Zapojení výstupu USB audio modulu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

Zapojení výstupu USB audio modulu

#1 Příspěvek od Sith »

Ahoj, řeším následující problém. Pořídil levný jsem USB audio modul, který má sloužit jako přehrávač pro repro soustavu (zesilovač a repro). Obě zařízení, jak to, ve kterém je USB modul, tak i repro zesilovač jsou na stejné zemi, žádné trafo před zesilovačem.

Problém je, že levný audio USB má prapodivný audio výstup a o něm bude řeč. Sluchátka na něm fungují OK. Ale jakmile připojím repro (klasickým nesymetrickým kablikem L,R,GND), jde modul do kytek (už jsem dva oddělal).

Zjistil jsem, že na výstupu 3,5mm zásuvky nemá klasickou zem a to je asi ten problém (ta zem není propojená s USB zemí, jak bych čekal). Oproti USB zemi jsem na L,R,GND naměřil 2,5V ss napětí, víc nemám čím zjistit. Na DPS vedou všechny 3 signály přímo z čipu.

Jedná se o tento: tento zmetek. Datasheety čipu pravděpodobně:
http://www.tenx.com.tw/Files/APNotes/30 ... 03EV10.pdf
http://www.tenx.com.tw/Files/Doc/266/DS-TP6911_V10.pdf

Jak vytvořit tu zem? Podle všeho by se mohlo jednat o symetrický výstup, ale tam mi zas nesedí jedna společná zem pro oba kanály. Zatím mě víc nenapadá a jediné měřidlo mám multimetr.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od piitr »

Namalovaný jsou na tom sluchátka a mikrofon. Na reproduktor to asi nemá dimenzovaný zesilovač a ten kvůli tomu nejspíš shoří.

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#3 Příspěvek od pida_m »

nezapomeò že sluchátka mají min. impedanci 32 Ohm a repro 4-8.
píïa

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od piitr »

Teď ale koukám v tom datasheetu, že by to mělo zvládnout do 8 Ohm 456 mA. To by zase shořet hned nemuselo. Ten čip je navrženej pro reprák. Je ale otázka, jestli je v tom zrovna tenhle čip. Taky je pravda, že pro buzení repráku tam malujou každý reprák připojený zvlášť (tedy 4 dráty). Jen sluchátka mají po třech drátech. Třeba to ty tři dráty zvládne jen pro malý výkon. Ale je to trochu divný.

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Sith »

Asi si nerozumíme, já to nechci přímo na repro, ale zesilovat zesilovačem.

Problém bude v té zemi zřejmě. Výrobci zřejmě počítají s tím, že se na to připojí buď sluchátka, reproduktorky (ty by to skutečně podle datašitu mělo utáhnout) a nebo aktivní zesilovač a všechny tyhle 3 věci bývají v praxi v 99 případech ze 100 galvanicky odděleny (zesík svým trafo zdrojem). A to je nejspíš kámen úrazu - já žádné oddělení nemám.

Uživatelský avatar
pida_m
Příspěvky: 775
Registrován: 04 úno 2010, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#6 Příspěvek od pida_m »

aha, tak tam bude zakopaný pes.
Když používáš sluchátka tak máš spojené zemì pro oba kanály ?
Možná by nebylo od vìci zmìøit napìtí mezi USB výstupema konektorem vstupu beden, zda tam není nìjaký velký potencionální napìtí díky zdrojùm PC a zesíku pokud jsou napájeny ze sítì (což asi jsou).
Ale bacha mùže to být støídavé napìtí.
píïa

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od piitr »

Sith píše:Asi si nerozumíme, já to nechci přímo na repro, ale zesilovat zesilovačem.

Problém bude v té zemi zřejmě. Výrobci zřejmě počítají s tím, že se na to připojí buď sluchátka, reproduktorky (ty by to skutečně podle datašitu mělo utáhnout) a nebo aktivní zesilovač a všechny tyhle 3 věci bývají v praxi v 99 případech ze 100 galvanicky odděleny (zesík svým trafo zdrojem). A to je nejspíš kámen úrazu - já žádné oddělení nemám.
Aha, tak už si asi rozumíme. Řekl bych totéž. Co s tím je otázka. Někde oddělit. Na USB těžko, napájení počítače a repráků taky těžko, takže zbývá ten audio kablík. Buď tam jde dát trafo, ale to musí být veliké, aby bylo kvalitní, nebo bych zkusil kondenzátory. Normálně všechny tři dráty vést přes tři kondenzátory. Akorát neodhadnu kapacitu, protože nevím, jaký vstupní odpor má ten zesilovač. Když budou moc malé, nepustí to hloubky.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od piitr »

Taky se to dá oddělit optočlenem. Někde jsem nějaká zapojení na to viděl. Ale to je složitější.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od piitr »

Taky je ještě možný, že to propojení zemí přes kondenzátory se tomu taky nebude líbit, ale možná bych to risknul, když se tam spojuje zem levého a pravého. Těžko říct. Jistota je asi jen to trafo a optočlen.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Zkusila bych použít jen ty pozitivní výstupy AUDIOLP a AUDIORP vůči společné zemi. AUDIOLN a AUDIORN nechat nezapojené.

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#11 Příspěvek od Sith »

Andreo, tohle jsem zkoušel jako první, ono to pak hraje, ale leze z toho takový paskvil, že se to nedá poslouchat. Ne, že by to bylo nějak nekvalitní, o to by ani nešlo, ale jakoby se ztratila úplně část spektra. Nehledě na to, že se změnou zesílení zesilovače se to spektrum různě mění.

(porovnáno s obyč mp3 přehrávačem, s tím OK a naopak sluchátka v usb též OK)
:roll:

Opticky to oddělit je asi jediné řešení, máte nějaké velmi levné řešení (relativně k ceně ~USB 40kč :) )?

(pořád mám pocit, že když na to napojím něco ve smyslu dif. zesilovače, tak to musí chodit, ne? - ale moc mi tam pak nesedí ta negativní zem pro oba kanály)

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Sith píše:(pořád mám pocit, že když na to napojím něco ve smyslu dif. zesilovače, tak to musí chodit, ne?)
Tak ho tam dej, dva operáky a možná bude vystaráno. Píšou, že je to zesilovač ve třídě D, takže z toho asi poleze něco jako PWM, možná bude potřeba před ten operák lepší filtr než jen to feritové jadérko s kondíkem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Alebo kup nejaku aspon o 1% slusnejsiu USB zvukovku s normalnym vystupom.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od piitr »

No jo, to je pravda, diferenciální zesilovač bude tady vlastně stačit. :oops:

Uživatelský avatar
Sith
Příspěvky: 66
Registrován: 03 úno 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Sith »

Nemáte tip na nějaké běžně dostupné OZ, co půjdou posadit mezi 0 a 5V? Až tak běžně, aby šly sehnat v maloměstě. :whistling:

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“