Zdroj SUNNY 12V/1,5A, schéma v příspěvku (opraveno)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Zdroj SUNNY 12V/1,5A, schéma v příspěvku (opraveno)

#1 Příspěvek od Brozicek »

Odešel mi spínací napájecí zdroj dle názvu tématu. Je tam přerušená vstupní pojistka a výkonový spínací tranzistor je zcela proražený (zkrat mezi všemi nožkami). Podle tišťáku není v primáru žádný řídící IO. Zapojení na primáru obsahuje řadu pasivních součástek a je tam také jeden "asi" malý tranzistor.
Prohledával jsem internet i zdejší fórum, ale neměl jsem štěstí (nebo schopnost a trpělivost) najít schéma. Obvykle s průrazem spínacího tranzistoru ještě něco odejde, dokud to neodpojí pojistka.
Než začnu schéma malovat podle tišťáku, není zde někdo, kdo to schéma již dříve namaloval nebo někde schéma sehnal?

PS: Vím že se takový zdroj dá koupit kolem 300 Kč, ale pak nemám ten pocit "vítězství".
Přílohy
IMG_3004A.jpg
(104.47 KiB) Staženo 98 x
IMG_3003A.jpg
(107.46 KiB) Staženo 101 x
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 19 srp 2010, 18:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ten elyt na primarnej strane nie je vadny? To byva casta pricina pri takychto zdrojoch. Treba premerat diody okolo spinacieho tranzistora - obcas to nejaka schyta.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#3 Příspěvek od Brozicek »

Elyt vypadá dobře. Měřit ostatní součástky v tišťáku nemá moc význam, protože se vzájemně ovlivňují, a vyndávat ty SMD blešky za účelem proměření ... brr. Proto se napřed pídím po schématu, abych věděl co měřím.
Sekundární strana vypadá přehledně, je tam dvojitá Shotky dioda SB10100, programovatelná "zenerka" xx431, filtr, optočlen a pár pasivních dílů. Primár tam má 4 diody, 8 odporů a malý tranzistor (a samozřejmě vstupní odrušovací filtr, výkonový spínač a kondík). V nouzi to namaluji, ale pokud je tam něco v háji (co když je to třeba zenerka), tak to bez schématu obtížně identifikuji a nahradím.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#4 Příspěvek od Killroy »

Brozicek píše:..Zapojení na primáru obsahuje řadu pasivních součástek a je tam také jeden "asi" malý tranzistor.
Doporučuji vyhodit, nebo vrátit pokud je v záruce. Před časem jsem tu měl tři takové 12V Sunny a končili tak všechny. Pokud si dobře vzpomínám, tak tam tam zespodu bylo jakési 6ti nohé SMD "něco" co řídí ten fet a to se mi nepodařilo vůbec identifikovat. Ale tady to nevidím.. :nevim: Plus byl proražený fet a nějaké vyhulené SMD rezistory okolo.

Killroy

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

To bude standardní dvojtranzistorový samokmit s MOSFETem, taky mi něco podobnýho leží v práci na stole. Nemají moc dlouhou životnost, přitom je to jedna z těch lepších topologií používaných v PC zdrojích, asi je něco hodně ošizené.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#6 Příspěvek od Brozicek »

Našel jsem na internetu na stránkách SUNNY něco o zdrojích a jejich produktech. Třeba se to bude někomu hodit. Bohužel schémata tam nemají. Zde je odkaz:
http://www.sunny-euro.com/HTML/PRODUCTS/Products.html
Je tam i kódové označení zdrojů, viz obrázek.
Přílohy
Kódové značení zdrojů SUNNY.jpg
(26.27 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Také jsem podobné po ztrátě hodin bádáním hodil do koše . Tyto superjednoduché opravovat jen v případě odchodu primárního kondu , jinak hned koš .

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#8 Příspěvek od Brozicek »

Namaloval jsem si podle tišťáku schéma zdroje - viz obrázek. Snad je výsledek teoreticky funkční, Andrea určitě prověří, zda jsem se někde nesekl.
Jako ten proražený spínací tranzistor jsem čekal FET, ale je tam NPN bipolární tranzistor. Označení má B13007. Našel jsem jen datasheet pro STB13007DT4. U něj je integrovaná uvnitř ochranná dioda. V GM v Ostravě mají ekvivalentní MJE13007D, ale ten podle datasheetu tu diodu nemá. Tak nevím, zda ten originál tu diodu měl nebo ne, a zda tam mám pro jistotu vnější diodu přidat (jaké by měla mít parametry?). Oba datasheety přikládám pro "poradce".

Kromě pojistky jsem jsem již žádnou vadnou součástku nenašel. Pouze jeden odpor 4k3 v bázi tranzistoru D331 měl studeňák, takže ve zpětné vazbě byl v jeho bázi větší sériový odpor. Zda to bylo příčinou špatného buzení spínače a tím došlo k jeho průrazu, nebo si spínač odešel únavou, mohu asi jen spekulovat.

V každém případě tu náhradu MJE koupím a zkusím to i bez té přidané vnější diody (pokud mi tu diodu a její typ poradci jednoznačně nedoporučí).
Přílohy
MJE13007D.pdf
(122.5 KiB) Staženo 124 x
STB13007DT4.pdf
(219.1 KiB) Staženo 134 x
Schéma SUNNY 12V-1,5A.JPG
(296.06 KiB) Staženo 239 x
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 17 srp 2010, 23:03, celkem upraveno 2 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

No je to nějaká divočina, např. D1 nemůže být tak, jak je nakreslená, to by to nemohlo flajbekovat :) A taky 400V tranzistor tam dle mého názoru nemůže přežít.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#10 Příspěvek od Brozicek »

Máš pravdu, ta dioda D1 je zapojena na tu čtveřici odporů a ne až na plus. Už jsem schéma vyměnil.
Ten tranzistor má provozní napětí 400 V, průrazné by mělo být 700 V. To označení na tranzistoru je dobře čitelné, je tam jasně B13007, pak ještě značka výrobce WST a ještě je tam vpravo 602 a pod tím 602 je H3.
Předpokládám, že přiložené datasheety popisují ten použitý tranzistor a že tam není něco úplně jiného, třeba zrovna FET. Byla by to velká náhoda, kdyby nějaký FET měl tak podobné značení jako ten předpokládaný NPN.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

MJE13007 sa bezne v spinanych zdrojoch vyskytuje.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

700V už je něco jinýho, to už by mohl chvíli přežít :D
Takhle ta D1 už má smysl, ale ten zbytek primáru kolem pomocného vinutí, optočlenu a toho druhého trandíku je pořád nějakej divokej.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

rnbw píše:MJE13007 sa bezne v spinanych zdrojoch vyskytuje.
Vyskytuje, ale zatím jsem ho potkala jen v půlmůstku v PC zdroji, ve fly-backu jsem ho ještě neviděla.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

V nejakom podobnom zdroji (18V/1A) som ho menil. Nafukol sa elyt a zhorel tranzistor a poistka. Dal som tam MJE13009 (resp. nejaky klon) z PC zdroja. Kedze to po vymene tychto 3 suciastok zacalo fungovat, tak som to dalej neskumal.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#15 Příspěvek od Brozicek »

Andrea píše: ..... ale ten zbytek primáru kolem pomocného vinutí, optočlenu a toho druhého trandíku je pořád nějakej divokej.
Nemohl jsem nikde najít něco o tom tranzistoru D331. Identifikoval jsem ho jako NPN jen měřením úbytků na přechodech mezi bázi a emitorem a bázi a kolektorem.
Točil jsem s tím tišťákem jako s poslední korunou abych z toho něco vybádal. To zpětnovazební vinutí do báze tranzistoru by mělo být dobře a asi funkční. Ale ta regulace zapojením výstupního tranzistoru optočlenu v sérii s basou pasivních součástek mezi kolektor a bázi toho tranzistoru D331 mi také nedává funkční smysl. U těchto zapojení však bývají často nepochopitelné fígle, kterým bez popisu tvůrce zapojení mnohdy nerozumím.
Ještě to jednou zkontroluji, abych zde nešířil bludné zapojení. Pravdou však je, že všechny odpory a diody jsou OK a jejich hodnoty nebo úbytky přechodu na diodách se daly změřit bez vyjmutí součástek.
Uvidím jak dopadnu až budu mít cestu do Ostravy a vyměním ten spínací tranzistor.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“