interkom

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

interkom

#1 Příspěvek od mikzzz »

Sluchátkový zesilovač s TDA2822M se tu už řešil několikrát, teď bych chtěl tento integráč použít jako interkom na motorku. Základní zapojení s TDA a MCE100 (bez předzesilovače) jede v domácích podmínkách bez problémů. Rád bych ale doplnil toto zapojení o detekci hlasu (schéma v příloze). Signál z MIC je však pro spínání detekce příliš slabý, proto je potřeba použít předzesilovač. Zkoušel jsem zapojení s tranzistorem (schéma v příloze) nebo neinv. OZ, ale pak se stává TDA nestabilní, kmitá a hřeje se. Zapojení mám postavené na nepájivém kontaktním poli, zemní spoje bez smyček. Třeba už někdy někdo něco podobného stavěl, takže každá rada, jak to celé slepit, aby to jelo, dobrá. ;o)
Přílohy
motokom.jpg
ideové schéma motokomu
(80.04 KiB) Staženo 257 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud předzes neoddělíš RCčlenem , tak si tento stav o oscilace přímo říká .

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#3 Příspěvek od mikzzz »

BOBOBO píše:Pokud předzes neoddělíš RCčlenem , tak si tento stav o oscilace přímo říká .
V čem je prosím přesně problém a jak nejlépe vyřešit uzel předzesilovač - detekce - TDA? Vřele uvítám náčrtek. ;o) díky

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Ale já hovořím o napájení , je to základ při konstrukci čehokoliv elktronického .

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#5 Příspěvek od mikzzz »

BOBOBO píše:Ale já hovořím o napájení , je to základ při konstrukci čehokoliv elktronického .
Připojil jsem tedy do napájecí větve předzesilovače 100R a elektrolyt 22uF a pořád kmitá. :?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Když ti zapojení bez předzesilovače fungovalo dobře, tak ten předzesilovač použij jen pro detekci hlasu a vstup TDA zapoj na MCE100 podle původního schematu a ne až za předzesilovač.
:wink:

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#7 Příspěvek od mikzzz »

masar píše:Když ti zapojení bez předzesilovače fungovalo dobře, tak ten předzesilovač použij jen pro detekci hlasu a vstup TDA zapoj na MCE100 podle původního schematu a ne až za předzesilovač.
:wink:
Chová se to dobře, akorád nevím, proč mi to před tím takhle nešlo. Už jsem to myslím zkoušel. Motokom na nepájivém poli docela funguje takže hurá do výroby tišťáku... snad pak vše poběží, tak jak má.

Co si myslíte o zapojení mikrofonů v protifázi určeném do hlučného prostředí na motocyklu. Moc mi nedochází, jak to může fungovat. Má to cenu nějak zkoušet?
Přílohy
Zapojení mikrofonů v protifázi.gif
Zapojení mikrofonů v protifázi
(2.32 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#8 Příspěvek od heldybeldy »

Malo by to fungovat tak, ze hluk prichadzajuci z vacsej dialky je snimany oboma mikrofonmi rovnako a kedze su v protifazy tak sa zrusi. Hlas, prichadzajuci z blizka dopada na jeden z mikrofonov silnejsie ako na druhy, a preto sa celkom nezrusi a ide dalej...
Sebestačnosť = sloboda...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Ale prd jeden zvuk z dálky a druhý z blízka - to se dělá tak, že jeden mikrofon (elektretová kapsle) se umístí do "belliny" před papulu a druhý někam zhruba pod ucho, k dolnímu okraji blembáku - aby byl co nejdál od papuly. Přitom zapojení způsobí, že zvuk snímaný oběma se odečte - oba mikrofony snímají hluk jízdy, jen ten přední ale i zvuk hlasu. Z rozdílového zapojení pak "vyleze" jen rozdíl = právě ten užitečný hlas...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#10 Příspěvek od heldybeldy »

Ale ved uvadzas to same, Okrem toho vojenske protihlukove mikrofony su riesene tak, ze na ich membranu dopada zvuk z oboch stran. Hluk z dialky sa tak zrusi, blizkemu zvuku staci , ze dopada z jednej strany trocha silnejsie ako z druhej. Netreba k tomu ziadnu elektroniku. Mozno by slo pouzit ako protihlukovy mikrofon aj bezne sluchatko, pokial ma odkrytu spodnu cast.
Naposledy upravil(a) heldybeldy dne 06 kvě 2010, 17:01, celkem upraveno 1 x.
Sebestačnosť = sloboda...

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#11 Příspěvek od mikzzz »

Dobře, zkusím to nacpat do helmy a zjistit případné rozdíly...

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#12 Příspěvek od mikzzz »

No navrhl jsem tišťák, a ještě před výrobou si říkám, že otestuju plnou funkci motokomu - vždy jsem měl připojený jen jeden výstup sluchátek, druhý byl naprázdno - trochu jsem se orosil, když jsem slyšel přeslech z jednoho kanálu na druhý při připojení obou výstupů. Jakoby snad mezi nimi nebyl ani žádný rozdíl. :x Nakreslil jsem schéma přesně tak, jak ho mám zapojený (i napájecí a zemní spoje). Trochu se stydím za to, že mi nejede základní zapojení ale tak třeba mi někdo poradí, co s tím.
Přílohy
moto_forum.PNG
TDA přeslech
(25.79 KiB) Staženo 94 x

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#13 Příspěvek od mikzzz »

Tak bohužel, i na vyrobeném tišťáku má zapojení uvedené výše přeslech z jednoho kanaáu na druhý. Nechápu to. Vždyť je na desce asi 10 součástek tak proč to nejede :evil: Fakt nemá nikdo žádnou radu?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Nevím, co to má dělat, ale každopádně bys neměl mít invertující vstupy OZ stejnosměrně ve vzduchu, tj. připojené jen kondenzátory. Ten operák je zapojen tak nějak divně - žádná zpětná vazba, nedefinovaná ss úroveň, ...

Teď se dívám, že je taky podstatný rozdíl, jestli je to TDA2320 a TDA2822.
Pro TDA2320 je jiné zapojení, a ani pro 2822 nemáš dobře zapojené přívody. Je to nějak popletené.

Uživatelský avatar
mikzzz
Příspěvky: 21
Registrován: 04 kvě 2010, 02:00

#15 Příspěvek od mikzzz »

PavelFF píše:Nevím, co to má dělat, ale každopádně bys neměl mít invertující vstupy OZ stejnosměrně ve vzduchu, tj. připojené jen kondenzátory. Ten operák je zapojen tak nějak divně - žádná zpětná vazba, nedefinovaná ss úroveň, ...

Teď se dívám, že je taky podstatný rozdíl, jestli je to TDA2320 a TDA2822.
Pro TDA2320 je jiné zapojení, a ani pro 2822 nemáš dobře zapojené přívody. Je to nějak popletené.
Díky za reakci. Výše je funkčnost popsaná a jde tedy o to, že chci zesilovat signály ze dvou mikrofonů MCE100 pomocí TDA2822M. Ve schématu je předělaná knihovna TDA2320, takže při bližším zkoumání by měli vstupy (piny) sedět. Ty kondíky na neinvert. vstupech jsou v souladu s katalogovým zapojením.
Naposledy upravil(a) mikzzz dne 30 kvě 2010, 23:34, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“