A/D na paralelni port PC (LPT)

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
snircm
Příspěvky: 25
Registrován: 18 úno 2010, 01:00

A/D na paralelni port PC (LPT)

#1 Příspěvek od snircm »

ahoj :-)
potreboval bych trochu poradit s timto schematkem. jedna se o mereni napeti na dvou-kanalovym A/D. potrebuji merit na jednom kanalu napeti a na druhem proud. bocnik sem presne nevedel jak zapojit...:-(
mate s tim nekdo zkusenosti?? pripadne poradte, co by jste zmenili...
to samotne propojeni A/D a LPT sem cerpal odsud: http://vkafa.wz.cz/eltech/ad_lpt/index.html

moc dekuji za pripominky, napady...:-)
Přílohy
v_metr.JPG
v-metr
(35.88 KiB) Staženo 107 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Takhle se ti z toho převodníku zakouří, nemůžeš CH1 připojit na 60V. A pokud budeš jako napájení a referenci brát přímo napětí na pinu LPT portu, tak si můžeš o 12-bitové přesnosti nechat leda zdát.

Uživatelský avatar
snircm
Příspěvky: 25
Registrován: 18 úno 2010, 01:00

#3 Příspěvek od snircm »

omlouvam se, ja sem pouze lajk a tohle me proste netrkne. proto sem zalozil toto vlakno :-)
diky za pripominky :-)
no dobre, napajeni, referenci pro prevodnik udelam externe na +5V.
ja si s tim bocnikem lamu hlavu uz docela dlouho...vim, ze tam vznika problem s uzemenim. nevim jak to resit...nejak odizolovat??!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Co tím budeš měřit, má ten měřený objekt spojenou zem s PC?

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od Burajko »

Napr. primarne strany imp. zdrojov :lol:
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
snircm
Příspěvky: 25
Registrován: 18 úno 2010, 01:00

#6 Příspěvek od snircm »

no bude se tim merit slapaci kolo :-) melo by to merit do 60V, 60A.
takze spolecnou zem to mit nejspis nebude. premyslel sem o optoclenu, ale tomu moc nerozumim.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Použi nejaký prevodník s galvanickým oddelením aspoň pre jeden vstup. Bežne sa dá dosiahnuť presnosť okolo 1%.
npr HCPL7830 s dig. prenosom, alebo opto klasika IL300 s príslušnými operákmi.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od piitr »

Co takhle?
Přílohy
nocnik.png
(7.31 KiB) Staženo 74 x

Uživatelský avatar
snircm
Příspěvky: 25
Registrován: 18 úno 2010, 01:00

#9 Příspěvek od snircm »

2 procesor: do jineho A/D prevdniku se mi moc nechce jit...ptz k tomuto jsem nasel i prislusny program v Pascalu. vzhledem k faktu, ze nejsem programator, sam ho nenapisu pro jiny A/D

2 piitr: diky za tve schema, urcite lepsi nez moje :-) ale ten problem s uzemnenim ?

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od piitr »

snircm píše:diky za tve schema, urcite lepsi nez moje :-)
Za nic.
snircm píše:ale ten problem s uzemnenim ?
Na to jsou tu asi zkušenější. Já bych to oddělil optočlenem na té digitální části. Na té analogové bych to nedělal, protože by bylo těžší docílit nějakou rozumnou přesnost. Asi, já nevím, co se teď dělá. Já kdysi akorát na něco použil optočlen 4N25, ale nevím, jestli by na tohle vyhovoval třeba rychlostí apod. Určitě je spousta jiných typů.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#11 Příspěvek od procesor »

Napríklad ten HCPL7830 je prevodník Analog-Digital-Analog, takže sa na zapojení a riadení tvojho AD nič nemení. Ak je problém zo spoločnou zemou dujú sa tie obvody na obe analógové vstupy, ktoré zároveň nemusia mať žiaden spoločný bod. Spoločný bod sa vytvorí na druhej strane toho AD, ktorý bude spoločný aj pre PC- GND.
Nutnou podmienkou použitia takéhoto obvodu je galvanicky izolované napájanie vstupnej časti HCPL7830. Kedysi som to riešil malým impulzným meničom na toroidoch s väzbou jedného zavitu, ktorý sa ťahal viacerými "výstupnými toroidmi" v mieste potreby takéhoto napájana, tzv. jednozávitová väzba.
Samozrejme, ak sa má merať napätie a prúd jednou záťažou, schéma od piitr-a je O.K. Pravdepodobne aj spoločný bod-GND toho zapojenia nebude problém spojiť s GND počítača.

Uživatelský avatar
snircm
Příspěvky: 25
Registrován: 18 úno 2010, 01:00

#12 Příspěvek od snircm »

2 procesor: hele prosim te, muzes me nekam odkazat na ten prevodnik HCPL7830, ja o nem nikde nic nenasel. bohuzel, mozna jen blbe hledam :-( vis abych se o nem neco dozvedel :-)
...kdybych tedy chtel nejakym zpusobem vyuzit to schema od piitra? jak bych mohl poresit to uzemeni? :-)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »


Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#14 Příspěvek od procesor »


Uživatelský avatar
snircm
Příspěvky: 25
Registrován: 18 úno 2010, 01:00

#15 Příspěvek od snircm »

jeste jsem zkousel hledat. a mozna by prisel v uvahu tento
http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 7860.shtml
...jde o Optoizolační 15-bit A/D převodník, jak navrhoval Procesor je zesilovac. hlavne jsem myslel z duvodu toho izolovaneho napajeni. pokud HCPL 7860 neni vhodnejsi??

Odpovědět

Zpět na „Teorie“