Menic z x V/5V USB

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Menic z x V/5V USB

#1 Příspěvek od robo »

Shanim zarizeni idealne hotovy vyrobek. Potrebuji vystup 5V/ 800mAh pro napajeni zarizeni pres port usb, navigace. Jako zdroj vst. napeti bych chtel pouzit nabijeci tuzkove baterky. Muzete mi poradit jestli neco takoveho se da v CR zakoupit. Nebo nejake funkcni schema, zapojeni. Dekuji

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od robo »

Nikdo nic. Nebo jsem otazku napsal nesrozumitelne, ci blbe? Spousta zeleza je dnes napajeno-nabijeno pres usb. A kdyz jsem mimo sit 220V, tak by se hodila nejaka krabka ve ktere bych mel x nabijecich baterek a vystup kabel s miniUSB koncovkou. At baterky poskladam jak chci, nikdy bez nejake elektroniky z toho nedostanu 5V. Nevim jestli je lepsi vs. napeti vetsi a srazit to stablikem na 5V a nebo napeti mensi a pouzit nejaky DC/DC menic. V poslednim pripade bude asi problem s pozadovanym proudem 800mAh.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Napriklad malu 12V olovenu bateriu a k USB "nabijacku" do auta.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od robo »

Mam tady jeden adapter z 12 na 5V. Jeste pri 8 voltech je schopen udrzet napeti na 5V. Pod 8 jde vystup do kytek. Je tam svab MC34063, adapter HAMA. 7-8 baterek se da unest. A neco co by na vtupu melo cca 2.4V a vystup 5V/800mAh, to mi zavani fikci.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

robo píše:A neco co by na vtupu melo cca 2.4V a vystup 5V/800mAh, to mi zavani fikci.
Té fikci se říká step-up měnič a při 800mA odběru na 5V výstupu to z 2,4V baterek bude brát tak 2A.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jankop »

Já bych to viděl docela jednoduše. Vzal bych 4x AA NiMH a hotovo. Tolerance 5V zdroje PC se udává cca 4,75 - 5,25V a troufám si tvrdit, že nebude naprosto žádný problém. Pokud bych měl strach z přepětí plně nabitých článků, tak bych do série přidal jednu schotky diodu. Ale to je až moc velký přepych. Je to jednoduché, laciné a účinné. Napětí pro USB port není nijak zvlášť stabilní.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Jedna vec vsak stale nie je jasna: aku kapacitu ma bateria, ktoru tym budes nabijat a na kolko nabiti ma tento nahradny zdroj vydrzat?

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jankop »

No ono je to docela jasné. Nikde o nabíjení nepíše. On mluví o napájení 5V/800mA. Když použije AA Eneloop, tak má k dispozici 2Ah.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od robo »

K navi mam nabijecku co dava 1A, a navi si pri nebijeni vezme neco okolo 800mAh, kdyz je zapnuta, v provozu.
Anrea. Tvuj napad me zaujal. Baterky hodlam pouzit eneloop 2800. A provoz na baterky bude limitovan kapacitou clanku, to taky chapu. Muzu poprosit o nejake schema. Pokud neco takoveho by bylo mozne zakoupit, radeji v CR budu velmi vdecen. Hledal jsem na netu neco takoveho a vetsinou jsem nasel jen nabijeku clanku nebo sitovou nabijecku. Dik

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jirka »

Jak píše jankop, mohly by stačit jen 4 baterky. Musel bys vyzkoušet, jestli to napětí bude stačit, nebo se podívat do manuálu, v jaký toleranci to napětí musí být. Třeba některým mobilům, který se dají nabíjet z USB, to stačí.
Dokonce se to prodává jako hotové pouzdro. (a klikni na Zobrazit více obrázků)
*****

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od robo »

Nasel jsem přenosný Li-ion akumulátor HQ s USB výstupem a nabijeckou.
http://www.deramax.cz/aku-li-ion-5v-20a ... 782-c-962/
Jen cena 629Kc. Vzhledem k tomu ze to budu pouzivat pouze k navi, a to obcas, by to chtelo neco levnejsiho.
Nemate nekdo tip na nejake schema zapojeni menice. Vstupni napeti 1,2-2,4V, vystupni 5V/1A. Dekuji

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#12 Příspěvek od Atlan »

No andrea ti odpisala dost jasne .... uvedomujes si ten odber 2A to tie tvoje ac kvalitne baterie nevydrzia...

Uživatelský avatar
007
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 216
Registrován: 11 lis 2003, 01:00
Bydliště: střední čechy

#13 Příspěvek od 007 »

Dcera používá starší PDA jako herní konzoli a video přehrávač,jeho aku vydrží asi 2 hodiny hraní.Při cestě busem do Chorvatska jsem jí postavil "nabíječku" z držáku na 4 AA akumulátory a kusu kabelu s mini USB konektorem.Se 4 aku 2200 mAh to dovedlo dvakrát nabít baterii v PDA-čku a to během přehrávání pohádek.Cena minimální,aku jsem měl doma,držák stál asi 50 kč a kabel se mi taky doma válel.Tu samou "nabíječku" jsem postavil kolegovi k navigaci Prestigio a tam taky nebyl žádný problém s nabíjením.
007

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jankop »

Tak nějak nechápu. Jirkův odkaz nemá chybu:
http://www.lhotsky-elektro.kabel1.cz/in ... t&Itemid=1

Za 90 Kč není co řešit. Co ještě robo hledáš? Co ti brání použít 4 baterie, se kterými dosáhneš cca 2x větší účinnosti než se dvěma a nepotřebuješ žádnou elektroniku?

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od robo »

Nevim co je v te krabce krome vypinace a konektoru usb. Kdyz dam 4 nabijeci baterky, tak mam 4*1,2V= 4,8. To je na hrane funknosti aby se nabijela navi, bych rek. A pokud se bude nabijet, tak dlouho to nebude. Pokud pouziji klasicke baterky, tak pokud tam neni nejaky stabl, tak je vystup 6V. A to bych rekl ze to take nebude ideal. Zitra premerim kam az muzu jit s napetim dolu a kolik doopravdy navi pri nabijeni a zapnuti papa.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“