Sledovač Signálu + generátor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fog-eye
Příspěvky: 10
Registrován: 24 led 2009, 01:00
Bydliště: Jilemnice :))

Sledovač Signálu + generátor

#1 Příspěvek od fog-eye »

Dobrý Den
Chtěl bych si vyrobit sledovač signálu + generátor ale mám takové staré schéma TESLY. Kde jsou použity MBA810 a jednoduchý klopný obvod.
Rád bych si to udělal z nějakých "novějších a spolehlivějších" součástek ale nemám ještě tolik praxe v součastkách takže si to netroufnu.
Tak jestli můžu poprosit o nějakou radu , schéma nebo tak ..

předem moc děkuji .. a budu rád za jakoukoliv připomínku...
Obrázek

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#2 Příspěvek od fredis »

Pokud se Ti nezdá kvalita MBA 810 a tehdejší Tesly, tak si kup nějakou, nejlépe čínskou kvalitu!!!!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Tak si místo nf zesilovače s MBA/TBA810 kup LM386, zapojení najdeš v datasheetu, zbytek nechej tak jak je a jen nahraď staré dnes už nevyráběné RVHP součástky - já tam vidím jen 2 tranzistory KC508 - náhradou je libovolný npn tranzistor, třeba BC546 nebo 547 nebo 2N2222; a 3 diody KA262 - ty nahradíš 1N4148 nebo jinou jakoukoliv Si univerzální diodou.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Každý začátek je těžký. Nevidím důvod, proč bys nemohl začít zrovna tím schematem co máš k dispozici - leda, že by ty součástky už nebyly k sehnání.
BTW: K čemu to chceš používat?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Jinak můžeš použít desku NF zesu ze staré TV , vyhledej si z fora a jen dodělat detekci a generátor . A ta MBA přežila téměř 100% TV .

Uživatelský avatar
fog-eye
Příspěvky: 10
Registrován: 24 led 2009, 01:00
Bydliště: Jilemnice :))

#6 Příspěvek od fog-eye »

EKKAR píše:Tak si místo nf zesilovače s MBA/TBA810 kup LM386, zapojení najdeš v datasheetu, zbytek nechej tak jak je a jen nahraď staré dnes už nevyráběné RVHP součástky - já tam vidím jen 2 tranzistory KC508 - náhradou je libovolný npn tranzistor, třeba BC546 nebo 547 nebo 2N2222; a 3 diody KA262 - ty nahradíš 1N4148 nebo jinou jakoukoliv Si univerzální diodou.
Díky moc za pomoc ... takhle jsem to myslel .. pac ty mba jsem nikde nesehnal doma mam jen hafo TDAček a to LM snad tu vtom nepořádku taky najdu ..

to fredis:
"nezdá kvalita tehdejší TESLY" ? Jen není už tak k sehnání... a vypajovat ze starých televizi už nějaký zasmrádnutý .. to je k ničemu .. jen sem chtěl poradit s použitelnými ekvivalenty.. nemusíš být hned tak ošklivej na nováčky...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Nevíš , co plácáš . Vyndat NF desku ze staré telky trvá 2sec a jen doděláš zbytek . A pokud tam jsou již svitkové kondy "stříbrné , tak věz žě Tě s nejméně 90% pravděpodobností přežijí s plnou funkčností .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Fakt je, že "embéáčko" byl velmi odolný šváb, pokud mu nějaký umělec nezkratoval výstup natvrdo na zem nebo na napájení (a to napájení často i přežil). Vyjmout ze staré TV modul nf zesilovače trvá asi tak 2 minuty (s nářadím, bez nářadí asi tak 2x tak dlouho) - a použít ho znamená jen dohledat podle datatsheetu obvodu přiřazení vývodů modulu pro vstup, výstup a napájení. Integráč LM386 je malý "jednowatt", určený pro malé tranzistoráčky a podobné aplikace - není tedy vývodově kompatibilní s "osmsetdesítkou". Pokud si myslíš, že "ne-TESLA" bude kvalitnější, zkus sehnat obvod s označením TBA810 - to je totiž originální typ. Jinak jako sledovač jde použít cokoliv, co se schová pod označení "nf zesilovač".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
fog-eye
Příspěvky: 10
Registrován: 24 led 2009, 01:00
Bydliště: Jilemnice :))

#9 Příspěvek od fog-eye »

BOBOBO píše:Nevíš , co plácáš . Vyndat NF desku ze staré telky trvá 2sec a jen doděláš zbytek . A pokud tam jsou již svitkové kondy "stříbrné , tak věz žě Tě s nejméně 90% pravděpodobností přežijí s plnou funkčností .
hmmm problém není vyndat ten NF zes. modul i kdyby to mělo trvat třeba pulhodiny .. ale není ho odkud vyndat :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Alespoň poznáš nejbližší sběrný dvůr . Pěkně pozdrav a popros . Tyto zesy jsou v černobílých TV Tesla . Jsou to TV bedny s povrchem jako "dřevo" , deska vzadu je jen trochu vyklenutá a jsou poměrně lehké . Napiš nám zkušenost , bývá otevřeno v sobotu ráno , kdyby jsi jinak nemohl . Když nedopadne dej adres a něco Ti , pochopitelně gratis , pošlu .

Uživatelský avatar
Dvoulampovka
Příspěvky: 284
Registrován: 25 čer 2011, 02:00
Bydliště: KOLÍN

#11 Příspěvek od Dvoulampovka »

Zdravím, nebyla by lepší germaniovka jako detekční dioda, resp. u toho křemíku udělat předpětí ?

marshal
Příspěvky: 1009
Registrován: 05 zář 2004, 02:00
Bydliště: UL

#12 Příspěvek od marshal »

zdravím, omlouvám se za tuto rescituci tohoto vlákna ale švagr přemýšlí že to schema využije a vznesl dotaz na mne na co je dělič R3,R4 a kondy kolem, já to nevím.
Nemáte vysvětlení ?

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#13 Příspěvek od weed_smoker »

Znám prodejce,kterej má v bazaru nepoužitý MBA810 DS nebo DAS,minimálně dvě plný "plátýnka".

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od pole »

Heh presne tento sledovac s genertorom som robil v roku 2000 ako 15r frkan a idem si na tom dodnes. Opravil som pomocou toho vela zariadeni. Super masinka. VF vstup som snad nikdy nepouzil ale na NF veci to plne staci. Ten generator tiez moc nepouzivam len ked chcem nieco prepisknut...

ten odpor R3 robi predpatie pre diodu KA v detektore a posuva tak jej prahove napatie vysie (detektor je citlivejsi) C2 vyhladzuje VF zbytkove napatie. A C3 filtruje to napatie pre diodu KA. Teda aspon podla mna to tak je.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

marshal píše:zdravím, omlouvám se za tuto rescituci tohoto vlákna ale švagr přemýšlí že to schema využije a vznesl dotaz na mne na co je dělič R3,R4 a kondy kolem, já to nevím.
Nemáte vysvětlení ?
Řekl bych, že je to to předpětí pro detekční diodu, jak psal Dvoulampovka, ale jen v případě, že je mezi R1, R2, R3 a C2 uzel. Není to moc dobře vidět.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“