Tesla Mánes

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

Tesla Mánes

#1 Příspěvek od patt_01 »

ahoj,
snažím se opravit stařičkou telvizi tesla Mánes, po zapnutí a nažhavení se obrazovka vubec nerozsvítí, ani nejde šum z repráku, je slyšet jen slabý brum, NF zesilovač funguje. Nejde VN, teda jde, ale málo, z anody diody DY87 jsem vytáhnul asi jenom 3mm oblouk. Mam podezření na vadnou PL81, akorát že tu jedinou nemam. Napadlo mě ji nahradit PL500, akorát bych změnil patici na magnoval a možná upravil pracovní bod. Myslíte, že je to dobrý nápad?

Jinak kondenzátory C141, 143,144,145 a spoustu dalších jsem měnil, na g1 PL81 je předpětí -25V a pilovitej průběh s amplitudou asi 80V. Proud G2 je malej, asi 2.5mA při napětí 170V. Primár výstupního trafa je dobrej, VN dioda DY86(87) je měněná, dioda PY83 je taky měněná. Všechno svědčí na vadnou PL81, je na ní vidět, že už má taky dost za sebou...

Zde je schéma: http://i302.photobucket.com/albums/nn11 ... -schma.gif

Děkuji za rady

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#2 Příspěvek od pida_m »

PL81 mám. Mohu poslat.
Spíš si myslím (teda táta), že to bude VN trafem. Zmìø anodová napìtí v kobce.
píïa

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od patt_01 »

pida_m píše:PL81 mám. Mohu poslat.
Spíš si myslím (teda táta), že to bude VN trafem. Změř anodová napětí v kobce.
V čem?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

To se "měřívalo" šroubovákem, ne ? Když to nenatáhlo jiskru proti hrotu, byl problém.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od patt_01 »

ZdenekHQ píše:To se "měřívalo" šroubovákem, ne ? Když to nenatáhlo jiskru proti hrotu, byl problém.
No to jsem měřil, proti hrotu šroubováku tak 3-4mm...

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#6 Příspěvek od pida_m »

VN kobka je ta dìrovaná krabice okolo koncového stupnì øádkového rozkladu. Tedy na úèinnostní diodì PYcosy a PL81.
píïa

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Mánesa teď taky opravuju.
Napětí na účinnostním kondenzátoru (C144) je jaké? Musí být alespoň 500 V! DY86 žhaví? Je za ní napětí (praskání při přiblížení šroubováku)?
Z anody DY86 ten oblouk musí zapálit asi na 2 mm a natáhnout jde tak na 1 cm. Pokud všechno sedí, tak může být problém v nastavení iontové pasti, což může být obrazovce osudné! Měř katodový proud obrazovky - nejvýše 100 uA!
Při seřizování iontové pasti si potenciometrem jasu nastav proud asi 30 uA a hledej polohu pasti, při které to bude nejlíp jasit. Nejspíš to bude hodně blízko patice. Pokud máš novější polskou obrazovku Zelos s rovným systémem, tak ta past nemá, takže to máš jednodušší.
Kdyby bylo vadné trafo, tak bys nejspíš vůbec žádný oblouk nenatáhl. Jinak podle vzhledu se ty lampy odhadují špatně, některá vypadá hrozně a přitom je v pořádku (a naopak).
Edit ad Pida_m: na čepičkách PL a PY neměř, je-li ti měřák milý.

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#8 Příspěvek od pida_m »

no já myslel že má sondu co zvládne i VN.
Kdyžtak to bude muset mìøit tám šroubovákem v ruce jak psal Zdenek.
Podle táty tam mohlo dojít k zestárnutí cívky VN co de na diodu DY.
Ale já bych asi zaèal mìøit na zdroji ty U co tam má napsaný (Už sem si otevøel i to schema.
píïa

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Lukas-Peca »

No tos měl ale říct :wink:
patt_01: Pokud si přijedeš, tak ti nějakou PL81 dám, možná by se našla i obrazovka a trafo. Taky bych to ale tipoval na tu PL81. Nevím, jak s PL500, ale dá se to nahradit PL36, která je trochu dostupnější. Zeptej se uživatele ,,urbanek", dělal to.
S tím zvukem si nelam hlavu, Mánes skoro nešumí. Jak ti naběhne rastr na obrazovce, tak zkontroluj, jestli to reaguje na přepínání kanálů. Kdyby to nic nedělalo, tak zkontroluj všechny EF80, bývají slabé.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od patt_01 »

No možná tu PL81 seženu radioklubu. Napětí na čepičkách jsem si nedovolil měřit, nemam VN sondu, ale tu si asi taky pučim, u DY 87 jsem obouk chytnul, ale táhl se asi tak 3-4mm. DY87 žhaví, všechny lampy měněny až na tu PL81... Obrazovka je myslím bez iontové pasti, takže zase o starost méně. Dneska jsem ještě chtěl přeměřit to napětí na C144 (500V) ale nestíhal jsem to...

Jinak zvuk reaguje na přepínání kanálů a reaguje když škrábám banánek o anténí zdířku, takže by to mělo bejt dobrý.

Zítra zkusím přeměřit ty napětí

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Lukas-Peca »

Pokud DY87 (původně tam byla DY86) žhaví, tak by na obrazovce mělo být něco vidět. Je totiž živená z činnosti řádkového rozkladu.
patt_01 píše:Obrazovka je myslím bez iontové pasti
To si nemůžeš myslet, to musíš vědět. Původní 351QP44 má na systému vytvořené koleno - je to uloženo výrazně zešikma. Tam musí být past. Zelos ze 70. let má systém rovně v ose hrdla.
Kdybys změřil ten katodový proud, tak bychom byli moudřejší.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od patt_01 »

Tak jsem se byl podívat a obrazovka nemá iontovou past, zítra přeměřím ten katodový proud.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Jinak napětí na čepicích PL i PY má tak 3-5 mm jiskry , na VN kolem 2cm . Není problém to takto vyzkoušet , ale jen krátce . Konec trpí .

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od patt_01 »

na čepičce PL jsem nevytáhnul nic, jenom takovou malou jiskřičku...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Kdysi platila taková věta . Prskne si PLko , odejde PYčko ...

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“