utlumený reproduktor

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fiser022
Příspěvky: 10
Registrován: 22 čer 2010, 02:00

utlumený reproduktor

#1 Příspěvek od fiser022 »

Zdravim všechny, dostaly se mi do ruky dva 4ohmové reproduktory, jeden hraje normálně, druhý tišeji ovšem s impedancí pouze 2,3 ohmu místo 4. Chtěl bych se proto zeptat jestli někdo neví čím by to mohlo být, případně jak opravit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nevím, čím měříš impedanci - i když dobře to jde většinou běžným multimetrem, protože měří "střídavě" - čili pokud je na repráku napsáno 4 ohm a naměříš 2.3ohm, tak je spálená cívka.

Jestli je máš v serii a jeden má 2ohm a druhý 4ohm, bude logicky ten 2ohm hrát tišeji.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
fiser022
Příspěvky: 10
Registrován: 22 čer 2010, 02:00

#3 Příspěvek od fiser022 »

díky, běžným multimetrem, repro jsem měřil jednotlivě na stole

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Vyhodit. Jedine, ze by to bol nejaky vzacny kus - potom sa to oplati opravovat.

Uživatelský avatar
EsoRimmer
Příspěvky: 26
Registrován: 24 črc 2010, 02:00

#5 Příspěvek od EsoRimmer »

Podle mě běžný multimetr NEměří střídavě a pokud je to ten za 100,- od větví, tak tim reprák fakt přesně nezměří...
...Eso

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Sice nie som expert na audio, ale zatial mi vzdy sedel namerany odpor a udavana impedancia.

Hlavne ked jednym merakom zmeram dva rovnake reproduktory a jeden ma polovicny odpor, tak je to jasne.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#7 Příspěvek od souba »

EsoRimmer píše:Podle mě běžný multimetr NEměří střídavě a pokud je to ten za 100,- od větví, tak tim reprák fakt přesně nezměří...
Také nejsem expert na audio,ale i měřák za 100kč mě v tomto vyhověl bez problémů.

Pokud nejde o život není kam spěchat.
Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry.

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#8 Příspěvek od Hanizek »

Hodnota impedance, uvedená na reproduktoru, je nejnižší možná v jeho frekvenčním rozsahu (takže při frekvenci pár desítek hertz). Hodnota odporu, změřená multimetrem bude možná trochu nižší, ale ne o moc.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#9 Příspěvek od mmjuz »

Pokud má reproduktor Z 4ohmy, ssR bývá někde od 3 - 3,5ohmů v případě, že je cívka vinuta měděným drátem. S Al je to méně, cca 2,5ohmů. Ovšem asijští výrobci občas švindlují a cívky u repra podvíjí, aby tím zvýšili citlivost. Pokud hraje divně, nejspíš je cívka vyosená a někde Ti dře. Nutno vystředit. Je nesmysl, že by spálená cívka mohla mít 2,3ohmu. Větší kravinu jsem dlouho neslyšel. Spálená cívka nemá žádný odpor, je přerušená.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#10 Příspěvek od keemo »

A co ked zhori ta lakova izolacia na vinuti??Z vlastnej skusenosti viem ze nie vzdy to vinutie zhori tak ze sa prerusi....

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#11 Příspěvek od mmjuz »

Když neshoří, tak má pořád stejný ss R, jako když je nová. Nebo Ti nerozumím.
Pokud cívka shoří vlivem zákmitu zesilovače a vlivem ss proudu, upálí se hned někde na začátku v jednom místě, pokud přetížením výkonem, může se stát cokoli, většinou přehoří, nebo se zpeče, kostřička se deformuje a stejně se vinutí přeruší třeba o magnet. Některá repra mají jednu vrstvu vně kostčičky a druhou na vnitřní straně, tak třeba o trn pólového nástavce a pod. Buď jak buď, když je cívka spálená, je přerušená, když je poškozená jakkoli jinak, tak není spálená. To už není ani tak technická záležitost, jako spíš mluvnická.
Naposledy upravil(a) mmjuz dne 06 srp 2010, 18:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Některý repráky mají dvě vrstvy na sobě, některý mají pod cívkou kovovou folii...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#13 Příspěvek od mmjuz »

Ony prakticky skoro všechny basové, středobasové, širokopásmé, nebo nástrojové reproduktory mají cívku ve dvou vrstvách. Většina z vnější strany kostřičky, ale některé mají jednu vrstvu z vnější a druhou ze vnitřku kostřičky. Ta může být s hliníkové folie, papíru, kaptonu či kdo ví z čeho. Viděl jsem i kostřičky z celuoidu, nebo co to bylo. Kdyby tam ta kostřička ( která je spojena s membránou ) nebyla, asi by to nefungovalo.

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#14 Příspěvek od pida_m »

.. asi by pro další analízu bylo dobré, kdyby autor pøízpìvku napsal koneènì typ toho reproduktoru.
píïa

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#15 Příspěvek od mmjuz »

rnbw píše:Sice nie som expert na audio, ale zatial mi vzdy sedel namerany odpor a udavana impedancia.

Hlavne ked jednym merakom zmeram dva rovnake reproduktory a jeden ma polovicny odpor, tak je to jasne.
To myslíš vážně, že Ti naměřený ssR seděl s udávanou nejnižší Z? Nebo si tu z lidí děláš šoufky? To je ale blbost, nebo nejen že nerozumíš audiu, ale ani neumíš změřit odpor cívky.

Jinak je opravdu na čase, aby autor dodal typ, nebo foto repra.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“