vyvoj elektroniky - schvaleni, certifikace

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
meereck
Příspěvky: 55
Registrován: 09 bře 2008, 01:00

vyvoj elektroniky - schvaleni, certifikace

#1 Příspěvek od meereck »

ahoj,
chtel bych se zeptat, jak to je kdyz vyrobim nejakou elektroniku - napr. releovou desku s mikrokontrolerem - predpokladam, ze by mela mit nejakou certifikaci pro pouzivani v CR?
mate s tim prosim nekdo nejake zkusenosti?

predem diky
Mirek

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

To je asi velký problém. Kolik těch desek chcete vyrábět, asi to nebude samostatný výrobek ale součást nějakého vyššího celku, máte firmu nebo to chcete bastlit jako kutil, máte nějaké potenciální odběratele, v jakém prostředí se to bude využívat atd. atd.
A vůbec, co si od toho slibujete? Nebylo by nejlepší vývoj a výrobu zadat nějaké firmě která už tyhle věci má ošetřené?
BTW: Už jste něco podobného dělal? Máte nějaké reference?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Na kazdy vyrobok musis vydat zhodu na zaklade certifikacii, minimalne EMC a elektricka bezpecnost. cca 800Eur za skusku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Likvidace malých podnikatelů je v této poblázněné zóně zvláště propracovaná ...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nesmíte se na to dívat zas tak černobíle - ne každý výrobek vyžaduje prohlášení o shodě, ne každé prohlášení o shodě vyžaduje všechny testy. Je to v prvé řadě prohlášení samotného výrobce, že posoudil všechna rizika, že výrobek je při běžném používání bezpečný a je hlavně na něm, jaké testy provede, aby si byl jistý (pokud nejsou přímo stanoveny zákonem, což většinou nejsou).

Viz : http://www.mpo.cz/dokument66484.html

Zbytek je oblíbené české bububu od všech, co se tváří, že tomu jako jediní rozumí a co z toho taky mají často zisk.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

ZdenekHQ píše:Nesmíte se na to dívat zas tak černobíle - ne každý výrobek vyžaduje prohlášení o shodě, ne každé prohlášení o shodě vyžaduje všechny testy. ....
Zbytek je oblíbené české bububu od všech, co se tváří, že tomu jako jediní rozumí a co z toho taky mají často zisk.
Dovolím si trochu odporovat. Někteří zákazníci ty bumážky tvrdě vyžadují. A není to jen české specifikum. Když se zavádělo C&K slavné ISO 9000 tak prý jeden (západo) německý výrobce prohlásil že oni to zavádět nebudou, protože to pro ně není žádný přínos, akorát spousta zbytečné práce navíc. Zákazníci je k tomu dokopali.
Bylo by dobré, kdyby tazatel napsal (nebo alespoň naznačil) wo co go.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

BOBOBO píše:Likvidace malých podnikatelů je v této poblázněné zóně zvláště propracovaná ...
Ano a ne.
Tam kde je oboustranný zájem, může prodejce i zákazník utéct do šedé zóny (oficiálně se nic nekoná), jinak kdo chce, může si vzít "dobrý" příklad u našich žlutých spoluobčanů.
Zná někdo proces, jak vietnamský malý podnikatel skončil proto, že neměl atest na vánoční světla, síťový adaptér, síťovou prodlužku, neměl v kuchyni pákové baterie a oddělenou přípravu syrového masa a salátů?
Dokonce i český prodejce, obvykle šedý nevýrazný krysí ksicht, nemívá s prodejem smrtelně nebezpečných výrobků opletačky. Maximálně hračkářství stáhne podle Věstníku jedovaté plastové hračky a jede se dál, zítra tam jsou jiné.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Yarda1 píše: Dovolím si trochu odporovat. Někteří zákazníci ty bumážky tvrdě vyžadují. A není to jen české specifikum. Když se zavádělo C&K slavné ISO 9000 tak prý jeden (západo) německý výrobce prohlásil že oni to zavádět nebudou, protože to pro ně není žádný přínos, akorát spousta zbytečné práce navíc. Zákazníci je k tomu dokopali.
Bylo by dobré, kdyby tazatel napsal (nebo alespoň naznačil) wo co go.
To máš pravdu, zákazník to může vyžadovat, ale stejně tak obecně v případě jednoduchého zařízení na bezpečné napětí (např. procesor + relé, napájené externě 12V) si můžeš sednout ke stolu a tu jednu požadovanou větu napsat sám. Zákazník má jistotu, že se výrobce "přiznal" ke svému výrobku a v případě průšvihu ví, koho prohánět. Pokud se rozhodneš provést testy na EMC u zmíněného zařízení , tak hlavně pro vlastní jistotu, že zařízení bylo otestované na odolnost proti zničení či zblbnutí statikou, přepětím atd., což ovšem v praxi nemusí vůbec nic znamenat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od forbidden »

Já to řeším tak, že doklad napíšu na "vývoj zařízení dle požadavků" Zatím jsem nedělal nic jako finální výrobek, spíš jen polotovary, který si zákazník sám zabuduje od stávajícího zařízení. Takže jen osazená a otestovaná deska se součástkama. Většinou i napájená přes kupovaný adaptér.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Zaměstnanecky : jsem zaměstnancem střední firmy a zákon nám doslova předepisuje jak ISO , tak prohlášení , dokonce chtěl po nás zákazník nahlédnout do dohledu při hodnotě odběru cca 5.000,-Kč ,
životně : sem bíwý , a tak si na mně svítili z OHS snad 3/4 roku . Je jedno , zda na udání , ale musel jsem se vydat i s magičem na úřad . Normálě jsem musel šéfové vynadat , že mne šikanují . Na kolaudaci po rekonstrukci byli pozváni všichni , naschvál jsem nechal na OHS volat při probíhající kolaudaci , že je to prý nezajímá . Za necelý půlrok přišli na kontrolu po provedení kolaudace a zprovoznění provozovny , a zjistili několik neshod . Když jsem na OHS dorazil s magičem , tak jsem požádal o nahrání řízení . Bylo mi nakonec umožněno . Stejně jsem byl dohnán k tomu , že jsem musel rekonstruovat rekonstrukci , ale hned jsem si nechal dát černé na bílém , že je to konečná . Nepřeji snad ani nepříteli .

Uživatelský avatar
meereck
Příspěvky: 55
Registrován: 09 bře 2008, 01:00

#11 Příspěvek od meereck »

diky za reakce.
z meho pohledu: jako OSVC obcas pro nekoho na zakazku vyvinu jednoduche zarizeni - tistak atd. a osadim.
jde mi o to, jestli mi z toho plynou nejake povinnosti na nechat to nekym otestovat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pochybuju, že ty testy někdo dělá. V praxi existuje "Prohlášení o shodě u prototypu" či jak se to jmenuje, ale opět prakticky to znamená, že to nikoho nezabije a že to prohlášení může vystavit přímo autor, samozřejmě na vlastní zodpovědnost.

Já osobně, kromě jednoho semestru EMC, po dvou semestrech "Managementu jakosti" na VUT FEI, kde jsme problém prohlášení o shodě přímo řešili, mám velmi špatný pocit, že obecně "prohlášení o shodě" nebylo v Česku pochopeno. Že to prostě není byznys pro byrokraty, ale pouze normální proces, kdy návrhář vezme svůj výrobek do ruky a zamyslí se nad tím, jak by tento výrobek mohl někomu ublížit a podle toho zvolí případné testy, které skončí písemným prohlášením, kdo ho vyrobil a že výrobek je při běžném použití bezpečný. Pokud na to nemá odvahu či znalosti, předá to patřičné firmě a tam už začínají všechny akreditace, certifikace atd., protože tyto firmy tvoří jakýsi etalon. V ČR je bohužel všechno vzhůru nohama.
Mimochodem, druhá zkouška u mě skončila místo 10 minut dvouhodinovým bojem se zkoušejícím, který se mě snažil přesvědčit, že jako OSVČ s VŠ vzděláním nemám právo vzít pájku do ruky, opravit běžný elektrický spotřebič, jako je monitor, bez atestů, autorizací, certifikací a akreditací všemožných firem, natož někomu vystavit fakturu ! Hrozil vězením a mnohamiliónovýma pokutama. Až tehdy jsem ten proces "pochopil", před tím ne. Zkouška byla za jedna, ale ti po mě to asi měli horší.

Sorry za "kacířský" proslov.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Tak něco podobného mi bylo jasné už někdy na jaře 2000, když si firma pro kterou jsem občas dělal, přilípla do vestibulu plakátek ISO a na pracovní stoly navěsila cedulky, kde se co dělá... bez jakékoliv vazby na realitu.
Prostě ikona, jako svého času Brigáda BSP a pak fialový sako a mobil-cihla.
Tentokrát z Brusele nebo odkud ta harmonizace a návaly byrokracie přicházejí.
na druhou stranu, ani rudá s**čka se nevzdává, dnes jsem natrefil na zajímavý názor. http://www.kscm.cz/index.asp?thema=4341&category=
"vyšší daně z velkých příjmů netrestají úspěch, ale spravedlivě krotí bohaté"
takže když investuješ do vzdělání, budeš se smekat, ponocovat, bouchat víkendy a svátky, vyděláš nějaký peníz, přijde tahle krokodýlice a spravedlivě tě zkrotí.
No a z druhé strany tě svlékne z kůže bruselská chamraď, aby měla na dotace :roll:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#14 Příspěvek od bu2520 »

Kdysi jsem se na to dotazoval a bylo mi řečeno, že pokud je zařízení složeno se součástek a dílů které jsou tovární výroby a je předpoklad že jsou certifikovány není potřeba schvalování a testy poku nejsou potřeba kvůli charakteru výrobku, např EMC , nebo konflikt s jinýma normama telefon plyn auto atd.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesně tak, a na tento rozumný přístup nasedl "byznysman", začal hrozit naprosto nesouvisejícíma normama, využívajíc toho, že nejdou běžně stáhnout a musí se za ně platiti a ovčan vyrábějící blikače pro ledky smekl a začal platit, zatímco "neznámý" drzoun klidně prodává na stánku a někdy i v kamenném obchodě prodlužky přímo ohrožující lidský život...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“