GPS v mobile

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

GPS v mobile

#1 Příspěvek od bastliar »

Mohol by niekto fundovaný bližšie rozobrať túto tému, ako sú na tom jednotlivé typy.
Chcel som kúpiť jeden mobil aj najmä kvôli GPS ale nie je to také jednoduché, čoraz viac zisťujem, že aj z tejto funkcie, ktorá je bezplatná v prípade vlastnenia samostanej navigácie, si vyrobcovia, alebo skôr operátori urobili ďalší biznis, napr google maps. Ono síce sa mi tie satelitné snímky pozdávajú veľmi, ale už nie ich spoplatnenie.
U niektorých ďalších mobilov sa zase uživatelia vyjadrili, že majú buď malú presnosť, dlhý čas zamerania, prípadne nezamerajú vôbec. Samsung S8300, inak vcelku vydarený mobil.

Trochu som mal možnosť odskúšať GPS u SE satio pri jazde autom a vcelku sa mi pozdávala.
Uvital by som napr skusenosť s LG KC901 ale aj inými.
Ďakujem.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#2 Příspěvek od MirrA1 »

No řeknu to asi tak, že GPS v mobilu není plnohodnotnou náhradou klasické navigace. Proč? Protože mobil není hardwarově přizpůsoben pouze pro GPS, takže je to celkově pomalejší a méně citlivé. Hlavně výpočet polohy satelitů+výpočet tvojí polohy trvá hrozně dlouho.

Jinak se dá volně stáhnout velká spousta programů pro mobilní navigace.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

Operatori nemaju z google maps ziadny biznis-snimky sa stahuju z netu a na net moze pristupovat akakolvek aplikacia.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Platis za prenesene data - to operatorom staci. "Ocenis" to hlavne v zahranici - data v roamingu treba (ne)pekne zaplatit...

Uživatelský avatar
jave
Příspěvky: 1602
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: jizni cechy

#5 Příspěvek od jave »

No moc zalezi i na typu navigace. Tedy lepe receno na softu. Ja mam vyleceny Sigic cinskym certifikatem a maximalni spokojenost. Mluvim ale o symbianu
Radu dá ti každý dobrý přítel, ale málo který dá ti mouky pytel !!!

Uživatelský avatar
stanimir
Příspěvky: 294
Registrován: 08 led 2005, 01:00
Bydliště: u Č.B.

#6 Příspěvek od stanimir »

Já mám Nokii 5800 XpresMusic. Je pravda že navigace je trochu pomalejší ale jenom než načte satelity pak už to jde. Výhoda je že Nokia uvolnila OVI mapy zdarma takže stačí je přes jejich utilitu stáhnout do PC a pak hodit do mobilu.

Uživatelský avatar
jave
Příspěvky: 1602
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: jizni cechy

#7 Příspěvek od jave »

stanimir píše:Já mám Nokii 5800 XpresMusic. Je pravda že navigace je trochu pomalejší ale jenom než načte satelity pak už to jde. Výhoda je že Nokia uvolnila OVI mapy zdarma takže stačí je přes jejich utilitu stáhnout do PC a pak hodit do mobilu.
OVI jsem take zkusil, ale pokud jedes po trojkach tak nic moc.
Radu dá ti každý dobrý přítel, ale málo který dá ti mouky pytel !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

Když jsem zkoušel "Wayfinder navigator" na Sony Ericsson G502, tak to vyžadovalo datový tarif na stahovýní podkladů pro mapy. Zato to bylo pěkně aktuální. Používal jsem GPS Bluetooth modul NOKIA..

Jinak je ještě jedna oplikačka, jejíž název nepamatuju a tam si mapy musí člověk zgrabovat buď z Google map, nebo Seznam mapy. Pak už to nechtělo nic.. Ale přesnost byla závislá od toho, jak přesně ty mapy uživatel grabnul..

Uživatelský avatar
Ravendhi
Příspěvky: 5
Registrován: 19 kvě 2010, 02:00

#9 Příspěvek od Ravendhi »

V nových mobilech Nokia, co mají integrovanou GPS, je navigace naprosto zdarma. Mapy se dají stáhnout z internetu taky zdarma a není potřeba žádné datové spojení pře GSM síť.

Uživatelský avatar
jave
Příspěvky: 1602
Registrován: 26 lis 2005, 01:00
Bydliště: jizni cechy

#10 Příspěvek od jave »

Ravendhi píše:V nových mobilech Nokia, co mají integrovanou GPS, je navigace naprosto zdarma. Mapy se dají stáhnout z internetu taky zdarma a není potřeba žádné datové spojení pře GSM síť.
Ano mam N97, ale samozrejme jsou dulezite mapy na okrskach.
Radu dá ti každý dobrý přítel, ale málo který dá ti mouky pytel !!!

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#11 Příspěvek od Honza_dy »

GPS v mobilu požívám už několik let a dovolím si říct, že se jedná o plnohodnotnou navigaci. Začínal jsem s N73 a BT modulem Navibe, dále to byl E-TEN X600 s vestavěným Sirf Star III a nyní požívám HTC Touch Pro 2. Jako soft se mi nejlépe osvědčil Sygic Mobile. Nyní ve verzi 10.
Pokud chceš mobil s navigací je třeba se zaměřit na telefony s otevřeným systémem (Symbian, WM nebo Android i když ten se teprve rozbíhá) Do klasických hloupých telefonů nenahraješ slušný soft a budeš odkázaný na stahování mapových podkladů přes net.
Jinak OVImaps jsou docela hrůza.
Navigací existuje několik a ke všem se dá dostat zadarmo, pokud víš kde hledat.
Většina novějších přístrojů má dnes tzv. Asistovanou GPS což znamená že telefon si stáhne i internetu pomocná data, která pomáhají při zaměřování satelitů. Start navigace potom trvá několik vteřin.
U mého HTC to funguje tak, že přístroj si stáhne z internetu malý soubor s platností několik dní a pomocí něj se zaměřuje. Dělám to doma přes WiFi takže zadarmo.

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#12 Příspěvek od bastliar »

:arrow: http://www.fony.sk/index.php?cislo_clan ... a=recenzie
Uvažoval som nad LG KC910 najmä preto, že má optický zoom a sníma rýchlosťou 120 fps, takže prehráva 8 násobne spomalene, cena prijateľná, ale tam je navigácia len cez google maps, takže asi sa radšej predsa len poohliadnem po nokii.

:arrow: http://www.fony.sk/index.php?podstranka ... ategorie=6
:arrow: http://www.fony.sk/index.php?podstranka ... ategorie=6
:arrow: http://www.fony.sk/index.php?podstranka ... ategorie=6
:arrow: http://www.fony.sk/index.php?podstranka ... ategorie=6

Vyzerá najlepšie nadupaná a cena prívetivá
a ako u každého mobilu, pôjde cena snáď časom ešte nižšie :
:arrow: :arrow: http://www.fony.sk/index.php?podstranka ... ategorie=6

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jirka »

Artaban001 píše:Jinak je ještě jedna oplikačka, jejíž název nepamatuju a tam si mapy musí člověk zgrabovat buď z Google map, nebo Seznam mapy. Pak už to nechtělo nic.. Ale přesnost byla závislá od toho, jak přesně ty mapy uživatel grabnul..
Zřejmě máš na mysli OziExplorer. Teď už se snad u posledních verzí programu na grabování map nemusí mapy ani kalibrovat, dělá si to program MapGen sám.
*****

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#14 Příspěvek od bastliar »

Dá sa nahrať a použiť v mobile aj turistická mapa.

Uživatelský avatar
Premekapac
Příspěvky: 75
Registrován: 06 lis 2008, 01:00

#15 Příspěvek od Premekapac »

To bastliar: Na LG a podobné exotické nesmysly zapomeň, pokud nechceš mít problémy. Někdo tu psal, že Ovi Maps jsou strašné. Můj názor je, že ve verzi 3.04 jsou už na velice slušné úrovni (netvrdím, že jsou úplně bez chybičky). Hlavně mají velice podrobné mapové podklady od Navteq - světová špička. Co mě neoslovilo, je právě také zmiňovaný Sygic (dříve Mobile Maps) - nejsou v něm ani zpevněné vedlejší cesty (v Ovi jsou i lesní, polní atd...), autonavigace také spíš průměrná.

Přemek

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“