Indikátor zařazeného rychlostního stupně-jednoduchý voltmetr

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Alonso68
Příspěvky: 5
Registrován: 03 bře 2010, 01:00

Indikátor zařazeného rychlostního stupně-jednoduchý voltmetr

#1 Příspěvek od Alonso68 »

Rád bych si ke svému motocyklu vyrobil indikaci zařazeného rychlostního stupně. Na převodovce je výstup, kde je (dle manuálu) výstupní napětí od 0V při neutrálu, přes 1,3V při jedničce po 4,6V při šetce, odstupňování po cca 0,7V. Indikátorem by měla být jedna sedmisegmentovka LED. Upevnění na řidítka, tudíž min. rozměry kompletu, nebo ukazatel připevnit na řidítka zvlášť. Napadlo mě použít C520D, kterou mám doma z dávných dob bastlení a zapojení podle AR97/10. Otázka je, jak zapojení upravit pro jeden segment. Případně jiné elegantní řešení. Dá se koupit profi výrobek za cca 2500Kč, ale vlastnoručně zhotovený by mě udělal větší radost.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Použil bych řetězec operačních zesilovačů, celkově bys měl vystačit se 2 pouzdry typu (například) LM324, zapojit je jako komparátory a "hlídat" jimi ten napěťový výstup z převodovky. Z výstupů jednotlivých komparátorů vyvést jednoduchý diodový dekodér a z něj "krmit" segmentovku. Konkrétní zapojení by neměl být problém nakreslit podle nějakého "ideového" s podobným účelem, i ten diodový "dekodér" pro segmentovku už jsem někde viděl namalovaný, takže vymýšlet se nebude muset nic - jen se upraví nějaké už vymyšlené zapojení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Použij datasheetové zapojení LM3914, kde zapojíš jen 6 led-segmentů. :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Jenže to bude svítit vždycky jen 1 segment, nevyhodí mu to ČÍSLICI na displeji.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

No jo, aha. Nějak mě to nedošlo. :oops:

Tohle je typická aplikace pro nějaký PIC nebo ATMEL. Vyjde mnohem jednodušeji. :wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 03 bře 2010, 20:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

Jestli si dobře pamatuju, C520D řídí displeje multiplexně. Prostě zapojíš jenom jednu, zbylé dvě vynecháš. Když dobře nastavíš dělič, tak by to mohlo fungovat celkem spolehlivě. Jenom bych dobře odrušil napájení. Rekl bych, že z motorky poleze bordelu až až!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Právě - samotné operáky na to rušení tolik citlivé nejsou, navíc C520D (analog AD2020 nebo CA3061) vyžaduje stabilizované napájení s kvalitou označovanou jako "TTL" - tedy 5V ±5%, jinak bude "trojčit". Navíc k indikaci potřebuje externí dekodér z binárního kódu BCD na 7segmentový displej - a ten je stejně náročný na kvalitu napájení... Radši bych volil (pokud už hotový IO) ten LM3914 než složitý AD převodník - já osobně bych zůstal u těch samostatných komparátorů, protože tam se dá nastavit individuálně děličem každý indikovaný stupeň zvlášť, nikde totiž není řečeno, že to výstupní napětí z převodovkového čidla se mění úplně přesně LINEÁRNĚ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#8 Příspěvek od Honza_dy »

Ještě existoval obvod který měl 10 vstupů a výstup BCD. Možná by šel použít s tím LM3914 ale označení teď nevím. Pokud by byl zájem kouknu do análů.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Já bych se na logické obvody jednoduše vys*al. Jsou zbytečné, na indikaci stačí úplně v pohodě analog - nanejvýš s nějakou pseudodigitální indikací. Pokud v té motorce není nainstalován palubní počítač a celá není řízená po CAN-bus sběrnici, bude těch 5-6 operáků + hrst diod do dekodéru a 1 LED segmentovka daleko jednodušší, spolehlivější a lacinější než cokoliv digitálního. Upravil bych následující zapojení a na místo LED do výstupů jednotlivýcj OZ bych zapojil diodovou "logiku" rozsvěcující segmenty.
Přílohy
indik_tor_nap_t__298.jpg
(128 KiB) Staženo 259 x
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Ono to asi , EKKARE , tak jednoduché asi nebude , dělat dekodér ze sloupce . Ale chce to změřit ta reálná napětí z motorky a je-li lineární navýšení , použít ten indikátor v boďáku .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Přepojit výstupy tak, aby byl skutečný výstup bodový, by neměl být zase takový problém - já to nadhodil jen jako ideové schéma, ne jako konkrétní zapojení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Zdá se mi tohle řešení jako "z nouze ctnost". Představte si zapojení s jedním DIL16, 7-misegmentovkou a několika rezistory a kondenzátory.
To je PIC. :wink:

Tady je podobné řešení:
Obrázek
nalezené na webu zde: http://www.sportdevices.co.uk/gearindic ... matics.htm
Naposledy upravil(a) masar dne 04 bře 2010, 20:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky může upravit tohle, stačí osadit jen jeden displej :

http://www.ges.cz/g820-ges07800117.html

Za ty peníze to nemá cenu bastlit ,jen upraví rozsah.

P.S. Má to ale jednu vadu - mínus zdroje se nesmí spojit s mínusem vstupu, ale to při téhle přesnosti není problém převést.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jano80
Příspěvky: 73
Registrován: 16 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#14 Příspěvek od jano80 »

tiez si myslim ze MCU je najlepsie riesenie. Tu je zapojenie s mega8 , zdrojak , a prelozeny HEX. Jednotlive napatia je mozne menit v zdrojaku
Přílohy
mega8_7seg.jpg
(130.78 KiB) Staženo 294 x
mega8_7seg.txt
(1.1 KiB) Staženo 204 x
mega8_7seg.rar
(2.98 KiB) Staženo 146 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Ano, super. Taková řešení jsou výzvou pro ty, kteří se ještě nezabývali jednočipy. :wink:

Když ještě zohledním fakt, že součástky pořídím do 100,-Kč a výrobek se prodává za cenu od 2000,- do 3000,-Kč...
Samozřejmě Know-how se také platí a to je právě ta výzva. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“