Int. obvod do časové základny čítače, náhrada 8ks 7490 ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

Int. obvod do časové základny čítače, náhrada 8ks 7490 ?

#1 Příspěvek od PavelFF »

Ahoj. Chtěl bych si postavit čítač kmitočtu z "klasických" součástek (bez použití mikroprocesoru). S klasickým ovládáním, vstupním zesilovačem, ovládacími čudlíky. Řídicí logiku a nastavovací prvky bych kompletně převzal z čítače z AR A9, A10 /1982 (Doležílek , Munzar, PĚTIMÍSTNÝ ČÍTAČ 0 až 100MHz).
Hlavní motiv je zabavení se po večerech, lehké zmenšení rozměrů a spotřeby využitím modernějších součástek. Poslední čítač jsem dělal před asi 25 lety a zatímco součástky se vyvíjely a staly se dostupné i u nás, já odborně krněl.

Takže konečně dotaz: V časové základně je osm děliček 7490, poskytujících sadu kmitočtů 10MHz->1MHz ->100kHz ->... Je dneska nějaký lehce dostupný obvod , který má děličky v sobě a umí dávat dekadickou řadu kmitočtů? Vím pouze o dvojitém čítači 74390, což sice zmenší počet pouzder na polovinu, ale stále to není ono.

Jak se jmenuje (existuje-li) obvod, který v sobě obsahuje ekvivalent 7475+74147 (tj. paměť + dekodér na 7segmentů LED)? Nebývalo něco 2 v 1 ?

Uživatelský avatar
Tazman
Příspěvky: 40
Registrován: 11 úno 2009, 01:00
Bydliště: Kaznějov

#2 Příspěvek od Tazman »

Zdravim.Tak tohodle dinosaura jsem stavěl v roce98 jako ročníkovku.Dneska už bych asi neměl ty nervy :-)

Nebylo by lepší něco s tohodle
PE Electus 99
AR SaK 97
Do 1MHz KE4/2004
Přílohy
citac82.JPG
(279.4 KiB) Staženo 263 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#3 Příspěvek od Andrea »

Dneska je klasická součástka třeba CPLD nebo FPGA, na čítač jsou jak dělané :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Re: Int. obvod do časové základny čítače, náhrada 8ks 7490 ?

#4 Příspěvek od Hill »

PavelFF píše:Jak se jmenuje (existuje-li) obvod, který v sobě obsahuje ekvivalent 7475+74147 (tj. paměť + dekodér na 7segmentů LED)? Nebývalo něco 2 v 1 ?
Třeba http://www.datasheetarchive.com/pdf-dat ... 002549.pdf

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

To Tazman: Díky za odkazy. Z nich jsem se dozvěděl, že dekodér s pamětí je 74HC4543 a že na časovou základnu používají 74HC390.

K čítači "1MHz KE4/2004" - konstruktér je pan Vlček , a to je pro mě dostatečné varování. Zkusil jsem podle něj dělat jeden zdroj a byla to katastrofa. Má neortodoxní metody, technicky bohužel dost tragické. V popisu jeho čítače jsem taky zachytil nějaké zmínky o nestandardních řešeních zobrazování, přeblikávání čísel apod.

PE Elektus 99 a SaK97 - asi docela dobré.
Ale nemůžu si pomoct, ten skoro 30let starý čítač má desku řídicí logiky a vstupní zesilovač s hejblátky, které jsou na něm to nejcennější a ostatní konstrukce je nepřekonají. Kvůli tomu to chci podniknout. Dnešní konstrukce čítačů (hlavně s jednočipy) mají vstupní obvody strašně ošizené a moc se to neřeší.
Samotnou desku čítače mají konstrukce (bez jednočipů)principiálně pořád stejnou, na tom se nedá nic měnit. Jen použiju modernější součástky než řadu TTL74xxx (ale ne zas tak moderní, jako CPLD nebo FPGA, páč za prvé mě to uráží a za druhé nevím, co to znamená) :)

EDIT: A díky Hillovi za odkaz k věci.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 29 kvě 2010, 14:54, celkem upraveno 1 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

PavelFF píše:ale ne zas tak moderní, jako CPLD nebo FPGA, páč za prvé mě to uráží...
Promiň :oops:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Jestli chceš ty 390ky , tak Tě podaruju , měly by mi zde někdes ležet . Ten čítač jsem stavěl ihned po uveřejnění ....

Uživatelský avatar
Jurik-EB
Příspěvky: 206
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: Rožnov pod Rad.

#8 Příspěvek od Jurik-EB »

Taky jsem si kdysi před 20ti léty postavil plnoautomatický frekvenční čítač který mimo zapnutí a vypnutí zdroje neobsahoval žádné jiné hejblátko a čítal až do 25 MHz. Dnes bych ho rád překonstruloval na modernější součástky takže se asi zůčastním vaší debaty. Výše uvedené rady nejsou až tak marné.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

K čítači PE Electus 99 - tento má právě nevhodně řešenou vstupní jednotku do 30MHz. Autor ji převzal z neověřené zahraniční publikace a asi mu náhodou fungovala. Mě od začátku kmitala i při pečlivém provedení DPS podle originálu. Nakonec se kmitání podařilo odstranit, ale stabilita je nespolehlivá, záleží na vstupní úrovni. Je lépe použít vhodnější zapojení, což obnáší zásadní přepracování příslušné DPS.

Samotný čítač a řídící logika fungovala na první zapojení. V mém případě bylo nutné upravit RC člen v obvodu přepínání počtu míst 6/8. Jinak nedrželo nastavení tlačítkem, zřejmě kvůli původním hodnotám na hraně tolerancí.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#10 Příspěvek od TAKJAN »

AR1982/9. Jak píšu v jiném vláknu, ten jsem stavěl. Běhal vlastně donedávna, ale pak začal blbnout vstupní zesilovač.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#11 Příspěvek od weed_smoker »

V jedný bejvalý práci jsem si při vyklízení skladu asi 250g odsypal.Byly to 7490A a 93A série X s rychlostí do 33MHz,možná zvládly víc.Obvody na čítače a počitadla se jmenovaly ICM7227,MH117 a TC5070P.Poslední dva jmenovaný jsou DIL-40.Tu MH117 míval i Denkl,ale není to moderní součástka.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“