Lepší anténa na meteostanici

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Geox
Příspěvky: 7
Registrován: 20 čer 2010, 02:00

Lepší anténa na meteostanici

#1 Příspěvek od Geox »

Koupil jsem levnou meteostanici ve výprodeji s bezdrátovým čidlem na teplotu a vítr. Stanice se s čidlem spojí ale v některé denní doby ztratí spojení, pak někdy zase naváže. Vzdálenost na kterou to pracuje bude asi hranice toho co zvládne. Jsou tedy dvě varianty jak to řešit -zvýšit vysílací výkon čidla nebo zlepšit anténu na stanici. Do čidla nechci zasahovat takže jsem rozebral stanici, foto zde a potřebuji poradit jak napojit nebo jak to udělat aby měla anténa mnohem lepší příjem z čidla. Přenos je na frkvenci 434 MHz.
Dokáže mi někdo poradit jak na to ? Nejsem profesionál, ale toto bych snad mohl zvládnout.
Děkuji Geox
Přílohy
Stanice2.jpg
(202.85 KiB) Staženo 171 x
Stanice2.jpg
(202.85 KiB) Staženo 178 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

To co jsi zakroužkoval bude spíš anténa od DCF, od toho 433MHz modulu (nejspíš ta destička v pravém dolním rohu) bude anténa ten šedivý kablík co vede dokola krabičky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Zlepšit anténu na stanici ještě neznamená zlepšit užitečný signál na vstupu, někdy přesně naopak. Jestli kvalita příjmu kolísá v denní době tak to může být proměnnou intenzitou rušícího provozu na blízkých kmitočtech. To zjistíš nějakým kontrolním přijímačem. Pomohlo by asi zvýšit vyzařování z čidla do směru k přijímači nebo připojení směrové antény na přijímač a nasměrování na čidlo, pokud rušící signál není v zákrytu.
Tu věc neznám, tak vynechám možnost, že naladění nesedí nebo že je s teplotou nestabilní.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#4 Příspěvek od Honza_dy »

To je ta stanice z Lidla? Vypadá hodně podobně jako ta co mám já, ale já mám navíc ještě srážkoměr. Kupodivu funguje odbře již třetí rok :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Je to ten modul dole vpravo horní desky (hlavní, jak jsi napsal) přesně, jak psala Andrea.
Možná náprava:
1: vyměň ten modul za jiný a lepší
2: Vytáhni z něj lepší anténu - nejlépe koaxiálem a zkus třeba anténku na DVBT (tu demo, co se dává k DVBT kartám).


na výstup "out" toho modulu připoj NF zesilovač z reproduktorem a zkus ho popřípadě poštelovat. (osciloskop je lepší). Samozřejmě se dá TX modul zapnout do nucenýho vysílání nosné, aby jsi nemusel čekat. Postup tu psát nebudu, protože je celkem logicky odvoditelný (vývody +, gnd, TX, TX data) a záleží na druhu toho modulu..
Pokud nemáš sklotextitový "ladítka" a nevíš, jak se to dělá, tak to NEDĚLEJ.

Uživatelský avatar
Geox
Příspěvky: 7
Registrován: 20 čer 2010, 02:00

Stanice

#6 Příspěvek od Geox »

Děkuji všem za odpovědi. Ano je to ta levná stanice z Lidlu. Koupil jsem ji v nějakém jejich výprodeji za 800,- což si myslím je dobrá cena. Samozřejmě má své mouchy za tu cenu, žádná kvalita to není - ale jak říkám za těch pár stovek....

Tak jsem zjistil že měla Andrea pravdu ten šedý drátek kolem obvodu je opravdu anténa. Zkusím na něj dle rady napojit směrovou anténu - myslím že to bude ono. Když nechám stanici o pár metrů blíž čidlu tak je spojení a data stabilní.
Poladění modulu, výměnu a podobně nechám zatím na později. Aby se vůbec vyplatilo řešit.
V případě problémů napíšu.
Ještě jednou děkuji všem za nasměrování.
Geox

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“