Gramofon NC160 s VK4302.

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kent
Příspěvky: 5
Registrován: 18 bře 2010, 01:00
Bydliště: Všechovice

Gramofon NC160 s VK4302.

#1 Příspěvek od Kent »

Zdravím,
po mnoha letech jsem opět vytáhl gramofon NC160 (chassis HC16) a protože tam nebyla od koupě měněna přenoska VK4204, tak jsem se rozhodl jí vyměnit. Zakoupil jsem na www.ame.cz její náhradu VK4302. Po instalaci jsem bez jakéhokoliv nastavování ji zkusil a s hrůzou jsem pozoroval, jak mi v desce v podstatě ryje drážku. Napadlo mě, že půjde zřejmě o špatné vyvážení, tak jsem se snažil posunout závaží na raménku trochu dozadu, ale jsem už skoro na konci a o moc se to nezlepšilo. Našel jsem zde na fóru, že někdy je potřeba vzadu při výměně to raménko prodloužit nějakým nástavcem, ale to se mi v případě výměny VK4203 za původní VK 4204 moc nezdá...?
Původní manuál k tomuto gramofonu se mi bohužel někam zatoulal a na webu jsem scan nenašel. Nemáte ho náhodou někdo?
Díky.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Základem je nastavení správné svislé síly na hrot. Tyto přenosky měly mít zhruba 6 - 8 p. Jednoduchá váha na měření se tu už probírala.
Jindra

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Podle manuálu k NZC 160 se do tohoto gramofonu osazovala MM přenoska VM 2202. Pro její instalaci se používal nástavec zadní části ramínka, aby se dala vyvážit na hodnotu svislé síly na hrot přibližně 15 - 20mN.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#4 Příspěvek od konosuke »

Gramofon NC160 (chassis HC16) umožňuje vestavbu přenosky magnetodynamické (MD), libovolné s montáží 12.5mm a podstatně kvalitnější, k deskám šetrné, kteráž ovšam vyžaduje přítlak (svislou sílu na hrot) cca 10-20 mN tedy asi třetinový než krystalka VK.... toto uvádí dobový prospekt Tesly Litovel.
Nezkoušel jsem teda ale nastavení přítlaku hrotu by mělo být možné i pro tu MD. Zajisté, použitý zesík (receiver) musí mít vstup PHONO tedy předzesilovač a korekce křivky RIAA.

(EKKARE, byl jsi rychlejší ale myšlenka v zásadě stejná)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Kent
Příspěvky: 5
Registrován: 18 bře 2010, 01:00
Bydliště: Všechovice

#5 Příspěvek od Kent »

Dochovala se mi originální plastová váha dodávaná s gramofonem a zde na fóru jsem našel, jak se s ní pracuje. Bohužel je tam stupnice v mN a protože nemám ten manuál, kde byla zřejmě popsána hodnota svislé síly na hrot pro tyto přenosky, tak nevím. Mohu zkusit to doporučení z gramofonu NZC160, ale zde se jedná o krystalovou přenosku VK4302.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

V tom prospektu uvádějí 43-50 mN pro VK 4204
pro magnetodynamickou - s ohledem na konstrukci raménka - bych vyzkoušel cca 20 mN nebo nižší - pokud nedojde ke slyšitelnému zkreslení a přeskakování drážek
viz také:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... sc&start=0
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Nene, Konosuke - ta krystalka bude při 20mN skákat jako koza, protože má proti MM přenosce daleko menší poddajnost systému ("měkkost" uložení chvějky v samotné hlavičce). Prostě už z principu své funkce potřebuje "silovější" vedení drážkou a to jednoduše vyžaduje vyšší sílu ve svislém směru, aby hrot z drážky nevyskočil. Těch 40-50mN je pro krystalku naprosto normální hodnota.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Harry.pa
Příspěvky: 353
Registrován: 26 dub 2006, 02:00
Bydliště: Znojmo

#8 Příspěvek od Harry.pa »

Pokud Ti ryje drážku, tak máš ten hrot na přenosce uštíplej. Nedrbl jsi tím do něčeho kovovýho? Pak to dělá někdy i špony.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

??? nedorozumění
napsal jsem 20 mN ale pro : magnetodynamickou
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Nj, přehlídnutí...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

jednoduchou váhu pro kontrolu svislé síly na hrot gramo přenosky jakož i metod měření vlastnosti desky a chyby horizontálního snímacího úhlu popsal RNDr.Josef Pešák v publikaci : Gramofon, jeho provoz a technické využití (SNTL Praha 1982) na str.207 a dále
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Kent
Příspěvky: 5
Registrován: 18 bře 2010, 01:00
Bydliště: Všechovice

#12 Příspěvek od Kent »

Tak jsem včera pomocí té váhy nastavil přítlak na asi 45mN a dělalo to to samé. Pak mě napadlo otočit jehlu na ten druhý hrot a paráda. Hraje jak víno. Nechápu to ale, nikde jsem s ní nedrbl. Dělal jsem s přenoskou při výměně velmi opatrně. Došla zabalená velmi pečlivě v molitanu v plastové krabičce. Tak mám asi smůlu na špatný kus...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

A nie je ten jeden hrot na stare 78-otackove platne?

Uživatelský avatar
Kent
Příspěvky: 5
Registrován: 18 bře 2010, 01:00
Bydliště: Všechovice

#14 Příspěvek od Kent »

No tak to mě vůbec nenapadlo, ale někde tady na fóru jsem četl, že až se ten jeden hrot ohraje, tak se otočí a jede se dál. Tak nevím. Zkusím na to mrknout nějakou lupou, jestli se ty hroty nějak liší.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

VK4302 a dva hroty, jeden pro šelak 78ot/min. ? může být, tvar, odlišná velikost a poloha na chvějce tomu odpovídá, na křidélku stoji psáno LP tedy mikrodrážka, pokud je z druhé strany SP je situace jasná. Nebo oba hroty identické a jeden je záložní ?
Přílohy
VK 4302.jpg
(15.98 KiB) Staženo 68 x
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“