Generator nahodnych impulzu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

Generator nahodnych impulzu

#1 Příspěvek od kevin_mitnick »

Pro testovani jednoho zarizeni bych potreboval navrhnout generator, ktery by produkoval impulzy zcela nahodne s intervalem mezi impulzy od jedne do 30 vterin (tedy nejmensi mezera mezi pulzy vterina, nejdelsi asi pul minuty).

Nema nekdo zkusenost s necim obdobnym ??

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

C-kompiler (aspoň Keil určitě) má funkci int rand(), která vrací náhodné číslo od 0 do 32767, a ještě funkci srand(int seed), kterou se dá změnit začátek té pseudonáhodné postupnosti. Náhodné číslo n upravíš na T=1+n/1130 a máš náhodnou periodu od 1 do 30 s. Tedy pomocí MCU.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#3 Příspěvek od kevin_mitnick »

dik za dobry napad. Pouziti MCU jsem se chtel vyhnout, ale pokud nekdo neporadi neco lepsiho, budu muset zmenit nazor...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

Nějaký radioaktivní izotop + detektor :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Prof. Šimáně popisuje ve svých pamětech předválečnou výrobu GM čítače s 64bitovou kaskádou binárních děličů s dvojitými triodami :roll:

V AR kdysi vyšel návod na GENAS s logikou na 74xx hradlech, tuším od Hradiského.

Tu pseudonáhodnost by to chtělo startovat nějakým přirozeným procesem, jako šum nebo tepelný šum a tak.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Snad bys mohl upravit tohle zapojení. Snížením kmitočtu (R2C2) a popř. zařazením MKO na výstup (nezmiňuješ se o délce výstupních pulzů). :wink:
Přílohy
gen.png
(78.25 KiB) Staženo 260 x

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Nedalo by se k tomu použít nějaké PC? jak mají ty pulsy být široké? Je nějak definovaná ta náhodnost?

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od kevin_mitnick »

To zapojeni od masara se mi libi. Dik za inspiraci, tohle jsem neznal. Asi to udelam takhle, snizm kmitocet oscilatoru a za to povesim MKO z 555ky, ktere mi na vystupu udela impulz 0,5s.

Je mi jasne, ze to bude jen nejaky pseudonahodny signal ne skutecna nahoda, ale podle toho jak chovani toho obvodu v AR popisuji by to mohlo stacit. Uvidime, pres tyden se jde bastlit a kdyz to nepofacha, tak to asi udelam podle napadu od Bernarda s MCU. A nebo (jak mi jeste radili na jinem foru) se na to vykaslu, nasypu do epromky 128k skutecne nahodnych cisel z nejake tabulky, ridit to budu citacem a kdyz vyberu multiplexerem postupne jednotlive vystupy, budu mit pseudonahodnou postoupnost na 36 * 4 hodiny (tedy na 6 dnu), co by teoreticky melo stacit...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“