Akus. gitara > ele. gitara? (elektronika-schéma)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mike_BossO
Příspěvky: 2
Registrován: 27 kvě 2010, 02:00

Akus. gitara > ele. gitara? (elektronika-schéma)

#1 Příspěvek od Mike_BossO »

Zdravím.
Dúfam, že so svojou prosbou správne do sekcie tohto fora :).
Známi mi rozprával, že mal kedysi (za socializmu:) )na svojej akustickej gitare akési po domacky vyrobene elektronické zariadenie, ktoré mu po pripevnení na struny (k strunám?) prenášalo kmitanie gitarových strún do zosilnovača a zároveň ich menilo tak, že gitara hrala ako elektrická. Domnievam sa, že toto el. zar. môže pracovať na akomsi elektrodynamickom princípe.

Vie niekto ako sa toto el. zar. volá?
Máte schému, prípadne číslo Amatérskeho rádia v ktoróm by som takúto schému našiel?

Z mojích márnych pokusov vygooglit niečo užitočné som sa dopátral len k niečomu s názvom gitarový syntezátor (syntetizátor) no nemyslím si, že je to určené na akus. git ale len ako doplnok k už elek. gitare.

Za každú kladne mierenu pomoc ďakujem.

Uživatelský avatar
Petrus2
Příspěvky: 101
Registrován: 05 zář 2005, 02:00
Bydliště: Doubek

#2 Příspěvek od Petrus2 »

Npř. reproduktor, pro začátek. Použít jako kontaktní mikrofon.


Uživatelský avatar
Mike_BossO
Příspěvky: 2
Registrován: 27 kvě 2010, 02:00

#4 Příspěvek od Mike_BossO »

...také jednoduhé :D. Diky moc

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#5 Příspěvek od Hop377 »

Naposledy upravil(a) Hop377 dne 27 kvě 2010, 23:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Přesně to co linkuje hop377 jsem opravoval známé - plastová krabička, v ní piezoelement napájený na tenký souosý káblík zakončený normálním Jackem pro vstup do dalšího muzikantského příslušenství, celek přilepený čtverečkem oboustranné samolepky na horní ozvučnou desku kytary. Měla utržené stínění, takže snímač "nesnímačoval" - stačila kapička pájky... Bohužel to z klasiky neudělá zvuk "elektriky" - na to bys musel do cesty signálu zařadit další "měniče" a "tvarovače" - říká se jim všelijak, "fuzz", "booster", "distortion", "wah-wah"... Bylo o tom minimálně jedno celé "modré" Amáro, tuším tak v 90.letech.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Kdysi se to dalo koupit v Hudebních nástrojích, třeba to tam ještě mají. Byla to myslím cívka a snímala kmitání strun (IMHO struny musely být ocelové). Psalo se o tom třeba v Radiovém konstruktéru 1/1966.
Je to ke stažení tady:
http://elektro.aprserver.sk/ar1966.html
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 28 kvě 2010, 10:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Nebo mrkni třeba sem . http://www.jolany.wz.cz/index.htm

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#9 Příspěvek od vicious »

Ja mám osvedčený piezoreprodktor - ten okrúhly pliešok používaný v budíkoch a pod. - nalepíš na gitaru a vývody do zosilovača

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Crifodo »

za mých mladých let se na úhelníček z Fe plechu namotalo 2000 závitů 0.08 CuL, připlácl se k tomu magnet z dvířek a celý se to zalilo eprozinem, k tomu 3m kablík s DIN 5kolíkem. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Já jsem magnetoval napříč plochou feritovou anténu a pak na ni přemotal vše, co vinutí motorku SMz375 dalo. Zalil epoxydem a přilepil na mandolínu.
Jenže teď mi si zbude jen to piezo, na kytaře nemám všechny struny kovové.

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#12 Příspěvek od Hanizek »

vicious píše:Ja mám osvedčený piezoreprodktor - ten okrúhly pliešok používaný v budíkoch a pod. - nalepíš na gitaru a vývody do zosilovača
Taky jsem něco podobného viděl v chodu - na houslích. Kobylka byla podložená dvěma piezoreproduktory, takže to bylo dokonce stereo:-)
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“