nastudovane dost, potrebuji praxi.
Diky

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#2 Příspěvek od feliz_navidad »

Co konkrétně chceš vědět? Mám PRAKTICKÉ zkušenosti s kombinací plynový kotel+elektrokotel+krb s výměníkem+TČ vzduch-voda+bojler TUV.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Spousta investičních nákladů, možnost poruchy=přídavné náklady na kompresor/ventilátor, sazba za kW dle zvůle ČEZ, pod cca -5° efekt zhruba jako přímotopy.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

Jaky vykon mas ? Jak moc musis pritapet jinym zdrojem tepla ? Zavady, provozni naklady mimo el.energie ? Jak velky prostor vytapis ?
Ja uvazuju jen o vytapeni, bez ohrevu TUV.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Vhodné iba ak pre podlahové nízkotepelné vykurovanie. V čase najväčšej potreby aj spotreby to dá menej ako to zožerie. Stojí to veľa, hluk, životnosť nízka.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#6 Příspěvek od RadekB »

Dobre, takze zatim spis negativni zkusenosti ? Mate osobni zkusenost nebo je to jen teorie ?
Je to zalezitost vzduch-voda nebo Tč obecně ?

Dnes topím přímotopy+krb s vymenikem. po zatepleni a dalsich upravach mam za 10/09-01/10 o cca 1/3 nizsi spotrebu nez za stejne obdobi min.roku. Soudim tedy, ze bych primotopy nahradil Tč - jde o tepelne pohodli pro obdobi, kdy nejsme dlouhodobe doma nebo se vracime pozde odpoeldne.

Urcitou roli hraje taky neduvera manzelky v primotop - strach z pozaru apod.. Tč není narozdíl od přímotopu v děcáku/obýváku apod..

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#7 Příspěvek od feliz_navidad »

Mám 7kW při 2C/40C. TČ jsem stavěl sám, před 5-ti lety v době, kdy komponenty byly na jiné cenové úrovni než dnes, ale cena za kWh byla také jinde. Dům (5+1) má tepelnou ztrátu 7,5kW, topení radiátory. TČ je schopné provozu do -10C, ztráty domu pokryje do -5C, pak si připíná patronu 5kW. Provozní náklady mimo el. energie jsou zatím 56,-Kč (kondenzátor ve vrtuli). Protože máme rádi oheň v krbu, topíme při mínusových teplotách v krbu. Roční náklady za el. energii komplet na dům jsou za rok 2009 14100,-Kč, plus 3m3 dřeva. Pro informaci je-li venku zataženo, 2C je denní spotřeba TČ cca 25-28kWh. Plyn mám už jen jako zálohu, i když je možný současný provoz s TČ. Vodu v bojleru TČ pouze předehřívám, z krbu jsem schopen ji ohřát na téměř libovolnou teplotu.
EDIT: Dle záznamů byla spotřeba TČ za rok 2009 4600kWh + ty zmíněné 3kubíky dřeva.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#8 Příspěvek od RadekB »

To ale zase zni nadejne. Rikas stavel sam - takze je to realne i svepomoci ?
Ja mam 6+1, pocital jsem cca s 9kW TČ, takže odhad asi primereny.
Jake komponenty jsi pouzil a kde se da sehnat nejake info o stavbe vzduch-voda ? Nebo jsi to delal vsechno jako vlastni navrh ? Dival jsem se na ceny a je to kolem 110tis vc.DPH, coz me prijde jako prijatelne.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#9 Příspěvek od feliz_navidad »

Pokud nemáš praktické zkušenosti s pájením natvrdo a alespoň základní chlaďařské a topenářské zkušenosti, tak o stavbě asi neuvažuj, i když na druhou stranu tě nechci podceňovat. Dělal jsem to jako vlastní návrh, v té době zas tak moc volných informací nebylo. Je otázkou, co všechno v tom čerpadle za 110 kKč. Jakou máš asi teď spotřebu? Máš radiátory, nebo by jsi musel dělat nové rozvody?

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#10 Příspěvek od RadekB »

Radiatory mam, mam nove rozvody topeni pro vymenik v krbu.
No zkusenosti - jeden cas jsem delal klimatizace, umim svaret, zvladnu rezani zavitu i dalsi vodoinstalaterske prace (vodarinu jsem si delal sam, s topenim me pomahal soused - topenar).
Za tech 110tis je jen to cerpadlo, nic vic, ceny na internetu se pohybuji od 90-150tis, tohleto me vyhovovalo rozmerove. Ale o to nejde, pri vlastni praci se odreaguju od toho co delam cely den, tyden, mesic. Holt nekdo sedi v hospode, nekdo hraje kuzelky nebo cumi na bednu, ja kdyz mam cas delam na baraku.
Nicmene ta svepomoc me prave napadlo, kdyz jsi rikal ze jsi si to delal sam, nejak jsem nad touto moznosti ani neuvazoval. O usporu me nejde, rekneme ze bych to delal jen pro zabavu, pro me neni problem na TČ do 200tis vydelat za 6mesicu, o to nejde.

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#11 Příspěvek od feliz_navidad »

Komponenty se dají koupit např u http://www.vorcz.cz/, výparník ti na míru udělají tady http://www.frisco.cz/, musíš ale vědět co chtít. Nějaké info o TČ je na http://www.tzb-info.cz, diskuze ja také na http://www.eltex-km.cz/. Každopádně není to doma nerealizovatelné, ale zase si nepředstavuj, že to postavíš za 30kKč (myšleno z nových dílů, ne ze šroťáku).
EDIT: Ať už dělané, nebo kupované, důrazně bych nedoporučoval kompaktní jednotku, umístěnou celou venku, ale oddělené řešení venku výparník, uvnitř kompresorová část. Až vypadne na delší dobu elektrika, poznáš proč...

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#12 Příspěvek od feliz_navidad »

procesor píše:Vhodné iba ak pre podlahové nízkotepelné vykurovanie. V čase najväčšej potreby aj spotreby to dá menej ako to zožerie. Stojí to veľa, hluk, životnosť nízka.
VŽDYCKY to dá víc, než to sežere.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od stasek »

Nemám zkušenosti s čerpadlem vzduch voda, ale mám zem/voda. Je to perfektní věc. Sice je schopno dát cca 2kW, ale potřebuju to jen na vytápění jedny místnosti. Nevýhoda TČ je, že je nízkej tepelnej spád, hodí se to dobře pro podlahový vytápění, já mám sice radiátor, ale musí být úměrně větší, protože se ohřívá na nějakých 35-40°C. Takže mám v místnosti 3x5x2,3 třídeskový radiátor 2m dlouhý.
Rozhodně to nekupuj od zlodějských firem, mě ho stavěl na míru Eltex Kroměříž pan Žeravík. Je to opravdu machr a podle mě tě to u něj přijde rozhodně levněji. Mě to samotný čerpadlo stálo tuším 32 tisíc. Takže u tebe to nebude o moc dražší, asi větší výměníky, výkonnější kompresor, jinak je to v podstatě stavebnice. Do vyhledavače hoď eltex Kroměříž a jseš tam. Má tam i mailovou adresu a je to velmi solidní a znalý člověk na rozdíl od těch kšeftařů, co to prodávaj předražený. Já za ním zajel a pěkně si s ním popovídal. On napsal i knihu Stavíme tepelné čerpadlo. Ale fakt je lepší si ho nechat od něj sestavit. Je spousta druhů chladiva a on ví, jaký použít. Je to solidní podnikatel a mě říkal, já nemusím být milionářem. Prostě neobírá lidi.
Jinak na TČ nedám dopustit, je to úžasná věc a rozhodně mi skutečně dá víc, než já do něj.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#14 Příspěvek od MirrA1 »

Tohle mě kdysi dost zajímalo. Takže jsem asi před 3 lety mluvil z člověkem který má tepelné čerpadlo vzduchové. Ptal jsem se jak je s tím spokojenej a jak by to zhodnotil. Odpověděl stručně: na hovno :-)

Na hovno kvůli tomu, že to není schopné vytopit byt. Maximálně to ovlaží vzduch, ale když chce mít skutečně teplo (20-22C), tak si musí přitápět jiným způsobem. Takže pro vytápění jedné místnosti možná dobré, ale pokud bys chtěl vytápět celej byt, tak nepřipadá v úvahu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Solidní firmy Ti už v nabídce napíší , že TČ pokryje 40-60% spotřeby tepla . Co k tomu chceš dodávat ? TČ se nikdy nezaplatí . Má jedinou výjimku , máš-li již nyní zdarma dva alespoň 100m vrty . A jinak neznám moc lidí , kteří proinvestují statisíce , aby pak otevřeně řekli , že jsou prachy fuč .

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“