EMI filtr - oč jde?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
waldik
Příspěvky: 11
Registrován: 06 říj 2008, 02:00

EMI filtr - oč jde?

#1 Příspěvek od waldik »

Zdravím, nějak se setkávám s pojmem EMI filtru a přiznávám, že přesně netuším, oč jde.
Jedná se o filtr, který eliminuje elektromagnetické záření? Složený z L a C prvků jakožto propust (dolní) a tím utlumuje vyšší frekvence? Jak takový filtr vyberu z katalogu? Dle čeho? Dle odporu při dané frekvenci, max. proudu skrze součástku ... nebo dle velikosti útlumu?

Omlouvám se, pokud jsem napsal nějaký nesmysl... a děkuji za vysvětlení pojmů!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Electro-Magnetic Interference = elektromagnetické rušení.
EMI filtr je prostě síťový filtr proti rušení přicházejícímu galvanickou cestou z napájcí sítě. Napěťové dimenzování je jasné, takže se dimenzuje podle průchozího proudu - jde o tlumivky, aby se příliš velkým proudem nepřesytily a neztratily tak indukčnost - v ten moment přestane filtr filtrovat...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

EKKAR píše:EMI filtr je prostě síťový filtr proti rušení přicházejícímu galvanickou cestou z napájcí sítě.
EMI filtr potlačuje vyzařování rušení a vůbec nemusí být síťový.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

případně filtr který zamezuje šíření rušení ze zařízeni DO sítě.
Pro rušení šířené vyzařováním je součástí EMI filtru i stínicí obal zařízení.

Uživatelský avatar
waldik
Příspěvky: 11
Registrován: 06 říj 2008, 02:00

#5 Příspěvek od waldik »

To "síťové" mě trochu zmátlo...
Trochu "teorie" jsem si vygooglil, než jsem se zde zeptal. Mám již trochu ponětí oč jde.
Otázkou je nyní, jak se prakticky vybírají jednotlivé typy a jaké je praktické použití? Pokud si otevřu nabídku obchodu se součástkami, nabízí se mnoho typů SMD i THT právě dle proudu, odporu...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“