Oprava elektroniek aj doma

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

Oprava elektroniek aj doma

#1 Příspěvek od mety »

Robil som menšie pokusy z elektronkou.Zistil som,že su z nejakeho ľahko tavitelneho skla.Skušal som ju aj otvoriť,ale stale mi praskne/vakum tam samozrejme neni,odlomil som tu trubičku/.Piloval som ju okolo pätici diamantovým pilničkom,ale vždy pri konci ,keď už to skoro je prasne :?.
Nemate nejaky lepši napad?A ten getr ja vraj horčik,ten sa da kupiť.Zataviť to nebude problem šlo by to aj plynom./horakom/.A odsať vzduch by sa dalo komresorom z chladničky,alebo veľkou striekačkou :idea:.Katodu naniesť na novo,veď chemikalie niesu problem.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pole »

Nevim nevim. :) Skor si to predstavujes ako hurvinek valku. Viem ze na zatavenie banky sa pouziva ako plyn vodik. Pri praci s elektrodami treba mat hrozne cisty vzduch nemyslim na obsah prachu ale nekysly a tak...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

no jak myslíš

#3 Příspěvek od Hill »

Já chci taky kompresor z ledničky, kterým se dá vycucnout tolik vzduchu, aby ho uvnitř zbylo méně molekul, než bude getr schopný sežrat...
Prosím, zajdi do knihovny, půjč si nějakou učebnici elektrotechnologie a přečti si o tom něco. Třeba jak se dostat na vaakuum o jedné miliardtině torru (s kompresorem z ledničky se totiž dostaneš tak na 100 torrů z původních 760, když to dobře půjde), jak zabránit otravě katody kyslíkem při montáži a spoustu dalších věcí...
Ale třeba některá fabrika bude vyprodávat nějaké strojní vybavení pro malé série či kusovky, zkus to koupit.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Nevědomost a naivita je tak krásná...

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

??

#5 Příspěvek od jasin »

Já myslím, ať to zkusí. Výsledek prosím zde zveřejnit.

Odborníci vždycky tak dlouho říkají, že něco nejde, až přijde někdo, kdo to neví a udělá to.

A i když to nepůjde, každé přitom získané poznatky jsou cenné :lol:

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#6 Příspěvek od mety »

To: JEZEVEC -->>> Diky za podporu 8O
Forum je tu nato,aby sme sa mohli poradiť,a podeliť o svoje skusenosti,a nie
robiť z niekoho hlupaka. :(

62.177.125.97

Re: Oprava elektroniek aj doma

#7 Příspěvek od 62.177.125.97 »

:D Nemám slov.Souhlas Jezevec.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jezevec »

To mety: Je třeba si uvědomit co je a co není reálné udělat v amatérských podmínkách. O tom se pak dá diskutovat, ale nemá ceny se bavit o nesmyslech. Jak říkal Hill, napřed si něco nastuduj a pak se nebudeš cítit dotčený.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Nezkušené mládí by se nemělo srážet k zemi, a pokud, tak nějak ohleduplně. Mělo by to být motivační.
Když mi bylo 10, vrazil jsem do kotoučového magnetofonu Uran koaxiál od antény a zkoušel nahrávat :) a pak přes TV reprodukovat :D věděl jsem nějak mlhavě, že se TV přenáší neslyšitelnýma vlnama a že existuje VIDEOMAGNETOFON :D
říkal jsem si "co když zrovna já? třeba to akorát nikdo přede mnou nezkusil" :lol: :lol:

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#10 Příspěvek od mety »

Ja som len prišiel s tým návrhom preto,lebo som zistil,že to sklo sa da veľmi jednoducho roztaviť.Inak som netušil,že katoda sa na vzduchu môže otraviť a ten kompresor som použil jak priklad,možno by sa dalo použiť niečo ine.
Čo sa týka toho rozrezania a zatavenia,v domacich podmienkach je to realne.To sklo sa fakt tavi v obyčajnom plameni napr: v kuchyni na sporaku.Skušal som ho všeliak tvarovať,prepichovať špendlikom :) Samozrejme,že by som elektronku nezatavoval na sporaku ale použil by som horak kyslik+plyn.Tak len toľko k tomu.To je všetko :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

ale jo

#11 Příspěvek od Hill »

-->Crifodo: svým způsobem máš pravdu, taky jsem si zhruba ve stejném vyráběl přenosku do gramofonu na kliku - ze zvukovky bez membrány a dvou křížem přes sebe opřených tuh do versatilky. Přes gumu se o ten kříž opírala chvějka. Zapojeno jako uhlíkový mikrofon to skutečně hrálo. Asi příšerně, už si ten zvuk nevybavuji. Ale ta radost, že to jde! Krystalová přenoska za pětačtyřicet korun se mi totiž zdála neskutečně drahá. Za sobotní roznášení novin jsem totiž měl jako brigádník jednoho Žižku (tehdy pětadvacet Kčs).
Ani později to nebylo o moc lepší: dlouho jsem dělal s elektronkami. Bylo jich všude dost, nechaly si hodně líbit a fungovaly dobře. Zatím, co na tehdy poměrně drahé tranzistory 103NU70 nebo OC170 či SFT354 se stačilo křivě podívat, a bylo po nich. Tak nezbylo, než shánět informace, kde se dalo, aby mi polovodiče vydržely co nejdéle.
Ovšem mezi tradiční dárky ke každé příležitosti vždy patřila nějaká odborná nebo aspoň populárně naučná knížka o tom, co mě zajímá. Elektronika, jemná mechanika, fotografie, technologie... ale přiznám se, že spoustu technologických procesů jsem si taky neuměl představit a myslel jsem, že z toho, co najdu doma a seženu po bazarech, třeba vyrobím i ten tranzistor... no nevyrobil. Jiný polovodivý materiál než selenové sloupce jsem neměl a ono mi to nezesilovalo a nezesilovalo, ať jsem ty elektrody lepil, kam chtěl. Taky jsem si myslel, že to chtělo ještě pár pokusů. Když to jde s germániem a křemíkem...

Podle hesla: "ono asi záleží i na tom, jakým směrem se do toho praští..."

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Oldradio »

Sladké pokustonské mládí. V 15 letech jsem s pomocí kazeťáku MK235 se pokoušel nahrávat z videozesilovače televizoru 4001A a divil se , proč se při zpětném přehrání zobrazují jen pruhy....
Doporučuji si sehnat si v antikvariátu příručku od Francka Duroquiera: Radiotelegrafie pro amatéry z roku 1924, tam je krásný návod, jak si podomácku zhotovit ze zkumavky a vlákna ze žárovky triodu pomocí rtuťové vývěvy. Oprava současných elektronek podomácku nepřinese žádné výsledky, nedodržíš čistotu a nedosáhneš ani původního vakua. Pokud si chceš hrát na tomhle teritoriu, zkus nejdřív opravovat žárovky, ve 20. letech to byla docela běžná činnost a hodně se na tom naučíš se sklem a s vakuem. Pro začátek si sežeň aspoň rotační vývěvu...

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Sejny »

nj...ale tady ti průkopníci taky uměli spoustu jinejch věcí...třeba byli mistři skláři :wink:

Uživatelský avatar
mety
Příspěvky: 634
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Planeta Zem

#14 Příspěvek od mety »

http://www.radiojournal.cz/fpeelky/fpeelky3.htm
Už mi je to jasne,tu je popisana výroba elektronky. :oops:
No to som fakt blby,najprv som si to mal prečitať a až potom niečo pisať sem.No ale ak by som si to prečital,tak by som tu isto nič nenapisal :D .

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od pole »

He he tiez som skusal v desiatch nahravet video signal z TV na bezny kazetovy magnetofon a divil sa preco to nejde :)

Inak neviete teraz ma napadlo. Nedala by sa vybavit exkurzia v vyrobni elektronok JJ electronic v cadci? Rad by som sa tam pozrel. Bolo by to hrozne zaujimave.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“