Způsobuje kalafuna měďenku? + dotaz ke spájení kabelu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

Způsobuje kalafuna měďenku? + dotaz ke spájení kabelu

#1 Příspěvek od Serifus »

Zdravím! Potřebuji spájet dva kabely v autě, protože mi chybí příprava na jednu vychytávku. Jeden známý mi však tvrdil, že nemám používat kalafunu, protože způsobuje tvorbu měděnky. Co je na tom pravdy?

A nemáte někdo názorný obrázek, jak připojit jeden drát ke druhýmu, který vede od jednoho spotřebiče ke druhému? Prostě tak, aby vznikl spoj ve tvaru T. Jaký způsob je nejlepší? Stáhnout bužírku, omotat a zaletovat? :wink: Chci, aby to vydrželo co nejdéle :D

Díky předem.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Kalafuna samotná IMHO měděnku nezpůsobuje, to třeba různé pájecí vodičky. A v autě bych se pokud možno pájení vyhnul, používají se tam zamačkávané spoje. Použil bych nějaké rozdvojovací fastony, třeba tady ( http://www.klauke.cz/cz/katalogy/index.html ), skupina 7 nebo něco podobného co nabídnou v autodílech. Pájené lanko má tu nevýhodu že pokud vibruje (a to v autě je) tak se může těsně u pájeného spoje časem ulomit.
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 21 bře 2010, 20:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od janousek »

Záleží co máš za konektory. Buď jsem dával rozdvojovací faston a nebo jsem drát přestřihl a spojil jsem je v čokoládě. Takové malé Y. Zakončeny byly dutinkou.
Naposledy upravil(a) janousek dne 21 bře 2010, 20:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#4 Příspěvek od fero7 »

Skus hladat: kablova spojka

Uživatelský avatar
Serifus
Příspěvky: 201
Registrován: 09 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Serifus »

Proč se vyhnout pájení?

Konektory jsou na prd. Vede to k relátku a je to v takovým plastovým pouzdru. Myslel jsem, že bych to vyndal a přicvaknul do toho konektoru druhej kablík. Ale nejde to z toho vyndat :cry: :cry: :cry:

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Vogon »

Kalafuna je směs organických kyselin, které IMHO :-D oxidaci kovů způsobit mohou. Na druhou stranu to není nic tragickýho a pokud je ti vhod klidně ty kabely sletuj. Nezapomeň na nějakou izolaci třeba smršťovací bužírku.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Kalafuna nezpůsobuje nic. Je spíše myšlen dnešní "evropský" cín, který už je z materiálu, co se ti za chvíli asi sám rozpadne. Pokud ale ty dva dráty do sebe hezky zamotáš, pájením zpevníš elektrický kontakt, na to použiješ nějakou bužírku a dobře omotáš izolačkou, tak to určitě bude fungovat. :wink:

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#8 Příspěvek od PLV »

Vagone, kde jsi přišel na směs organických kyselin opravdu nevím. 8O Čistá kalafuna nezpůsobí na mědi vůbec žádnou změnu a naopak ji chrání před oxidací. Kalafunou rozpuštěnou v lihu si můžeš klidně ošetřit plošný spoj nebo jiný měděný předmět a za několik let bude jak nový. :D
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Přitom v autě není potřeba nějaké odbočovací vodiče pájet, na to se vyrábějí nacvakávací samořezné svorky - po objasnění k čemu je to potřeba to určitě seženeš v libovolném solidnějším obchodě s autopříslušenstvím.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od rezis »

Ty somořezné odbočky jsou super. Ze začátku jsem jim nevěřil, ale použil jsem je na montáž několika autorádií, tažných zařízení, a cetrálních zámků a nikdy žádný problém. Jen je třeba zvolit správnou velikost. Naopak kde jsem se snažil pájet nebo dával do šroubovacích spojek se to časem po...
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od sambiliong »

PLV píše:Čistá kalafuna nezpůsobí na mědi vůbec žádnou změnu
Záleží na teplotě. Zkus vzít zašlý Cu plech a rozehřát na kousku drobek kalafuny. Když si tedy budu hrát se slovíčky a za způsobení změny budu považovat odstranění oxidačních produktů.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

sambiliong píše:Když si tedy budu hrát se slovíčky a za způsobení změny budu považovat odstranění oxidačních produktů.
No právě, kalafuna odstraňuje nikoliv vytváří oxidační produkty. :wink:

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od sambiliong »

reaguju na větu "nezpůsobuje ŽÁDNOU změnu"

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

sambiliong píše:reaguju na větu "nezpůsobuje ŽÁDNOU změnu"
Ale na mědi (Cu) skutečně nezpůsobuje změnu. :wink:

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od sambiliong »

Když už se bavíme OT, tak tvrdím, že mědi změnu nezpůsobí, ala na mědi ano (ty svinstva jsou přece NA povrchu, no ne?) :twisted:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“