Řízení provozu lednice upravené na průtokový chladič

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

Řízení provozu lednice upravené na průtokový chladič

#1 Příspěvek od vasek125 »

Koupil jsem malou lednici, odšrouboval výparník, do lednice vložil nádobu s vodou a výparník opatrně ohnul do ní. V nádobě mám také smotanou hadici, přes kterou proudí voda, kterou tímhle chladím(z akvária). Díky tomu má chladicí část lednice(výparník) dostatečný styk s chlazenou vodou. Problém je ten, že několik minut po zapnutí má výměníková mřížka za lednicí takovou teplotu, že na ní neudržím ruku důsledkem toho, že je výměník ponořen ve vodě a proto je stále jen studený(nemrzne na něm). Díky tomu se zřejmě snižuje chladicí výkon soustavy. Zajímalo by mě jaká je maximální přípustná teplota pro výměník abych lednici neodrovnal a jestli je rozumné ochlazovat výměník nějakým ventilátorem?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

A jak si myslíš , že odvedeš teplo absorbované v chladícím mediu do okolí ? Musíš mít teplotní spád a jelikož právě stlačením plynu vzroste jeho teplota tak proto je první smyčka kondenzátoru tak teplá , že na ni neudržíš ruku . Je to běžný stav .

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od vasek125 »

Celý ten kondenzátor je rozpálený. Dokud jsem lednici využíval k původnímu účelu, tak to bylo jen vlažné, ale nyní to využívám na 100% a proto se bojím přehřívání.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud to máš až tak , tak tam fofrník dej . Takhle asi ani chladivo nezkondenzuje . Vyndej ty trubky , nebo neměj odběr a jestli to může zamznout , tak to nech zamrznout . Jetli zamrzne a vypne je OK . Ona velikost (plocha=množství odejitého tepla) kondenzátoru odpovídá objemu chlazeného prostoru . V katalogovém listě máš i max množství zmraženého zboží za 24hod + normální "potřeba chlazení" . 1+1=2

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od vasek125 »

Jo a vadí to, že nemám výparník v rovině(ohnul jsem ho dolů) nečemu? Vodorovná pozice je prý důležitá u absorbčních lednic ale u kompresorových to nevadí ne?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Ono používat cokoliv jinak než bylo původně zamýšleno a pak zpětně dolaďovat původní podmínky je zvláštní stav . Pokud věc funguje , netřeba v ní vrtat .

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od vasek125 »

Lepší dolaďovaný stav za 4 000 než profesionální "stuff" za 25 000 :-)

Uživatelský avatar
vasek125
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od vasek125 »

Tak jsem zezadu namontoval na mřížku 2 ventilátory a změřil teploty - teplota mřížky je 36˚C, bez ventilátorů po 15 minutách 57˚C a pořád to lehce stoupalo(ale pořád to chladilo stejně dobře jako s ventilátory) Jaká provozní teplota tam má vlastně správně být?

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“