Zapojení světla na starou elektroinstalaci

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

Zapojení světla na starou elektroinstalaci

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý den všem, chtěl bych poprosit o radu. Zakoupil jsem světlo na 5ks žárovek 60W. Je to jakoby lustr do obývacího pokoje. Doma máme ještě starou elektriku, tedy TN-C, provedenou hliníkovými dráty. U světla jsou dva dráty, jeden černý a jeden zelený. Černý je fáze, to vím, ale jak zapojit ten zelený? U zásuvek se musí spojit nulák a zem dohromady, tedy nejdříve zem(ochranný kolík) a potom se udělá propojka na nulák. Ale jak ju světla, je to stejné? Mám zapojit jen zelený hliníkový drát na nulák u světla a zem nezapojovat, nebo to mám opět spojit? Světlo je kovolé, tak by to mělo být i uzemněné, ne? Za rady předem děkuji.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Chybí základní informace: má to světlo někde na kostře šroubek se značkou uzemnění nebo má značku zařízení s dvojitou izolací?

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od varok »

Světlo má vyvedeny dva káblíky do svorkovnice označené, jeden L a jeden N. Pak je třetí káblík se zelenou izolací přišroubován na kovový držák očkem. O dvojité izolaci není v návodu nic psáno.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Tak musíš přivést PEN napřed na kostru a pak propojit na zelený fous k žárovkám. A zbude ti fáze. Tak se ve starých dvoudrátových rozvodech zapojovala všechna svítidla I. třídy.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od varok »

Takže černý hliníkový drát je fáze, takže ji spojím s fází světla. Zelený hliníkový drát nejdříve přišroubuji ke kovové kostře, kde je vyvedeno i uzemnění od světla zeleným drátem a navíc to propojkou zapojím i na nulový vývod světla? Děkuji za rady, zapojím to tak.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#6 Příspěvek od renda15 »

Ještě bych ti z vlastní zkušenosti doporučil proměřit fázovkou, jestli je černý fáze a zelený nula, a totéž při vypnutí zjistit, jestli se opravdu vypíná fáze. V opačném případě (a zažil jsem to několikrát) vyrobíš tímto propojem elektrické křeslo. Staré instalace jsou někdy samé překvapení.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

V žádném případě bez zjištění reality , kde se fáze opravdu toulá , bych světlo nepřipojoval !!! Mám v paneláku světlo , do kterého jde natvrdo fáze a spíná se zelenina k nule !!

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od varok »

Zkusil jsem to proměřit zkoušečkou a je to zapojené správně. Černý je fáze a je spínána a zelený je PEN. Původně byly na světle zapojené dvě fáze a jedna přes diodu. Ve zdi je dvojitý spínač, který jednou půlkou zapínal světlo na poloviční výkon a druhá půlka spínače spínala světlo naplno. Vypínač nahradím jednoduchým a ve světle jsem poctivě jeden drát ucvaknul, aby z izolace nevykukoval ani kousek hliníkového jádra a zaizoloval. Všem děkuji za rady.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Ach jo , největší hříchy neelektrikářů , ucvaknout v instalaci dobrý drát .... :zzz:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od hafca »

Já jako učedník jsem zažil s ucvaknutými žílami taky príma věc. Poslali mě s parťákem dodělat a hlavně rozsvítit světla někde na půdě. Bylo to po jednom z našich ne příliš šikovném kolegovi. Tenkrát ještě měly kabely hezky barevné žíly. Červená, zelená, modrá, černá, bílá a kdoví jaké ještě. Zrovna byla nějaká nouze o AYKY 2x2.5 a tak ten nešťastník dostal 4x2.5. Tenkrát se to tak ještě nebralo. A jak se tu píše, poctivě si to všechno v krabicích, světlech a vypínačích vycvakal aby tam měl víc místa. Jen to trochu nedomyslel. Ve vypínači byla červená modrá a nahoře v krabici z téhož kabelu modrá a zelená. A tak to bylo na celé půdě, snad jen jeden kousek měl dobře, nakonec jsme to dělali celé znova. :D
Tak na to vycvakávání pozor. :lol:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od varok »

Já ale nemyslel ucvaknout celý drát. Ze stropu vysí 3 dráty asi 10cm dlouhé. Jeden černý a zelený jsem použil a ten druhý černý jsem ucvaknul jen odizolovaný konec, tedy asi 1cm, zbytek drátu jsem nechal a zatočil. Takže nějakých 8 nebo 9cm tam je. Kdykoliv v budoucnu lze normálně použít. Asi jsem to poprvé špatně popsal, tak se omlouvám.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#12 Příspěvek od milan222 »

vycvakavani je dost dobra blbost... takm kde si vycvaknete drat ktery hje zbytecny, tak dle zakonu schvalnosti se vam jedna zila prepali a nadavate si: proc ja klreten ucvakl ten drat...
nebo jina prihoda. schodistovy vypinac de tam dve "faze" a jedna nula. no a zapojil to tak ze obsadil v kabelu dle stare normy jeden cernej a jeden hnedej. no na zacatku smikl prebivajici cernej a na konci taky... zakon schvalnosti, nahore na schodech ucvakl ten cernej co dole zapojil a nechal cernej co dole ucvakl. tak mu to fungovalo stylem kde zhasnes posledne, tam si rozsvitis.
no on rikal... nevadilo mi to dokud sem byl sam. "do podkrovi jsem vysel, nahore zhasl, kdyz sem se vracel dolu, rozsvitil sem nahore a dole zhasl."
"pak sem se ozenil a kdyz sem si dole rozsvitil a nahore zhasl, tak pak sla manzelka a dole rozsvitila ale neslo to kvuli tomu ustrizenemu dratu tak sla s domnenim vadna zarovka. no a ja v noci sel a malem sem se zabil kdyz byla tma jak v prdeli a dalo se ropzsvitit jen dole."
no tak se prej poucil a uz nikdy neustip prebyvajici drat... :D
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od varok »

Hafca: Kdyby Edison nevynalezl elektriku, tak se nedíváme na televizi ani při svíčkách, protože by nejela ani ta televize :)
Ale k tématu: Takové prasárny byly i v jedné firmě, kde jsem dělal kdysy. Vše ještě v hliníku a označení bylo taky při starému. V krabicích byly většinou upálené PEN vodiče, takže půlka elektroinstalace nejela. Nahradili jsme to normálními CYKY kabely 3x1,5 a 3x2,5mm2. Na třífázový proud jsme použily 5x2,5mm2 a výše, podle odběru. Jinak stará instalace používala taky většinou kabely jen 4x2,5mm2 a výše, i pro jednofázový i pro třífázový rozvod. Jednoduše použili buď všechny čtyři dráty nebo jen dva. Naštěstí to bylo poctivě, a u jednofázového zapojení byly použity vždy stejné barvy, např. zelený a černý.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od varok »

Milan222: Nevím jestli to bylo ke mě, ale vždyť jsem psal, že jsem tam ten drát nechal, jen jsem ucvaknul asi 1cm odizolovaného kousku. Vím, že se někdy přepálí jeden drát, nebo chce potom někdo jiné zapojení, proto většinou přebytečné dráty nechávám.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#15 Příspěvek od milan222 »

varok píše:Milan222: Nevím jestli to bylo ke mě, ale vždyť jsem psal, že jsem tam ten drát nechal, jen jsem ucvaknul asi 1cm odizolovaného kousku. Vím, že se někdy přepálí jeden drát, nebo chce potom někdo jiné zapojení, proto většinou přebytečné dráty nechávám.
ne na tebe to nebylo... to je na "cvakace" celych dratu jako ze ho ucvaknou az u kraje krabice...
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“