problem s modulmi aurel

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
centesco
Příspěvky: 13
Registrován: 14 úno 2010, 01:00

problem s modulmi aurel

#1 Příspěvek od centesco »

Zdravim, vie niekto poradit ako na moduly aurel ? Potrebujem spravit seriovy prenos, posielam len jednoduchy prikaz na zapnutie/vypnutie.

Vyskusal som uz vysielace TX-SAWBOOST, TX-SAW ZRFM, prijimace RX BC-NBK, RX-4M50RR30SF dokonca aj transceiver RTX-MID a vsetky mozne kombinacie... A vysledok ziadny, pri obidvoch prijimacoch prijimalo strasne vela rusenia, pri transceivery prijem cisty, ale data su porusene.

Pri prenose som pouzil kodovanie manchester, pri transceiveroch som skusil aj priamo posielat data. Takisto som skusil s uart-om pracovat cez registre, pomocou preruseni a aj cisto softverovy uart. Posielal som synchronizacny byte 0xAA, 1 adresny byte a 1 byte ako prikaz.

Problem je aj s priamym pripojenim na procesor, lebo na vystupe tych modulov je pri log.1 len okolo 1V, takze som skusal aj pripojit ich s pomocou tranzistora.

Ak ma niekto nejake skusenosti s tymito modulmi, skuste nieco poradit.

Uživatelský avatar
jarda_k
Příspěvky: 187
Registrován: 15 dub 2006, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od jarda_k »

Zrovna před nedávnem jsem kontroloval DO z auta. Použil jsem k tomu jako přijímač RX-BC-NBK. Máš u toho modulu zapojené obě 5V napájení? Tzn. pin1 a pin15 na +5v. S výstupními úrovněmi sem neměl problém. Máš správně nakonfigurované výstupy procesoru?
Obrázek
A nezapomeň že na kmitočtu 433,92MHz vysílá skoro všechno. Proto je tam to rušení. Stačí si modul připojit na osciloskop a uvidíš, jak často se bude výstup měnit.

Uživatelský avatar
centesco
Příspěvky: 13
Registrován: 14 úno 2010, 01:00

Re

#3 Příspěvek od centesco »

Vzdy som moduly zapajal podla datasheetov, nejake data aj prijimali, lenze sa nezhodovali s tymi co som posielal. Niekde som tu cital, ze nemam na vysielac pripojit priamo procesor, ale spravit pomocny obvod ktory by generoval frekvenciu, napr 4khz a potom v prijimaci ho demodulovat... Islo by to takto ?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »


Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#5 Příspěvek od bohumilfulin »

to co zjistujes nedela jenom aurel modul ale vsechny. Proste ruseni tam bude s tim se musis smirit. To neni chyba to je vlastnost Pokud pouzivas Manchester kodovani tak je to OK. Pred odeslanou zpravou posli tak 10 az 15x $AA to aby se vyrovnaly stejnosmerne pomery v prijimaci. Poripadne zkusmo muzes zmensit nebo prodlouzit pocet vlajkovych bytu. Pohlidej si maximalni rychlost modulu abys ji neprekrocil pak ti samozrejme neproleze nic. Zacinej nekde na 1200B. Prilis nizke rychlosti moduly take nemaji rady, pac tam pak uz proleze ruseni. Pokud chces mit o neco lepsi vysledny pouzivej moduly s FM modulaci. Nezapominej modul pak vzdy vypnout aby se okoli dostalo do auta.

Az budes mit malou citlivost(dosah) tak si uvedom i na jake frekvenci ti kvoka PC. Ten dokaze prenos pekne zabit.
Na solidni praci 433 a 868MHz uz bych moc nepouzil. To je opravdu dobre na zvonky, klicenky,... kde o nic nejde.

Uživatelský avatar
torpedo
Příspěvky: 21
Registrován: 11 bře 2010, 01:00

rušení rx aurel RX BC-NBK/433,..Mhz

#6 Příspěvek od torpedo »

Chtěl bych se zeptat někoho kdo má zkušenosti s tímto modulem...Problém je v tom ,že přijímač je zahlcen rušením,nevím odkud a co to způsobuje.Na výstup jsem připojil ledku a ta v nepravidelných intervalech cca 1 vteřiny svítí pak pauza a zase...přijímač je taky dost citlivý na přiblížení ruky...nevím jestli je to OK .,?

Uživatelský avatar
centesco
Příspěvky: 13
Registrován: 14 úno 2010, 01:00

Re

#7 Příspěvek od centesco »

Mne to robilo uplne to iste, ako uz pisali aj ostatni, to pasmo je volne a vysiela tam vselico takze je zarusene. Ja som nakoniec spojazdnil komunikaciu cez modul RTX-MID, koli spolahlivosti je to lepsie, lebo prijimacie zariadenie vysle potvrdenie o prijati spravy

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

Re: rušení rx aurel RX BC-NBK/433,..Mhz

#8 Příspěvek od Andrea »

torpedo píše:Chtěl bych se zeptat někoho kdo má zkušenosti s tímto modulem...Problém je v tom ,že přijímač je zahlcen rušením,nevím odkud a co to způsobuje.Na výstup jsem připojil ledku a ta v nepravidelných intervalech cca 1 vteřiny svítí pak pauza a zase...přijímač je taky dost citlivý na přiblížení ruky...nevím jestli je to OK .,?
No pokud máš vypnutý vysílač, tak to není nic divného.

Uživatelský avatar
torpedo
Příspěvky: 21
Registrován: 11 bře 2010, 01:00

#9 Příspěvek od torpedo »

dobrá ale jak tedy přenést data ,když má rušení takovou délku...1s je moc a potřebuju okamžitou reakci a ne opakovat signál po dobu delší jak 1s.. :lol:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

:roll: Zapni si vysílač.

Uživatelský avatar
torpedo
Příspěvky: 21
Registrován: 11 bře 2010, 01:00

#11 Příspěvek od torpedo »

to: Andrea- nemá na to žádný vliv... stále to zapíná.. myslím že nejde o rušení vf

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

A vysíláš tím vysílačem něco intelikentního? Zkus do toho pustit třeba 500Hz obdélník a koukni se osciloskopem co leze z přijímače.

Uživatelský avatar
torpedo
Příspěvky: 21
Registrován: 11 bře 2010, 01:00

#13 Příspěvek od torpedo »

osciloskopem nevládnu,a myslíš že mi pomůže do toho něco pustit když už teď je zřejmé že se na výstup bez příčiny dostává nějaká úroveň??jinak to má to být modulované do 4Khz..ale bojím se že mi to nijak nepomůže .stačí se šroubovákem přiblížit k některému z pinů a hned to sepne.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od stepa »

bohumilfulin píše:Az budes mit malou citlivost(dosah) tak si uvedom i na jake frekvenci ti kvoka PC. Ten dokaze prenos pekne zabit.
Na solidni praci 433
a 868MHz uz bych moc nepouzil. To je opravdu dobre na zvonky, klicenky,... kde o nic nejde.
S tím tučným souhlas, 433 je nacpaná všude...o 868 jsou to kecy v kleci. Chodí to nádherně(konkrétně obvody fy. HOPE s modulací FSK). Rychlost 4800bd, přenos dat okolo 20B. Po odladění to šlape jako vítr okolo 100m s mrňavou anténou. Výhodou je, že se dají použít GSM antény.

433 je opravdu napikaču(konkrétně ten zmíněný aurel, jedinou výhodu oproti hope to má, že se dá vysílat a přijímat po jednom drátu USARTu, jinak mě nic nenapadá), 868 aurely jsme nezkoušeli, protože pro aplikaci už byly cenou jinde, ale určitě by to bylo lepší.

A nikomu aurely na 433 nedoporučuju(konkrétně TX-SAW-MID-3V a RX-4M30RR01SF), zabýval jsem se tím nějaký pátek intenzivně v práci. Strašně velký rušení(několikrát potvrzeno výše) a prd výsledky, ani náhodou jsme se nedostali na několik desítek metrů. Např. vedle PC to vysílalo tak na 2 metry, přehledový přijímač se mohl zbláznit, jak chytal všechen ten bordel, naopak na 868 krásně čisto. A další proti je anténa.

Takže když něco z těch dvou, tak jedině 868.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

Nevím, mě podobné 433MHz modulky (od různých výrobců včetně Aurelu) taky přijímaly náhodná data, ale jen když vysílač nevysílal. Když vysílač vysílal s kódováním s nulovou ss složkou, tak přijímač přijímal v pohodě. Pokud tedy nevysílal někdo hned za rohem a nerušil.
Bez osciloskopu se takovéhle věci ladí naprd, na LEDce nevidíš, co z toho leze, jakou to má fázi, jestli to nemá změněnou střídu a pod.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“