Tesla C445 - něco ve zdroji (trafo?)

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bambus
Příspěvky: 11
Registrován: 26 dub 2005, 02:00

Tesla C445 - něco ve zdroji (trafo?)

#1 Příspěvek od Bambus »

Mám doma TV přístroj TESLA C445 a odpálil se ve zdroji tranzistor BUZ90A a pojistka 102 1A. Pojistka je hned za usměrňovacím můstkem. Rozbitý ranzistor je ůplně propojen na všech vývodech. Zkoušel jsem nojej ale zase odešel. Proměřil jsem trafo do kterého jdou impulzy z onoho tranzistoru a má velmi nízký odpor na primárním vinutí. Asi tak 1-2ohmy. To asi nebude ůplně normální? Nevím jaký by mělo mít odpor na primáru, ale myslím si, že je odpálený. Primární vinutí by mělo mít přece největší impedanci na rozdíl od sekundáru.
Ujistěte mě prosím jestli uvažuji správně a jestli je ono trafo skrátlý. Je to typ "9WN 660 61 ´2´". Nikde jsem ho nenašel v prodeji, ale v jednom obchodě mají náhradu za "9WN 660 61.3" a je to "6PN 35061". Myslíte, že by to mohlo bejt ono?
Za odpovědi díky.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

Re: Tesla C445 - něco ve zdroji (trafo?)

#2 Příspěvek od cabernet »

Bambus píše:Mám doma TV přístroj TESLA C445 a odpálil se ve zdroji tranzistor BUZ90A a pojistka 102 1A. Pojistka je hned za usměrňovacím můstkem. Rozbitý ranzistor je ůplně propojen na všech vývodech. Zkoušel jsem nojej ale zase odešel. Proměřil jsem trafo do kterého jdou impulzy z onoho tranzistoru a má velmi nízký odpor na primárním vinutí. Asi tak 1-2ohmy. To asi nebude ůplně normální? Nevím jaký by mělo mít odpor na primáru, ale myslím si, že je odpálený. Primární vinutí by mělo mít přece největší impedanci na rozdíl od sekundáru.
Ujistěte mě prosím jestli uvažuji správně a jestli je ono trafo skrátlý. Je to typ "9WN 660 61 ´2´". Nikde jsem ho nenašel v prodeji, ale v jednom obchodě mají náhradu za "9WN 660 61.3" a je to "6PN 35061". Myslíte, že by to mohlo bejt ono?
Za odpovědi díky.
Ja by som na začiatok skontroloval elyty, TDA 4605, obvod pripojený na pin 1. Takisto by som sa nevyhol meraniu súčiastok v kolektore tranzistora BUZ 90A. Zmerať trafo by bolo najlepšie na indukčnosť. Meranie odporovou metódou ťa može zavádzať. To je moj názor.

Uživatelský avatar
tal
Příspěvky: 105
Registrován: 11 úno 2005, 01:00

445

#3 Příspěvek od tal »

opravoval jsem x kusu ani 1 vadné trafo nejč. c 47m zenerka 6v2 po prurazu t mžno vadný io nejprv zjisti jestli ostatní ok t v hor místo poj. dej žar. 220v/100w a měř nap. io pulzy pak teprve nový t u c zjisti esr
zdravim.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Impulsní trafo má primární vinutí cca 150 závitů a ohmická hodnota vinutí je taková, jakous naměřil. Způsob opravy impulsního zdroje zde byl již několikrát diskutován, podívej se do starších příspěvků.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mourek »

trafo je až to poslední, ohmmetrem můžeš zkontrolovat průraz diod , tranzistorů, jestli mají elyty aspoň nějakou kapacitu a to je taj asi vše.možná něco objevíš. Jinak tu žárovku a osciloskop.

Uživatelský avatar
Artax
Příspěvky: 153
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Artax »

Nemám k dispozici schema a tak vařím z paměti. Je tam (obvykle modrý diskový) kondenzátor, tuším 220pF, který je paralelně k primárnímu vinutí. Ten bude vadný, nemusí být nutně proražený, ale prorazí se při zapnutí. Na zkrat na sekundáru je zdroj odolný. Vyměň dva elýtky, 1M a 47M kolem TDA4605 a máš vyděláno.

Návštěvník

#7 Příspěvek od Návštěvník »

V tomto pøípadì bych zaèal nìjakou literaturou pro tázajícího,ono vìdìt jak funguje impulzní zdroj není na škodu,pak bude jasné proè to trafo má tolik kolik má a spousta dalších vìcí. Je moc jednoduché se ptát co mám vymìnit abych to mìl opravené,ale pokud tì to zajímá,zaèal bych od píky,pokud to chceš mít opravené za hubièku,protože nebudeš podporovat ty co se tím živí,tak to máš smùlu. Život je boj.


M.

Uživatelský avatar
Bambus
Příspěvky: 11
Registrován: 26 dub 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bambus »

Kondiky vyměním, zenerku proměřím. IO by měl bejt OK. Osciloskop bohužel nemám a tak nemohu změřit jestli dává pulzy.
Na to trafo jsem se ptal záměrně, protože nevím jaký by mělo mít ss hodnoty. Něco málo samozřejmě o pulzních zdrojích vím, ale ne zrovna jaký by mohlo mít primární vinutí hornoty.
Když se budu učit jak přesně funguje pulzní zdroj, zjistím pak, že jsem se tady ptal třeba zbytečně a takovéto stránky by ani nemuseli existovat. Stratím tím taky čas, kterým zrovna dvakrát nedisponuji a já se nebudu moct věnovat výrobě MAME Cabinetu. No a na závěr, beru práci lidem, kteří se tím živí, jo! Myslím, že v diskuzích zde najdete naprosto horší dotazy, které svědčí o naprosté neznalosti, tak nevím proč bych se nemohl zeptat. To bylo jen pro toho anonyma M. Vám ostatním zatím moc děkuji a ještě se snad ozvu jak to dopadlo. Jestli mě to neuškvaří na uhel. Slyšel jsem, že prej je v takovýchto zdrojích až několik tisíc milionů voltů, které projdou i přes veškerou izolaci kromě šroubovákového držadla vyrobeného v ČSSR roku 1984. :roll: To byl samozřejmě vtip. :D

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mourek »

Tak jsem se smál dotazům a teď mi někdo věnoval podobnou televizi (C458) s prasklou F102. jako náhrada tyristorového Thorna se slabou delta bání poslouží až ho uchodím. No budu ho muset přivézt a v zimě se mi nechce. Naštěstí se nemusím ptát na princip zdroje. Ale já míval nejradši Rubíny , Junosti a podobné, co tu nikdo nechtěl opravit

Uživatelský avatar
kimi
Příspěvky: 170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OLOMOUCKÝ KRAJ

#10 Příspěvek od kimi »

Prošlo mi rukama X kusů 445 ale imp.trafo jsem nikdy neměnil.V roce 1990 jsem si na školení na Oravě zakoupil nové trafo a stále zde leží.
Levně prodám nechce někdo :wink:

Uživatelský avatar
Artax
Příspěvky: 153
Registrován: 26 bře 2005, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Artax »

Mám taky jedno!!!

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Mourek »

já tu svou mrchu otevřel je to c458 ale schema v podstatě sedí na 445 a zatím jsem ji jenom ošahal šlusmetrem a je prasklá F102 a dále BU508. Doufám že to není trafo. Jka jsem si přečetl mrazy budou do konce ledna, tak až ji odvezu domů uvidím. Jednou jsem viděl vadné impulsní trafo ,nevím už v čem . Televize byla přes zimu na chatě a myšky si u trafa udělaly záchodek.

Uživatelský avatar
pit
Příspěvky: 176
Registrován: 21 bře 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pit »

je to nulák a ještě machruje :toilet:

Uživatelský avatar
Bambus
Příspěvky: 11
Registrován: 26 dub 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bambus »

Diody jsou všechny OK. Kondiky mám objednaný. Trafo jsem proměřil a ss odpor má 2 ohmy, ale i s kabelama od multimetru, bez nich to je tak 0,5 ohmů. Ale jestli to trafem není, nechám ho bejt.
Až zase pokročím dál, ozvu se.
Zatím dík.

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PetrK »

Tranzistor u zdroje s TDA4605 odchází, když je přerušený jeden konkrétní odpůrek, naprosto klasická závada u těchto zdrojů. Psát ho sem ovšem nebudu, na to přijdeš sám. Vem si schema a pořádně to proměř, napovím že odpory které mají řádově stovky kiloohmů před změřením odpoj, jinak ti ohmetr bude furt něco ukazovat a nepřijdeš na to....
**** Petr ****

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“