Adaptér pro aku vrtačku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Adaptér pro aku vrtačku

#1 Příspěvek od mojza »

Zdravím, kamarád chce zachovat výhody aku vrtačky, ale má "odešlé" akumulátory a repasování vyjde dráž než nová vrtačka.. Nezkoušel někdo udělat 230V adaptér místo akupacku? Měl tam 14,4V/ 1,2Ah. Klasika s trafem by potřebovala dát asi 10A a byla by těžká a velká, i když by mu nevadila,rovněž silný průřez vodičů do rukojeti. Lepší by byl spínaný s rychlým usměrněním. Co tak upravit elnické trafo pro halogeny nebo PC zdroj? Hledal jsem různě, nic nenašel, když tak mně nakopněte :x ! Díky Ivan

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Vem zdroj z PC ATX, s IO 494, odstraň výstupní vodiče, zelený spoj se zemí a uzemni vývod 4 IO 494. Vývod k aku na výstup 12 V a máš hotovo.
Vyzkoušeno a provozováno na asi 5ti kusech bez problému.
Jindra

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Podstatnou a snad jedinou výhodu aku-vrtačky vidím v tom, že nemá žádný přívod. Tuto výhodu nezachová žádný měnič. :)

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#4 Příspěvek od mojza »

Ahoj, nebudu mu vymlouvat dvojí smysl otáčení, regulaci výkonu, sklíčidlo a vhodnou rukojeť, což jsou výhody kvůli kterým to požaduje. Díky, Ivan

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Možná by stála za úvahu ledvinka s gelovkou 12V/7Ah u pasu a napájet tu akuvrtačku z ní. Do jisté míry to bude na kabelu nezávislé.

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#6 Příspěvek od PLV »

Výhody akuvrtačky bez akumulátoru opravdu nevidím žádné. Změnu směru točení a regulaci výkonu má každá běžná současná vrtačka a to s minimálně padesátinásobným výkonem. :D
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:Možná by stála za úvahu ledvinka s gelovkou 12V/7Ah u pasu a napájet tu akuvrtačku z ní. Do jisté míry to bude na kabelu nezávislé.
Možná by ani nemusela být u pasu a ten zmíněný zdroj by ji mohl pouze dobíjet. Každopádně bych ale zvolil aku, co si nechá líbit téměř zkrat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Dingo7 »

Já jsem to vyřešil takto, jednu akuvrtačku vlastním, takže přenosnou věc mám, tedy jsem to vyřešil s touhle viz. foto co mi dal kamarád(donesl mu ji známej jestli to nevyužije, ale byla bez akumulátoru)
takže skončila u mě, on ji chtěl vyhodit, vzhledem k tomu, že mám v dílně náhradní akumulátor do auta (zůstal mě z předešlého protože byl zánovní) tak jsem nevymejšlel ptákoviny a prostě jsem tam připojil 3 metry 1,5mm2 káblíků, na konec dal svorky a jak to funguje skvěle - do dílny ideál.
Zadarmo paráda dokud funguje, až se ta "marketová" vrtačka posere, půjde do sběrného dvora :lol:


Obrázek

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Dingo7 - Až na tu "normalizovanou" barvu přívodních vodičů - dobré 8O
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Co máš proti ekologické barvě vodičů ? :lol:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Kokun - normalizované barvy v kutlochu nikoho nes*rou, pokud s tím zachází pouze tvůrce takového bastlu, může to být každému jinému ukradené. Něco podobného provozuju sám ve svém kutlochu - jen ta vrtačka je tmavěmodrá 14,4V ASIST a má upílenou tu "patku" na přicvaknutí akumulátoru, protože jednou při nabíjení selhaly články a celý akupack se zkroutil jak seškvařený film včetně té spodní části rukojeti. Náhradní by stál víc než nová ASISTka, tak skončila takhle. Přívod dlouhý 2,5m je propojený CySy 4x1,5mm (2+2 vodiče), zdrojem je staré 85VA napájecí trafo z nějaké signalizační ústředny - dává 11,5V AC a proud kolem 6A snáší obdivuhodně dobře. Usměrnění je pomocí 4ks P600B a bez filtrace přímo připojené 2,5m dlouhým kabelem k vnitřnostem vrtačky. Je šoupnutá v povytaženém šupleti hned vedle trafopáječky a zapíná se vypínačem v primáru trafa, umístěným na desce nad stolem - na běžné vrtání do 10mm průměru bohatě stačí, při běžném kucení nemusím vůbec vytahovat kufr s 500W vrtačkou na 230V... Jediné, co jsem s ASISTkou musel udělat, byla demontáž planetové redukční převodovky a její důkladné vymytí benzínem a následné namazání tukem určeným pro vrtačkové převodovky - získán za dobré slovo v servisu vrtaček. Obdivuhodně ji to ztišilo a zlepšilo výkon - původně v reduktoru byl ždibec čehosi černého mastného, co vypadalo jako zbytek vyškrábaný z pekáče po pečení posvícenské kačice či husy...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Dingo7 »

Kokun: a jaké jsou normalizované barvy na napájéní čehosi z 12V akumulátoru? :lol: :lol: :lol: :lol:

Mě by to zajímalo, protože v autech a motorkách se setkávám se vším možným :wink:

Rád se přiučím a abych taky věděl kterého výrobce to netankuje :lol:

Jestli je správný v autě použít na kostru modrý, zelený, černý, žlutý nebo kýho výra ... :lol: :lol: :lol: :lol: pak budu vědět kde to mají dobře a kde ne :wink: :lol:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

No, třeba modrým a červeným budou "ti elektronové" proudit líp, než tím žluto/zeleným :bleble:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Dingo7
Příspěvky: 442
Registrován: 05 kvě 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Dingo7 »

kokun píše:No, třeba modrým a červeným budou "ti elektronové" proudit líp, než tím žluto/zeleným :bleble:
Aha, tak já ho pomatlám barvnou fixou aby se jim proudilo líp :wink: :lol: A všichni elektronové budou spokojeni 8-)

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#15 Příspěvek od no_-_name »

důležitý je, že izolace toho kabelu barevně skvěle ladí s pouzdrem té vrtačky :)

Pse Dingo, nevyskytuješ se na jawamanii ? :)
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“