spinany zdroj do CNC

Rubrika uživatelů a opravářů NC strojů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

spinany zdroj do CNC

#1 Příspěvek od kulikus »

obecny nazor na zdroje v home made CNC je nepouzivat spinane zdroje. Je k tomu nejaky duvod? Ma nekdo spatnou zkusenost s spinanymi zdroji v CNC?

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#2 Příspěvek od vladom »

Profi cnc stroje využívají spínané zdroje už víc jak 30 let. Homemade cnc stroje se často dělají komplet homemade i s elektronikou, a obyčejný zdroj je pro amatérskou stavbu jednodušší. Stačí jen vhodný transformátor, usměrňovač a kondenzátor. Naproti tomu amatérský spínaný zdroj bývá zdrojem nepravidelných rušení, zákmitů a často i selhání. Pokud se použije profi spínaný zdroj je to možné i na amatérském stroji. Anebo pokud je amatérský zdroj dílem zkušeného elektronika.

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#3 Příspěvek od alles »

spínané zdroje, jsou trochu složitější takže je větší problém navrhnout takový, který bude mít dobrou stabilitu pro zátěž jako je CNC kde budou pořád nějaké proudové a napěťové špičky, tovární kusy by snad měli být v pohodě, každopádně bych oddělil řídící část CNC od silové a použil zdroje dva..bude to spolehlivější a lepší při nějakém vývoji na mašině..

Uživatelský avatar
EsoRimmer
Příspěvky: 26
Registrován: 24 črc 2010, 02:00

#4 Příspěvek od EsoRimmer »

Pokud ti jde jen o ovládání krokových motorků, tak já jsem si nedávno vyrobil spínaný zdroj a šlape to s nim skvěle, na výstupu má 3.3V a ovládám 2 motorky s cívkou 3R a jeden s cívkou 8R.

S trafem jsem se sice piplal pěkně dlouho (vinutí -> lak -> papír jako izolace -> lak -> další vinutí atd...), ale výsledek stál za to.
...Eso

Odpovědět

Zpět na „NC stroje“