Mascom MC7451STFM3, chassis PT90+, zhorený keraramický kond

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

Mascom MC7451STFM3, chassis PT90+, zhorený keraramický kond

#1 Příspěvek od emo53 »

U kolegu na tomto televízore je na uhlík zhorený keramický kondenzátor pripojený zo strany spoja zapojený medzi kolektor a emitor koncového tranzistora riadkového rozkladu. Nevie niekto, prosím, akú má hodnotu?
P.S. Označenie šasi sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť.

Název vlákna byl upraven. Killroy

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Dikobraz »

Ahoj , chassis asi PT90. Mezi kolektorem a emitorem jsou paralelně dva keramické kondenzátory s hodnotami 1nF a 2n2)2kV. V jiné verzi je jen jedna keramika 2n2.
Naposledy upravil(a) Dikobraz dne 19 kvě 2010, 14:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#3 Příspěvek od emo53 »

To asi bude pravda, dva sú osadené normálne - pozície CD03 a CD64. Ale on tam bo ešte jeden "nabastlený" zo strany spojov a z toho zostal len uhlík. A tak neviem, čo tam dať.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Dikobraz »

Pak je to PT90plus. Změříl bych oba dané kondíky a pokud by kapacitně seděli tak bych tam ten spodní spálený nedával. Pak bych asi kontroloval oscilem průběh na kolektoru toho konce.

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#5 Příspěvek od emo53 »

Tak som to riskol a pustil to bez toho kondenzátora a ide to. Vďaka za pomoc Dikobraz.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od otakarv »

Teplota tranzistoru ŘKS je v pohodě?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

emo53 píše:To asi bude pravda, dva sú osadené normálne - pozície CD03 a CD64. Ale on tam bo ešte jeden "nabastlený" zo strany spojov a z toho zostal len uhlík. A tak neviem, čo tam dať.
Ten zhorený "keraramický" kond (bez pozičního čísla!) tam dal výrobce za tím účelem, aby naladil ten ŘKS přesně na 5. harmonickou a doladil velikost VN 8O
Jeho hodnotu asi nikde (z žádné dokumentace!) nevyčteš - musel bys laborovat s tím naladěním na tu 5. harm. (a souč. měřit velikost VN) :wink:
Ona nebude vysoká - max. několik 100-vek pF - přesto by nebylo od věci, ho tam dát.
Umět to ale přesně změřit (pomocí "rozčiloskopu" a kV-metru) ale taky není jednoduchá záležitost.
Buď tam "střelit" něco od oka (100-330pF), anebo se na to vykašlat - nedávat nic. Těžko říct, co je větší chybou - když bys dal moc velkou hodnotu, budeš na tom tak, jako když nedáš žádnou 8O

Tady je přesně sch. tvé verze šasi - "PT90+" (a stejně tam žádný kond zakreslený není :cry: ):
Přílohy
pt90plus.pdf
PT90+
(43.28 KiB) Staženo 262 x
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#8 Příspěvek od emo53 »

otakarv píše:Teplota tranzistoru ŘKS je v pohodě?
Patrí sa mi poďakovať (Killroy, otakarv, kokun). Vyriešil som to tak. že som tam nedal nič. Bolo to u kolegu (10 km mimo môjho bydliska), jediný prístroj bol multimeter. Samozrejme, že teplotu tranzistora som skúšal (rukou), najprv po pár sekundách po zapnutí a potom asi po 5 minútach prevádzky. Bol normálne teplý, žiadna nadmerne zvýšená teplota. Aj obraz normálny, tak som to zavrel a ukončil. Zatiaľ sa kolega neozval, že by mu to nešlo.
Schému som si stiahol a uložil. Ešte raz - vďaka Vám za pomoc i záujem.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

Ahoj všichni.
Oprašuji toto téma, páč mám na stole tutéž telku, s téměř totožným problémem - tj. spálená "lentilka" v ŘKS (na uhel).
Odlišnost je v tom, že tam nemám žádný kond "navíc" (ze str. spojů), ale taky nesouhlasí hodnota CD64 a ten 2. kond, CD03, je právě ten, co je na uhel :cry:
Podle sch. - viz výše (které jsem tu mimochodem sám pověsil), by měl být ten spálený kond CD03=2n2 a CD64=1n.
Ten spálený CD03 snad měl 2n2 - :nevim: , zato CD64 má (ve skutečnosti) hodnotu 1n5 (potisk: 152K/2kV - a přestože už je taky popraskaný, naměřil jsem 1,323nF)).
Potom by v případě, který měl emo53 (pokud měl sezhora ty, ve sch. uváděné, hodnoty: 2n2 + 1n), měl mít ten "navíc přidaný" hodnotu 470pF (když já tam nemám "navíc" žádný).

Můj dotaz spočívá v tom, zda někdo nemáte (od tohoto šáska) něco víc, než jsem našel já: PT90plus
Mám tím na mysli něco víc, než je na tomto schématu (třeba TABULKU s odlišnostmi - dle použitých obrazovek, apod.) - jako je tomu např. u šáska PT92 (tam ta tabulka je!).
Myslím si sice, že ten spálený CD03 měl skutečně tu hodnotu 2n2, avšak "jistotu má člověk pouze jednu" - když byl totiž osazen jiný (oproti sch.) CD64, tak je pořád jakási nejistota i u tohoto :cry:
Díky za kuk a případné info.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
jurill
Příspěvky: 161
Registrován: 12 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od jurill »

Aj v PT90 verz. K a aj S je CD64 1n a CD03 2n2

Uživatelský avatar
elektroslaby
Příspěvky: 31
Registrován: 23 dub 2011, 02:00
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od elektroslaby »

jurill píše:Aj v PT90 verz. K a aj S je CD64 1n a CD03 2n2
njn tyto televize taky ja opravuji

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#12 Příspěvek od kokun »

A úspěšně končí v kontejneru 8O :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#13 Příspěvek od BIPOLAR »

Nechybí ti u slova "opravuji" na začátku písmenko "p" ?? :lol:
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
elektroslaby
Příspěvky: 31
Registrován: 23 dub 2011, 02:00
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od elektroslaby »

mel sem stejnou zavadu. po vymene kondu je napeti vsude v poradku akorad napeti z VN trafa misto 200v je 240v a mam to zuzene ze vsech 4 stran jak vertikalne tak horizontale asi o 1-2 cm je mozne ze je vadne VN trafo pls o radu

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Prodej to do špitálu jako rentgen.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“