Predregulace u laboratorniho zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
explorer
Příspěvky: 43
Registrován: 25 čer 2010, 02:00
Bydliště: Chomutov

Predregulace u laboratorniho zdroje

#1 Příspěvek od explorer »

Zdravim, chtel bych si postavit laboratorni zdroj a velice me nadchl princip predregulace. On je rozdil jestli na vykonovem trandu protopim 200W nebo jen 20W. Zaujal mne zdroj od Amaroka, jenze ten je spinany, slo by to upravit na zdroj od Stepy, co ma na strankach? Dekuji za pripadne pripominkovani a vitam navrhy do diskuze, pripadne odzkousena schemata.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Chtělo by to doplnit konkrétní odkazy.

Pokud nechceš spínanej, jediná možnost předregulace je přepínáním odboček na trafu relátkem.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od AmarokCZ »

Jak už jsem psal na svých stránkách - předregulace (tyristorová) + trafo není použitelné což je důvod proč jsem zvolil spínaný zdroj který zároveň poskytne poněkud víc výkonu při menších rozměrech a hmotnosti.
Jinak mezi zdrojem od Šťépy a tím mým není moc velký rozdíl - prostě dva operáky a něco okolo (u mě navíc zpětná vazba k ATX zdroji), u jeho zdroje se mi ale moc nelíbí zenerka jako reference (špatná dřívější zkušenost - TL431 je podle mě lepší).
Pokud chceš opravdu použít trafo a předregulaci, tak jedině nějaký STEP-DOWN měnič, ale to už nemá daleko ke spínanému zdroji...

Ty odkazy:
http://amarokcz.wz.cz/LPSU.htm
http://www.stepa.wz.cz/index.php?page=zdroj2

Uživatelský avatar
explorer
Příspěvky: 43
Registrován: 25 čer 2010, 02:00
Bydliště: Chomutov

#4 Příspěvek od explorer »

nekde tady na foru se psalo,ze v Elektoru vysel navod na predregulaci, ktera snima napeti na vystupu a posila pouze o 3V zvetsene pozadovane napeti, to nemuzu najit, ackoli mam Elektory vsechny, stejny princip pouzivas i Ty Amaroku? jinak nasel jsem v AR 1978-1 navod na zdroj, ktery je osazen MAA436 a 2xMAA723,coz je ale asi v dnesni dobe prekonane

Ma predstava je,mit laboratorni zdroj, ktery nebude vytapet panelak,kdyz budu pozadovat male napeti pri velkem vyst. proudu a k tomu se prave idealne hodi predregulator, ktery na vystupu nastavi napeti o neco vetsi a ne abych opaloval vystupni trand

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od AmarokCZ »

Já používám napětí o 5V větší, protože je z něj napájen i OZ který ovládá výkonový tranzistor, takže je potřeba větší rezervu.
To s tím MAA436 je to o čem jsem psal - moc dobře to nefunguje, je potřeba docela velká tlumivka a prostě je lepší použít MOSFET a spínat to na vyšší frekvenci.
Ten o kterém píšeš by měl být v Elektoru říjen/listopad 1990.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Třeba Aritma vyráběla blahé paměti zdroje, které měly tyristorovou pre-regulaci přesně toho druhu, jaký popisuje explorer. Pro příklad uvedu typ TSZ-75, který se tady nedávno znovu i mým přičiněním probíral - http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=19895 včetně poskytnutého schématu i manuálu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
explorer
Příspěvky: 43
Registrován: 25 čer 2010, 02:00
Bydliště: Chomutov

#7 Příspěvek od explorer »

Tak jsem se rozhodl, postavim zdroj dle AmarokaCz, mam tady nejake pc zdroje,tak se je pokusim upravit,aby aspon jeden daval pozadovany rozsah,vyrobim dps atd... jestli chcete muzu udelat nejakou fotodokumentaci,ale vnucovat se nechci,treba by pomohla i ostatnim,co chteji hodne muziky za malo penez

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

V klidu si bastli , ale na laboratorním zdroji jsem nikdy nepotřeboval dlouhodobě velké proudy . V garáži mám nabíječku .

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

BOBOBO: jak je vidět každý má totálně jiné požadavky, já požaduji trvale 5A, těch 10A mi taky občas nestačí. Zdroje které dají např. jen 1A ani nenazývám zdrojem, protože s tím si můžu maximálně hrát s logikou.

Uživatelský avatar
Pe123
Příspěvky: 12
Registrován: 14 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Pe123 »

Úprava PC zdroje pro inspiraci na http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm
0,1-30V - stačí dát 4 diody místo dvou a napětí je vojnásobné http://www.chirio.com/IMAGES/atx_schema_30v_2008_01.jpg
pozor použít jen zapojení výkonové části jinak regulace je v http://www.chirio.com/IMAGES/atx_psp_la ... 1_2009.gif
funguje perfektně - dělal jsem jen 0,1-18V a jede to perfektně.
Přílohy
schema_Laboratory Power Supply+display.pdf
(153.57 KiB) Staženo 289 x
zdroj pc--.jpg
(109.83 KiB) Staženo 238 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mě tam docela zaujalo to "oddělený" napájení displeje - při použití elytů 10u bipolár a "železnýho" trafa min. 25Vef by to mělo bez problémů fungovat...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
explorer
Příspěvky: 43
Registrován: 25 čer 2010, 02:00
Bydliště: Chomutov

#12 Příspěvek od explorer »

Jeste bych se chtel zeptat AmarokaCZ,na svych strankach na zacatku povidani o prestavbe pc zdroje na laboratorni pises,ze si vzal AT zdroj 200W a upravil jsi ho,ale potom pises jen o ATX zdroji. Jde tato uprava pouzit i na AT zdroj nebo pouze na ATX zdroje? Ja jen,ze tu mam i nejaky AT zdroj a ATX by slo vysetrit,kdyby byla nejaka havarka meho pc. Dik predem za info.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

explorer: AT nebo ATX ... to je jedno, jde o to, aby tam byl TL494. AT zdroje menších výkonů bývají jednočinné s UC3842, tam je pak úprava jiná.

Uživatelský avatar
explorer
Příspěvky: 43
Registrován: 25 čer 2010, 02:00
Bydliště: Chomutov

#14 Příspěvek od explorer »

Ty moje AT zdroje maji TL494 nebo KA75OO sprazenou s LM339 popripade 393,takze to pujde dobre,diky za upresneni,hned zacinam laborovat a experimentovat

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“