Nabíjení akumulátorů

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

Nabíjení akumulátorů

#1 Příspěvek od eva22 »

Ahoj, já bych se chtěla zeptat na nabíjení tužkových akumulátorů do foťáku.
Mám celkem nové akumulátory NIMH, tak 3-4 roky staré, ale v poslední době mi foťák čím dál častěji začal hlásit že jsou baterie vybité. Přitom akumulátory držely dobře, žárovka 1,5 voltů na ně svítí a nezhasíná. Když jsem je potom ale změřila ampérmetrem, tak dávají tak 2 - 2,5 A. Dávají trvale, ručička ampérmetru nepadá. To je ale pro foťák málo. A taky vím že u nových vždycky ručička vylítla až nadoraz (to je u toho mého ampérmetru 3A).

Tak bych se chtěla zeptat čím to může být a co s nima mám udělat aby dávaly víc? Rozhodně to není tím že jsou už staré a opotřebované, protože až donedávna sem používala i staré aku NiCD které měly kapacitu 700 mAh, ale dávaly na ampérmetru přes 3A. A když už byly skutečně spotřebované stářím, tak i brzo po nabití ručička ampérmetru padala až skoro k nule. Tady ty nové drží, ale i po nabití nedávají víc než 2,5 A.

Nabíjela sem je v automatické pulzní nabíječce. Ta má pro každou baterku svoji kontrolku která přepne z červené na zelenou až je baterka nabitá. Takže by měly být nabíjené akorát. Ale ta nabíječka nabíjí hodně rychle a baterky se přitom dost zahřívají. Někdo říkal že tím se baterky můžou ničit... Tady v té nové nabíječce je akumulátor 2000 mAh nabitý za pár hodin, v té staré neautomatické se nabíjel asi 24 hodin a myslím si, že tohle se mi s těma starýma akumulátorama nikdy nestalo.
Tak co s nima mám udělat aby dávaly víc? Mám je skusit párkrát nabít a vybít ve staré neautomatické nabíječce? a čím to může být?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

To je typicky sposob "odchodu" NiMH akumulatorov - zvysuje sa im vnutorny odpor a tym padom su schopne dodat cim dalej, tym mensi prud.

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#4 Příspěvek od pida_m »

no už sis odpovìdìla sama.
Zkus je párkrát nabít a vybít nadoraz. Jestli dlouho ležely vybíté, tak je snad naformuješ.
píïa

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#5 Příspěvek od milan222 »

problem fotaku je ze kdyz maji slot na AA baterky ('muj) tak kdyz klesne napeti pod 2.5V tak fotak hlasi, ze jsou vybite, pritom jsou nabite.
baterie normal ma 1,5V a dve maji 3V jedze nabijeci jen 1.2 a dve maji 2.4V. kdyz jsou baterie plne nabite tak maji 1.75V (odhad) na tolika V nabijecka vypne ale po par fotkach s bleskem klesne nabiti. fotak ukaze vybito na 2.5V na baterkach. kdyz je das do testeru tak to ukaze 100% nabiti. ( TO DELAJI NABIJECKY S lcd)
dalsi problem je ta rychlonabijecka. kdyz nabijis rychlonabijeckou tak se baterky opravdu nici.
nabihjecka rve do baterek nehoraznej proud, a az teplota prekroci teplotu nabitre baterie (70stupnu)(zease odhad) tak baterka je nabita.
baterie, aby dlouho vydrzely by se mnely nabijet desetinou kapacity po dobu dvanacti hodin.
proto je dobre mit treba 8baterii a nabijet postupne. tak aby v zasobe byly vsdy nahradni...
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#6 Příspěvek od milan222 »

rnbw píše:To je typicky sposob "odchodu" NiMH akumulatorov - zvysuje sa im vnutorny odpor a tym padom su schopne dodat cim dalej, tym mensi prud.
ano to je taky moznbost, ale nektere fotaky jako muj berou ve spicce 1A (presne muj) pri nabijeni bleskem. pri foceni jen 0.5A a pri prohlizeni fotek 278mA.
je zajimabve ze muj disponuje vestavnou nabijeckou NI-MH ale nejede pod 2.5V
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Aby se tu zas nerozjížděl nový ročník starého flame, doporučuju prohledat dřívější příspěvky fóra na hesla "vnitřní odpor", "NiMH", "akumulátor". :roll:

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#8 Příspěvek od eva22 »

jo, k tomu že se mají nabíjet desetinovým proudem: A víš o nějaké nabíječce (kromě těch starých manuálních), která by to uměla? Ty nové automatické nabíjí asi všechny takhle rychle. Existuje nějaká nabíječka kde by se dal vybrat třeba přepínačem nabíjecí proud?

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#9 Příspěvek od eva22 »

rnbw:
A jaktože ty staré NiCD dávaly furt plný proud? Sice nevydržely tak dlouho ale dokud dávaly tak dávaly naplno a pak zhasly úplně .

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#10 Příspěvek od pida_m »

tøeba proto, že neleželi dlouho v šuplíku. Nebo je to jiný typ (výrobce)konstrukce a proto se jim nezvìtšil vnitøní odpor.
píïa

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

NiMH je jiná technologie, než NiCd - a co jí škodí při nabíjení není ani tak rychlost nabíjení, jako vysoká teplota při něm. Prostě jak nabíječka nehlídá teplotu článků, je to likvidátor NiMH - sám jsem si takhle zničil 4 sady po 2 AA článcích, když jsem používal sice pomalou, ale teplotu nehlídající nabíječku. Teď už víc jak rok používám impulsní "rychlonabíječku" s hlídáním povrchové teploty článků senzorem - a baterky jsou OK. Podotýkám - ty "odešlé" byly GP, SANYO a TRONIC (z LIDLu) - odporoučely se bez rozdílu, značkové nebo skoro-noname. Teď používám 4ks TRONIC a 4ks ENELOOP a kromě toho, že Eneloopky se opravdu pomaleji vybíjejí odložené do šuplíku nevidím rozdíl ve výdrži mezi zančkou a "lídlem" - mají oboje 2100mAh nominál a ve výdrži se neliší o víc jak 10%.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#12 Příspěvek od PLV »

Já bych řekl, že staré NiCd akumulátory byly do fotáku lepší. NiMh akumulátorům nemohu přijít na chut. Některé fotoaparáty mají možnost v menu vybrat typ baterií a tím se přispůsobí. Po mých zkušenostech s aparáty na AA články bych řekl, že nejlepší je pořídit foták s vestavěným akumulátorem. Stejně to jsou stroje krátké užitné hodnoty a než se vnitřní Lion akumulátor pokazí, je foták tak nebo tak na vyhození. A alkalické články některé aparáty vůbec neberou a hlásí posléze vybité baterky. :D
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

V normalnych fotakoch sa Li-Ion akumulator da jednoducho vymienat.

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#14 Příspěvek od eva22 »

PLV
No to snad ne to bych měla pořídit foťák s tím litiovým akumulátorem, a on se za pár let přestane vyrábět a co pak? To se nám stalo u jednoho mobilu (značka Dancall) a pak bylo dost složitý nechat do něj udělat novou baterku.

Uživatelský avatar
eva22
Příspěvky: 140
Registrován: 16 črc 2010, 02:00

#15 Příspěvek od eva22 »

Ta má rychlonabíječka tam má pod těma baterkama takovej kovovej žlábek, na kterém ta baterka leží, tak to by mohl být ten teplotní senzor ne?
A co radíte, je lepší nabíjet tužkový aku ve staré nabíječce co dává myslím 120 mA, nebo v nové rychlonabíječce?

A co teda je nejlepší aby snížily ten vnitřní odpor? Párkrát úplně nabít a vybít? A radši v rychlonabíječce nebo ve staré pomalé?

Odcházet stářím ještě nemůžou, jsou pár let starý a píšou na obalu životnost asi 1000 cyklů a ty mohly být nabitý tak 100x spíš míň.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“