Komunikační přijímače Lambda IV a Lambda V

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MAHO
Příspěvky: 155
Registrován: 07 lis 2007, 01:00
Bydliště: Dobřichovie

Komunikační přijímače Lambda IV a Lambda V

#1 Příspěvek od MAHO »

Vážení přátelé,
nevíte, jaký je rozdíl mezi komunikačními přijímači Lambda IV a Lambda V. Pouze vím, že u V není stupnice přepínatelná. Zajímá mne, zda - li tam jsou ještě nějaké další změny a je-li ta V lepší než IV, o které se říká , že není spolehlivá. A ještě jeden dotaz, nevíte něco o sovětském přijímači Volna ( česky vlna )?
Děkuji

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jef111 »

Lamdu V mám doma. Má jednu velkou klasickou stupnici, která se neotáčí. Pořídil jsem si ji hlavně proto že se mi líbí mnohem víc než IV. Taky je určitě o něco menší, aspoň na výšku. Nemám ji zatím v provozu takže ohledně technických parametrů nemohu sloužit. Volnu měl (nebo možná ještě má) jeden kamarád, ale už se mi ho několik let nepodařilo kontaktovat, takže tady asi nepomůžu.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od OK2STO »

Jak píše JEFF , je to tak, oba přijímače mají zhruba stejné vstupy i osazení lelektronkami, pouze L4 s karuselem přepíná i stupnice,
L5 je trošku spolehlivější a stabilnější, taktéž je nižší, oba přijímače jsou zajímavé pouze z hlediska sběratělského, pro vážnou práci na KV by přicházela pouze se zamhouřenýma očíma L5.
Volna je mnohem lepši, má trochu jiné roszahy a je stavěna na výšku.
Podrobněji k ní najdeš info na radioscanner.ru, kde jsou veškeré ruské příjimače popsány, stačí jen trochu hledat, ale je to v ruštině.
K L4 a L5 mám i schémata.
Jarda

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#4 Příspěvek od bastliar »

:?: je možné ku prijmaču alebo radiostanici pripojiť nejaký vhodný ( zbastlený alebo zakúpený ) digitálny dekodér digitalneho fonickeho alebo dátoveho bezdrôtoveho vysielania.

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od popopepe »

To Bastliar:
no jasně, jinak by je nevyráběli :-)
Máš nějakou konkrétní touhu či představu, co budeš dekódovat? Ono je těch systémů fakt docela hodně..

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#6 Příspěvek od bastliar »

Keď zapnem skenovanie tak až na zopár vybraných amaterskych pásiem je to samé bzučanie, vrčanie, pískanie, šum.
Ak opomeniem telemetriu, tak by sa dalo predpokladám zachytiť aj nekodované digitalne fonicke vysielanie ... Ak opomeniem aj navyše kodovaný pegas.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od OK2STO »

To dekodovaní řešit programově, je mnoho programů pro dekódování digitálních provozů, je nutno jen hledat - strýček google.

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od bastliar »

Dík

Na tejto stránke je ponuka zaujímavých ručných spektrálnych analyzátorov :
http://www.aaronia.com/products/spectru ... 3wod6Ui6_A

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od OK2STO »

Já myslím, že pro začátek by si měl nainstalovat prg. Multipsk, který umí velké množství digi provozů, stačí jen propojit výstup přijímače do zvukové karty a dekodovat, až si to vyzkouší, nejlépe nejprve na RTTY,
třeba na 4583 kHz, může zkoušet další provozy a naučí se .
Jarda

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“